– Za danas jedna uvijek jako zanimljiva tema, a to je svakako sahrana Josipa Broza Tita. Nikada se kovčeg nije otvorio, tako da nikada nećemo saznati, da li je unutra bio Tito ili ne?! Otkrijte sve pojedinosti u nastavku…

Ceremonija pokopa bila je obavijena velom tajne i prepuna enigmatičnih elemenata. Najznačajnija neotkrivena informacija kretala se oko enigme obavijene kovčegom, izloženim u sadašnjoj zgradi Skupštine Srbije, ukrašenom zastavom Jugoslavije i simboličnom zvijezdom petokrakom. Dr. Obren Đorđević, bivši načelnik SDB-a Srbije, dirigirao je tajanstvenim ambijentom koji je obavio sprovod, privlačeći najveću kongregaciju svjetskih lidera ikad viđenu na jednom mjestu.

Tijekom cijelog trajanja dosljedno je naglašavao da u lijesu nisu stvarni posmrtni ostaci Josipa Broza Tita, već da je zatrpan pijeskom. Nakon Titove smrti, određene osobe u Predsjedništvu SFRJ, Stevan Doronjski i Stane Dolanc, izrazile su želju da se njegovo tijelo sačuva i smjesti u mauzolej nalik Lenjinovu na Crvenom trgu. Međutim, zbog prisutnosti raznih droga u Titovom tijelu, njegov se leš počeo prerano raspadati, ispuštajući neugodan miris.

Nakon pomnog razmatranja medicinskih i higijenskih čimbenika, Dolanc, Mikulić i Doronjski na kraju su donijeli odluku da se Tito pokopa bez njegovih stvarnih posmrtnih ostataka. Đorđević je u razgovoru za srbijanske medije iznio nove informacije, navodeći da je lijes javno izložen u Saveznoj skupštini bio natrpan pijeskom. Ovo otkriće kod mnogih je potaknulo znatiželju o točnoj lokaciji groba Josipa Broza Tita u Kući cvijeća. Nepostojanje pentagrama na mramornoj ploči također je dovelo do nagađanja i teorija zavjere. No, liječnici koji su pregledali posmrtne ostatke maršala Tita detaljno su opisali svoje nalaze.

Završetku epske jugoslavenske sage svjedočio je doktor Lalević koji je slikovito opisao mukotrpan šestosatni zahvat. Nakon obdukcije uslijedila je žurba do Brda kod Kranja kako bi se osvježili i spakirali prije polaska za Ljubljanu, gdje ih je čekao “plavi vlak”. Prema izvještajima, tijelo je isprva stavljeno u kontejner prije nego što je prebačeno u pozamašnu hrastovu škrinju, koja se pokazala prilično nezgrapnom.

  • Prije četrdeset godina nacija je oplakivala gubitak Josipa Broza Tita, cijenjenog i utjecajnog vođe koji je nosio titule predsjednika i maršala u Socijalističkoj Federativnoj Republici Jugoslaviji. Titova izvanredna osoba pretvorila je njegov život u priču prožetu mitom i folklorom. Njegova zadivljujuća priroda koja razdvaja nastavlja izazivati ​​snažne emocije kod svih koji se susreću s njegovom izvanrednom pričom.

Izašavši kao pobjednik u sukobu protiv nacista u Drugom svjetskom ratu, poznati vođa, poznat po svom vještom vodstvu tijekom brojnih susreta sa strašnim protivnikom, ostvario je pobjedu uz podršku svojih saveznika. Njegov jedinstveni pristup upravljanju, koji ga je razlikovao od kolega komunističkih vladara, dobio je priznanje jer je naglašavao delikatnu ravnotežu između istočnih i zapadnih sila.

Mišljenja o njemu uvelike su različita, a neki ga pojedinci smatraju najcjenjenijom osobom među jugoslavenskim narodima i narodnostima, svjetski priznatim vođom koji je odigrao značajnu ulogu u njegovanju nekadašnjeg saveza prijateljstva i kohezije. Suprotno tome, postoji frakcija koja ga doživljava kao autsajdera, posvećenog potkopavanju interesa nacije i jedinstvenih karakteristika suparničke skupine.

Oglasi