– U ovom izvještaju predstavljamo inspirativnu priču o ženi koja se hrabro borila protiv bolesti i dijeli svoje nepokolebljivo uvjerenje da se nikada ne predaje.Mnoge osobe u današnje vrijeme samo žele da imaju što je više moguće materijalnog, te da se ne moraju brinuti za sutr. Međutim, kada bolest pokuca na vrata, onda sve bude prekasno, i jedina želja je to da se ozdravi.

U ranim siječanjskim jutarnjim satima 2022. Slađanu Veličković, 53-godišnju majku troje djece iz Zemuna, snašla je iznenadna i nepoznata bol u leđima. Ova neočekivana senzacija poslužila je kao predupozorenje da nešto nije u redu. Nije očekivala da će ovo označiti početak transformativnog putovanja, dok je krenula u žestoku bitku za svoj život. Slađanin život krenuo je neslućenim obratom, unatoč ljubavi prema jogi, dugim šetnjama, knjigama i druženjima. Ujutro 26. siječnja 2022. Slađanu je alarm na poslu naglo probudio točno u 5:45. Međutim, dok se pomicala u krevetu, naglo ju je zaustavila intenzivna bol u leđima.

Bio je to bolan osjećaj, drugačiji od bilo kojeg s kojim se ikada susrela. Shrvana emocijama, suze su joj navrle na oči. Preneražena, probudila je muža iz sna i povjerila mu da se ne može pomaknuti. Zabrinut, pokušao me podići, ali moj ga je vrisak uzbune uhvatio nespremnog, natjeravši ga da me oprezno vrati u krevet. Od tog trenutka nadalje, tijekom sljedeća dva i pol mjeseca, krenuo sam u misiju dešifriranja enigme koja se manifestirala u meni. U potrazi za objašnjenjima, konzultirao sam više liječnika, od kojih je svaki moju bolest pripisao stisnutom živcu.

  • No, Slađana se s njihovom intuitivnom procjenom izrazito nije složila. Uz duboko razumijevanje vlastitog tijela, znala je da je dijagnoza koju je dobila bila netočna. Stalna bol u središtu njezinih leđa bila je jasan pokazatelj ozbiljnijeg problema. Sve je postalo jasno tek kada je obavljena magnetska rezonanca. Rezultati su otkrili prisutnost tumora, specifično lociranog na četvrtom kralješku i inkapsuliranog. Nakon neurokirurgije Slađana je doživjela nevjerojatnu transformaciju.

Nakon što je došla k svijesti nakon što je anestezija prestala, bila je iznenađena kad je otkrila da je nesnosna bol koju je trpjela potpuno nestala u roku od samo tjedan dana. Kasnije ju je dr. Bogoslavljević obavijestio da je tumor maligni i posumnjao da se radi o plazmocitomu. U to vrijeme ti pojmovi za nju nisu imali nikakav značaj. Nakon njegove dijagnoze, preporučio joj je da se posavjetuje s hematologom. Tek mjesec dana nakon operacije Slađana se našla na bolničkom odjelu gdje se pripremala za biopsiju koštane srži.

Potvrda o dijagnozi multiplog mijeloma stigla je tek pet dana kasnije. Budući da nisam bio upoznat s ovim pojmom, odmah sam potražio odgovore na internetu i saznao da je to rijetka i zloćudna bolest koja pogađa koštanu srž, što rezultira alarmantnom stopom smrtnosti od 85%. Međutim, odlučio sam prekinuti svoje istraživanje u tom trenutku, jer predaja smrti nikada nije bila opcija. Umjesto toga, donio sam odluku suočiti se s ovim novopronađenim protivnikom nepokolebljivom odlučnošću.

  • Slađanin suprug je od samog početka bio u potpunosti upoznat sa situacijom. No, trudili su se sakriti pravu dijagnozu i od djece i od Slađanine majke, koja je već proživjela tragični gubitak djeteta. U početku smo se suzdržali od otkrivanja alarmantne dijagnoze kako bismo spriječili nepotrebno uznemiravanje. Međutim, kako je vrijeme prolazilo, dječja znatiželja je rasla, te su samostalno nailazili na nešto što je zahtijevalo pojašnjenje. Postalo nam je očito da je naš pristup bio pogrešan. Slijedom toga, donijeli smo odluku da im pružimo smjernice za nadolazeće faze. Pod vodstvom cijenjene stručnjakinje, profesorice dr. Jelene Bile, sastavljen je protokol liječenja zbog kojeg je Slađana odmah krenula s kemoterapijom.

Tijekom četvrtog i petog ciklusa podvrgnuta je petnaest ciljanih tretmana zračenjem usmjerenih na mjesto tumora. Nakon šest ciklusa kemoterapije i povoljnih krvnih nalaza, sljedeći korak bio je prikupljanje matičnih stanica. Naknadno je stigla vijest da će biti potrebne ne jedna, nego dvije transplantacije.

Prva operacija obavljena je u svibnju, a naknadni zahvat planiran je za rujan 2023. godine. Stres je primarni okidač za ovu bolest, a nažalost, trenutnog lijeka nema. Unatoč tome, neophodno je poduzeti sve moguće mjere kako bi se ublažili njegovi učinci. Iako sam osobno iskusio poteškoće povezane s ovom situacijom, jasno razumijevanje krajnjeg cilja služi kao izvor motivacije za ulaganje potrebnog truda. Ako osjećate uporni umor ili nelagodu u kostima ili bubrezima, bilo bi pametno podvrgnuti se krvnim pretragama s posebnim fokusom na biokemiju. Odstupanja pojedinih parametara mogu pomoći u ranom otkrivanju ovog stanja, sugerira Slađana.

Oglasi