Dugovanja građana za komunalne usluge, struju, kablovsku televiziju, mobilne i fiksne telefone dužna su da izmire u roku od godinu dana.

Međutim, važno je napomenuti da se dug može naplatiti i nakon navedenog jednogodišnjeg perioda. Kako bi izbjegli potrebu za prinudnom isporukom, potrošači imaju mogućnost da podnesu prigovor u navedenom roku.

Nadalje, prema zakonu, dužnici nisu dužni tražiti istekla potraživanja radi ponovnog aktiviranja nakon roka od godinu dana.
Mladen Alfirović, predstavnik Nacionalne organizacije potrošača Srbije, pojašnjava da po Zakonu o obligacionim odnosima sve usluge koje se plaćaju na mesečnom nivou postaju nevažeće u roku od godinu dana.

Važno je zadržati dokaz o uplati u trajanju od 12 mjeseci. U slučajevima kada potrošači ne naiđu na upozorenje, odgovornost preuzima izvršitelj. Alfirovič je naglasio da pojedinci nikada ne bi smjeli izbjegavati predloženo rješenje, jer će u konačnici imati velike kamate.
Alfirovič je istakao važnost blagovremenog podnošenja prigovora kako bi se spriječila ovrha u slučaju zastarelog potraživanja i dobijanja rješenja od izvršitelja. U roku od osam dana, pojedinci moraju podnijeti prigovor i u svojim podnescima pozvati na zastaru. Ovo im je jedini način koji im je na raspolaganju da se zaštite od zaplene.

Uočio je da među građanima postoji uobičajena zabluda o naplati dugova koji su neizmireni više od godinu dana. Mnogi pogrešno smatraju da se ova dugovanja ne mogu naplatiti ili da mogu izbjeći otplatu odbijanjem rješenja koje je predložio sudski izvršitelj. Međutim, on je jasno stavio do znanja da zastara ne počinje automatski; počinje samo ako ga dužnik izričito spomene u roku od osam dana.
Nepreduzimanje radnji će, smatra Alfirović, rezultirati značajnim povećanjem troškova i neizbježnom potrebom otplate duga.

Potrošači su često opterećeni nepoštovanjem rokova u sudskim postupcima. Uz to, zbunjujuće je zašto određena javna preduzeća uporno pokušavaju da prikupe zastarjele izvještaje. Dužnik je, postupajući preko sudskog izvršitelja, uložio prigovore na zastarjela potraživanja, što je navelo sud da izda nalog za obustavu. Bitno je da ovaj podnesak bude u skladu sa propisanim propisima. Nadalje, vrijedi napomenuti da Zakon o zaštiti potrošača izričito zabranjuje korisnicima da povezuju ponovno aktiviranje ili pružanje usluga sa naplatom zastarjelih potraživanja, ali ova praksa i dalje postoji u stvarnosti.
Da li je moguće da mobilni i kablovski operateri prekinu usluge korisnicima koji nisu platili račune u roku od dva mjeseca? Da, oni imaju ta ovlašćenja. Međutim, kada se nepodmireni dug izmiri, usluge će biti vraćene. Važno je napomenuti da ako je prošla godina dana i reklamacija više nije važeća, operater ne može tražiti plaćanje od korisnika kako bi vratio uslugu.

Oglasi