Opojan miris i kofein kafe, najpopularnijeg napitka na svijetu, izazivaju rituale ustajanja, pripremanja i ispijanja jutarnje šoljice za mnoge ljude. Međutim, važno je shvatiti pravilno vrijeme i količinu konzumiranja kako bi ta navika bila korisna, a ne štetna.

Nedavna studija Američkog Nacionalnog Instituta za Zdravlje ističe da konzumacija kafe na prazan želudac, posebno kod žena, može imati negativne posljedice po zdravlje. Biološki ritam tijela dovodi do najvišeg nivoa kortizola, hormona stresa, ujutro pri buđenju, što može dovesti do poremećaja hormonalne ravnoteže i cirkadijskog ritma ako se rano konzumira kafa. To može negativno uticati na ovulaciju, hormonalnu ravnotežu i tjelesnu težinu.

Osim toga, konzumacija kafe na prazan želudac može izazvati probavne smetnje i povećati nivo želudačne kiseline. Hladna kafa je manje kisela od tople, što može biti korisno za osobe sa osjetljivim želucem.

Idealno vrijeme za prvu jutarnju kafu je nakon što nivo kortizola prirodno opadne, obično između 9:30 i podneva za one koji ustaju oko 7 sati ujutro. Važno je konzumirati doručak prije kafe, po mogućstvu bogat kalcijumom, kao što su bademi, jogurt ili chia sjemenke, koje mogu neutralizirati kiselost kafe. Na taj način, kafa može pružiti potrebnu energiju i podsticaj bez negativnih posljedica po zdravlje.

Oglasi