– Riječ dvije o zdravlju u našem današnjem članku. Govorićemo o zdravlju mozga, kojeg posebno treba da se akcentira nakon 40 godine života. Mnogi se pitaju na koji način i kako održavati dobro zdravlje mozga. Kada se malo zapusti sve to, odmah se mogu dobiti razne bolesti.

Neurokirurg, duboko fasciniran zamršenošću mozga i znanjem stečenim kroz svoje obrazovanje i profesionalno iskustvo, pronašao je inspiraciju za pisanje knjige koja nudi znanstveno potkrijepljene smjernice za povećanje produktivnosti mozga.

  • Prema Jandialu, postoje jednostavne metode za poboljšanje učinkovitosti mozga i postizanje optimalne produktivnosti koje ne zahtijevaju značajan napor. U nastavku su navedene tri glavne preporuke koje nudi:

1. Preskakanje doručka dva uzastopna dana.

Post je postao trendi praksa u posljednje vrijeme, ali važno je napomenuti da je post dugogodišnja tradicija u raznim svjetskim religijama. Jandial, stručnjak na tom području, tvrdi da post ima izravan utjecaj na rad mozga. Znanstvene studije su otkrile da povremeni post ima sposobnost poboljšati kognitivne sposobnosti izoštravanjem mentalne jasnoće i povećanjem osjetilne percepcije.

Kako bi poboljšao svoju kognitivnu produktivnost, neurokirurg se osobno uključuje u povremeni post dva puta tjedno, pridržavajući se određenog rasporeda prehrane od 9 do 17 sati. prije prijelaza na čaj i vodu u 16 sati.

Prema znanstvenicima, bavljenje 16-satnim postom, koje uključuje trajanje sna, poboljšava inherentne elemente rasta mozga. To zauzvrat podržava održavanje i napredovanje živčanih puteva, posebno neurona odgovornih za prijenos informacija između različitih regija mozga i šireg živčanog sustava. Posljedično, kada su vaši neuroni u optimalnom stanju i rade na vrhuncu, prijenos podataka postaje brži i precizniji, što rezultira pojačanim fokusom i poboljšanom sposobnošću učinkovite obrade i zadržavanja informacija. U konačnici, to dovodi do poboljšanja kognitivnih funkcija.

Prema istraživanju provedenom na Institutu Johns Hopkins, povremeni post pokazao je potencijal za zaštitu mozga od neurodegenerativnih stanja poput Alzheimerove i Parkinsonove bolesti, dok također poboljšava funkciju pamćenja.

  • Prema Jandialu, odricanje od doručka (a to je praksa koju on osobno slijedi) može omogućiti izdržati punih 16 sati bez konzumiranja bilo kakve hrane. Unatoč široko rasprostranjenom uvjerenju da doručak ima iznimnu važnost, neurokirurg tvrdi da ovoj ideji nedostaje znanstvena potpora. I ponedjeljkom i četvrtkom, pod uvjetom da ti dani nisu uzastopni, pridržava se 16-satnog posta, isključujući doručak, a zatim sve potrebne kalorije unosi tijekom ručka.

Važno je potražiti liječnički savjet od liječnika prije nego što započnete režim povremenog posta, smatra neurokirurg. Preventivno se ne preporučuje post starijim osobama, trudnicama i djeci. Štoviše, postoje potencijalni rizici povezani s produljenim ili ekstremnim postom.

2. Uključivanje u vježbe dubokog disanja.

Prema Jandialu, kako bi se postiglo stanje mentalnog mira prije poduzimanja teških zadataka ili rješavanja složenih problema, preporuča se odvojiti 5 minuta za praksu sporog i dubokog udisaja i izdisaja.

  • Prije sastanka sa šefom ili početka radnog dana, odvojite trenutak i pronađite spokojan prostor gdje možete vježbati svjesno disanje. Lagano udahnite kroz nosnice, brojeći do četiri, zatim nakratko zastanite prije nego polako izdahnete, također brojeći do četiri. Upuštanje u praksu “meditativnog disanja” dvaput dnevno ima izvanrednu sposobnost umirivanja neurona u vašem mozgu, što rezultira poboljšanom kognitivnom brzinom i povećanom kreativnošću. Slijedeći ove okrepljujuće vježbe disanja, doživjet ćete vrhunac produktivnosti.

Nadalje, Jandial tvrdi da poboljšanje neuronskih veza unutar ljudskog mozga ima izravan utjecaj na donošenje odluka, kontrolu impulsa i koncentraciju.

3. Položaj na okomitoj osi

  • Jandial se zalaže za uključivanje više stajanja ili hodanja u nečiju radnu rutinu. Kada osoba zauzme uspravan položaj, bilo da stoji ili hoda, mozak je posebno strukturiran da se prilagodi tom položaju, što rezultira opskrbom BDNF-om (moždani neurotrofni faktor) – proteinom koji je neophodan za njegovo pravilno funkcioniranje.

Kako navodi Jandial, ovaj faktor je ključan za naš mozak jer pomaže u očuvanju dobrobiti gotovo 90 milijardi živčanih stanica. To zauzvrat pojačava prijenos električnih signala između tih stanica, što rezultira poboljšanim ukupnim funkcioniranjem mozga.

Prema znanstveniku, zauzimanje uspravnog položaja može se smatrati ljekovitim lijekom za mozak. Mnogi pojedinci nisu svjesni da od samog početka posjeduju odgovarajući “lijek za mozak” neophodan za poboljšanje njihove funkcionalnosti.

Oglasi