– Svi oni koji se bave glumom, te uspiju da snime neko djelo, svima njima je definitivno u planu da dođu do Holivuda. Zna se jako dobro, da svi idu u Los Anđeles, idu po raznim audicijama, ali samo 1% njih stigne na velika platna. Mi danas govorimo o jednom srbinu koji je uspio da dođe do Holivuda. 

Mladen Sekulović, poznat i po umetničkom imenu Karl Malden, renomirani je glumac poreklom iz Srbije. Dok se starije generacije možda živo sećaju njegovih nastupa, manje je poznata činjenica da je s ponosom prigrlio svoje srpsko nasleđe. U najboljim godinama, bio je među najtraženijim glumcima u Holivudu, a na kraju je zaradio cijenjeno priznanje Oskara. Tokom svoje sjajne karijere, Malden je ostavio neizbrisiv trag na platnu, zadivljujući publiku svojim izuzetnim talentom i stručnošću bez premca.

On je do sada jedini predstavnik Srbije koji je dobio ovu veoma traženu zlatnu statuu. Mladen je stvorio duboku vezu sa poznatim američkim glumcem Kirkom Douglasom, glumeći zajedno s njim u omiljenim filmovima poput “Ulice San Francisca”. Majkl Daglas, Kirkov sin kojeg je Mladen u mladosti držao u naručju, počastio je Mladena tokom komemoracije.

  • Bila je 1951. godina i visoko cijenjeni Karl Malden ostvario je značajnu pobjedu jer je dobio cijenjenog Oskara za svoju izvanrednu ulogu antagoniste u filmskom dragulju “Asfaltna džungla”. Ovaj izvanredni film ne samo da je pokazao Maldenov talenat, već mu je omogućio i da dijeli ekran sa legendarnim Marlonom Brandom. Slavnu ceremoniju dodele Oskara uveličalo je prisustvo legendarnih ličnosti kao što su Hamfri Bogart i Loren Bekol. Obaveze domaćina ovog značajnog događaja vješto je preuzeo poznati komičar Danny Kaye.

Rođen 1912. godine u poznatom rudarskom gradu Geriju, koji se nalazi u državi Indijana, Karl Malden, prvobitnog imena Mladen Sekulović, ušao je u svet. U periodu između dva svjetska rata ovaj grad privlači doseljenike iz Hercegovine koji su tražili posao u obližnjoj željezari.

Godine 1906. Petar Sekulović, otac Karlov, donio je odluku da napusti Bileću i emigrira u Ameriku u nadi da će se ponovo povezati sa članovima porodice. Na kraju je odlučio da tamo uspostavi stalni boravak. Kao istaknuta ličnost u srpskoj zajednici, Petar je svoja tri sina, uključujući Mladena, izložio nizu kulturnih aktivnosti. Ove aktivnosti su obuhvatale učlanjenje u prvi crkveni hor koji je vodio Karađorđe, učešće u sokolskom gimnastičkom društvu i angažovanje u srpskom pozorištu. Marija, Karlova majka, češkog porijekla.

Iako su Mladenove glumačke sposobnosti dobro poznate, njegov lični život i dalje je zagonetan, uprkos snažnoj povezanosti sa svojim porijeklom i zajednicom s kojom se druži.

Na insistiranje menadžera i producenta, nevoljko je pristao da usvoji novo ime, jer se njegovo prvobitno prezime Sekulović pokazalo kao izazovno za izgovor. Zanimljivo je da je u filmovima u kojima je nastupao često isticao likove koji su se prezivali Sekulović i tražio od scenarista da u skladu s tim izvrše izmjene.

Srpska pravoslavna crkva je oduvek bila najvažniji aspekt njegovog života, činjenica koja je opštepriznata. Od njegovog krštenja, gde je dobio ime Đorđe, do entuzijazma u crkvenom horu, njegova veza sa ovom verskom postavom ostala je čvrsta. Kako je njegov prosperitet cvjetao, dosljedno je pokazivao svoju naklonost prema svojoj zajednici velikodušno podržavajući crkvu.

  • Mladen je iskrenim rečima elokventno izrazio svoja osećanja, iskazujući ponos što je rođen u srpskom domaćinstvu, što je kršten u srpskoj crkvi, što redovno učestvuje u njenim bogosluženjima, peva u srpskom horu i samouvereno se predstavlja kao Srbin.

Krajem 1930-ih upisao je cijenjenu školu glume Goodman, gdje se ukrstio s Marlonom Brandom, a potom i Kirkom Douglasom. Njihov prvi zajednički poduhvat dogodio se u pozorišnoj produkciji “Tavern by the Road”, učvrstivši njihovu saradnju u kultnom filmu “Tramvaj po imenu želja”. Međutim, upravo je njegova uloga detektiva u televizijskoj seriji “Ulice San Francisca” obilježila njegov proboj. Ipak, njegov portret “Skaga”, marljivog američkog radnika u trosatnom TV filmu, doveo ga je do vrhunaca slave.

U svakoj prilici koja se pojavila da govori pred masom, Malden je dosledno isticao svoje srpsko nasleđe. Uprkos dubokoj ljubavi prema Srbiji, nije gajio nikakve neugodne nacionalističke sklonosti, a kamoli šovinističke ideologije. Njegova naklonost proširila se na sve različite narode širom svijeta. Kada je od predstavnika bivše Jugoslavije stigao poziv preko njegovog bliskog prijatelja Dana Tane (Danilo Tanasijević) da srdačno pozdravi brojnu međunarodnu publiku u Njujorku, Karl Malden je željno prihvatio priliku.

  • Tokom svog govora istakao je svoje jake srpske korene i preneo svoj neizmerni ponos što je pripadnik tog naroda. Nažalost, ovaj proglas je naišao na žestok otpor pojedinih istaknutih ličnosti koje su označio ga kao nacionalistu i shodno tome zabranio njegov ponovni ulazak u zemlju porijekla.

Oglasi