Simptomi dijabetesa često mogu biti prilično neobični, što otežava mnogim pojedincima da prepoznaju njegov početak.

Spoznaja da je dijabetes prisutan već neko vrijeme često se javlja tokom posjete ljekaru. Od ključne je važnosti da se na vrijeme identificiraju uobičajeni, ali neobični simptomi dijabetesa.
Nepoštivanje indikacija dijabetesa može dovesti do pojave dijabetičkih komplikacija, jer čak i neznatno povišenje razine šećera u krvi može oštetiti bubrege, oči i živce. U početnim fazama predijabetesa moguće je zaustaviti napredovanje stanja, ali ako šećer u krvi ostane povišen tokom dužeg trajanja, šteta može postati nepovratna.

Učestalo mokrenje je sve češće.

Značajan pokazatelj dijabetesa je česta potreba za korištenjem toaleta, posebno tokom noćnih sati. Ovo može poslužiti kao definitivan pokazatelj da je nivo glukoze u krvi povišen. Možda ćete primijetiti da vaše posjete toaletu postaju sve češće nakon konzumiranja gaziranih pića ili uživanja u slatkim poslasticama. Osnovni uzrok ovog pojačanog mokrenja je rezultat povišenog nivoa šećera, koji potiče tijelo da eliminira višak vode.

Trajni osjećaj žeđi traje.

Kao rezultat učestalog mokrenja, osjetit ćete pojačanu žeđ, suhoću u ustima i stalnu potrebu da se hidrirate vodom.

Ponavljajuće epizode infekcija urinarnog trakta.

Bakterije i gljivice neodoljivo privlače šećer. Ako vam nivo šećera u krvi ostane povišen, može doći do porasta infekcija urinarnog trakta i gljivičnih infekcija, posebno ako ste žena. Ove infekcije imaju tendenciju ponavljanja i možda se neće efikasno liječiti sve dok se nivoi šećera u krvi ne vrate u normalno stanje.

Skidanje viška kilograma

Osobe s dijagnozom dijabetesa tipa 1 doživljavaju nedostatak inzulina, što rezultira nemogućnošću korištenja glukoze kao izvora energije. Kao rezultat, tijelo pribjegava korišćenju rezervi masti i proteina za energiju, što može dovesti do nenamjernog gubitka težine. S druge strane, osobe s dijabetesom tipa 2 suočavaju se sa sličnim nedostatkom inzulina, ometajući sposobnost tijela da obradi glukozu i izaziva osjećaj gladi. Shodno tome, ove osobe mogu prekomjerno konzumirati hranu, što u konačnici dovodi do debljanja.

Zamagljeni vid

Povišeni nivoi šećera u krvi mogu izazvati zamagljen vid zbog izobličenja svjetlosnih valova u oku uzrokovanog povišenim nivoima glukoze. Nije neuobičajeno da se pojedinci u početku konsultuju sa oftalmologom pod pretpostavkom da imaju dioptriju, samo da bi otkrili da je osnovni uzrok zapravo povišen nivo glukoze koji zahteva smanjenje.

Iscrpljenost

Česta pritužba među pojedincima je umor kada im je nivo glukoze povišen. To se događa jer se višak glukoze u krvi ne može iskoristiti za energiju, što rezultira značajnim smanjenjem izdržljivosti. Nivo umora može varirati od umjerenog do jakog.

Koža koja je suva i sklona svrabu.

Stalno mokrenje može dovesti do dehidracije, što rezultira suhoćom i svrbežom kože. Neprekidna potreba za češanjem može se ublažiti povećanjem unosa tečnosti.

Parestezija

Može doći do netipičnih osjećaja kao što su peckanje, bol ili utrnulost u tijelu ili nogama. Ovi osjećaji, koji se nazivaju parestezija, ukazuju na oštećenje živaca koje je rezultat povišenog nivoa glukoze.

Neadekvatno zacjeljivanje rana

Može se primijetiti da se proces zacjeljivanja rane produžava kada pojedinac doživi posjekotinu. Ovo kašnjenje u liječenju može se pripisati štetnim efektima povišenog nivoa šećera na imunološki sistem, koji narušava njegovo funkcioniranje i otežava proces oporavka.

Promjene u pigmentaciji kože

Boja kože može biti podvrgnuta primjetnim promjenama kod osoba s povišenim nivoom glukoze u krvi. Ova promjena u pigmentaciji predstavlja glatki, plavkasto-ljubičasti osip koji se često javlja u pregibima kože, kao što su ispod grudi, u području prepona i na bedrima.

Zatvor

Zatvor može pogoditi pojedince bez ikakvog vidljivog uzroka. Ova pojava se pripisuje povišenim razinama glukoze, što može oštetiti živce u crijevima, što rezultira smanjenom pokretljivošću i probavom.

 

Oglasi