Kako neko ulazi u srednju životnu dob, javlja se problem kada prekomjeran unos škroba dovodi do debljanja. Stoga se odlučite za špinat ili šargarepu kao alternativu krompiru, grašku ili kukuruzu.

Ako dajete prednost povrću u odnosu na slatke poslastice i prerađenu hranu, već pravite mudar izbor za svoje zdravlje. Ipak, važno je biti svjestan da konzumacija određenih vrsta povrća u srednjim godinama može doprinijeti debljanju. Kako se metabolizam prirodno smanjuje u ovoj fazi života, uključivanje samo dodatnih 100 g krompira, graška ili kukuruza u vašu dnevnu prehranu može potencijalno dovesti do povećanja struka za 2-3 kg, prema studiji koju su proveli istraživači s Harvarda.
Pojedinci koji konzumiraju veće količine graška, kukuruza šećerca i krompira imaju veću vjerovatnoću da dobiju na težini u odnosu na one koji preferiraju povrće bez škroba poput brokule, šargarepe ili spanaća. Istraživači su također otkrili da prelazak na ishranu bogatu vlaknima, koja uključuje cjelovite žitarice i voće poput jabuka i krušaka, potencijalno može ublažiti utjecaj povećanja abdomena u srednjim godinama.

Tokom 24 godine vođeno je marljivo praćenje i evidentiranje navika.

Tokom otprilike 24 godine, grupu od 136.432 osobe mlađe od 65 godina pregledali su istraživači sa Harvard TH Chan School of Public Health. Ovi učesnici su ispitani u vezi sa različitim aspektima njihovih života, uključujući lične osobine, medicinsko iskustvo i izbor načina života. Proces prikupljanja podataka odvijao se na početku studije i ponavljao se svake 2-4 godine tokom trajanja istraživanja.


U rasponu od četiri godine, pojedinci su imali prosječno povećanje težine od približno 1,5 kg. Istraživanje je otkrilo značajnu korelaciju između debljanja i porasta glikemijskog indeksa i glikemijskog opterećenja, koji su pokazatelji kako različita hrana utiče na nivo šećera u krvi.

Prema njihovim nalazima, ako bi neko konzumirao dodatnih 100 g škroba ili dodanog šećera dnevno, mogao bi očekivati ​​da će dobiti dodatnih 0,8 kg do 1,5 kg težine u periodu od četiri godine. Suprotno tome, povećanje unosa vlakana za 10 g dnevno povezano je sa prosječnim smanjenjem težine od 0,7 kg.

Gojazni pojedinci imaju tendenciju da imaju veći nivo uticaja.

Među učesnicima koji su imali prekomjernu težinu, korelacija između ovih faktora pokazala je veću snagu u odnosu na one koji su imali normalnu težinu. Osim toga, većina ovih veza bila je izraženija među ženama.

U kom trenutku se ugljikohidrati mogu smatrati odgovornim za doprinos gojaznosti?

Provodeći dodatne analize, istraživači su otkrili korelaciju između zamjene rafiniranih žitarica, škrobnog povrća i napitaka zaslađenih šećerom jednakim količinama cjelovitih žitarica, voća i povrća bez škroba i smanjene vjerovatnoće povećanja tjelesne težine.

Iako priznaju ograničenja opservacijske studije, u kojoj su pojedinci sami popunjavali upitnike, autori studije naglašavaju da ovi nalazi naglašavaju potencijalni značaj kvaliteta i izvora ugljikohidrata u održavanju težine na duži rok, posebno za osobe s prekomjernom težinom.

Oglasi