Užarene tropske vrućine zadržale su se proteklih dana, što nas je navelo da se oslanjamo na klima-uređaje koji neumorno rade danonoćno s maksimalnim kapacitetom, što rezultira sve većim računom za struju. Dok osvježavajuća hladnoća u našem životnom prostoru pruža prijeko potrebno olakšanje u ovoj vrućini, ključno je biti oprezan jer pretjerano oslanjanje na klima-uređaje može predstavljati potencijalne rizike po naše zdravlje. U stvari, brojni pojedinci koji posjećuju zdravstvene centre prijavili su simptome kao što su curenje ili začepljen nos, bolovi u mišićima vrata i uporne glavobolje, među ostalim srodnim tegobama.

 

Klima uređaji i hladan zrak koji stvaraju nisu jedine stvari koje mogu biti štetne po naše zdravlje; bakterije prisutne u klima-uređajima također mogu biti štetne. To znači da okruženje naših domova i ureda može postati plodno tlo za rast i širenje bakterija i plijesni, što rezultira cirkulacijom alergena koji može dovesti do bolesti. Iako klima-uređaji mogu pomoći u isušivanju prostora, oni nisu u stanju riješiti korijenski uzrok stvaranja plijesni na površinama kao što su podovi i zidovi.

 

U ovom članku imamo koristan savjet za brzo i jednostavno čišćenje klima uređaja. Konkretno, fokusirat ćemo se na čišćenje filtera, koji s vremenom akumuliraju štetne tvari poput grinja, bakterija i virusa. Nakon što ste oprali filter, važno je da ga pustite da se potpuno osuši prije nego što ga zamijenite u klima-uređaju. Dodatno, potrebno je očistiti mrežicu prije ponovnog umetanja filtera. Ako želite dezinficirati filter prirodnim putem, možete koristiti otopinu sode bikarbone i octa kako biste eliminirali sve bakterije i spriječili neugodne mirise kada ponovo uključite klima-uređaj.

Oglasi