Kako bi se ublažili potencijalni zdravstveni rizici povezani s preranim odlaskom u krevet nakon jela, stručnjaci savjetuju da pričekate najmanje 30 minuta nakon uzimanja tekućine i najmanje 2-3 sata nakon konzumiranja čvrste hrane prije spavanja.

Potencijalne opasnosti po zdravlje povezane s konzumiranjem hrane prije spavanja.

Tokom ciklusa spavanja, naše tijelo daje prednost odmoru i oporavku, a ne probavi. Konzumiranje hrane neposredno prije spavanja ili tokom noći može ometati probavni proces, što rezultira nelagodom, gastrointestinalnim problemima i ugroženim metabolizmom. To na kraju može doprinijeti debljanju i raznim povezanim zdravstvenim tegobama.

Iako zaspati nakon lagane užine možda ne predstavlja značajan problem, drijemanje nakon obilnog obroka može potencijalno uzrokovati niz simptoma, posebno kod osoba koje imaju stanja poput hijatalne kile, gojaznosti i apneje u snu.

Ako odlučimo da konzumiramo hranu prije spavanja, možemo naići na nekoliko potencijalnih problema, koji uključuju, ali nisu ograničeni na sljedeće:

Posljednja ishrana prije noćnog povlačenja.

Vrijeme našeg posljednjeg obroka prije spavanja zavisi od specifične hrane i pića koje namjeravamo konzumirati. Vrijeme tranzita od želuca do tankog crijeva varira za različite vrste hrane i pića.

Brzina kojom tečnost prolazi kroz želudac varira u zavisnosti od njihove konzistencije. Bistre tečnosti, kao što su voda i sok, imaju najbrže vreme tranzita. S druge strane, gustim tečnostima poput proteinskih šejkova i kafe sa šlagom potrebno je duže da se probave. Čvrsta hrana, posebno ona bogata mastima, ima najsporiji proces varenja.

Da bi se osigurao bolji kvalitet sna, općenito se savjetuje sačekati najmanje trideset minuta nakon konzumiranja tekućine i dva do tri sata nakon jela čvrste hrane prije odlaska u krevet; preporučuje se pridržavanje ovog pravila.

Prema dr. Madhankumar, dopuštanje probavnom sistemu od dva do tri sata da efikasno obradi obrok može smanjiti šanse za refluks kiseline ili probavne smetnje.

Ako imamo potrebu da jedemo pre spavanja, koje radnje treba da preduzmemo?

Ako se nađete u situaciji da posao ili drugačiji raspored iziskuju obrok kasno navečer, a zatim odlazak u krevet ubrzo nakon toga, preporučljivo je da se odlučite za lagani i nekomplicirani obrok.

Odlučivanje za manje obroke s niskim udjelom masti se preporučuje zbog njihove sposobnosti da olakšaju probavu i minimiziraju vjerovatnoću nadimanja želuca.

Odlučite se za lako svarljivu hranu, kao što su piletina na žaru, riba i ćuretina za nemasne proteine, zajedno s povrćem, orašastim plodovima, sjemenkama, cjelovitim žitaricama i mahunarkama. Preporučljivo je kloniti se teške, začinjene ili masne hrane, jer ona može pogoršati refluks kiseline, probavne smetnje i uzrokovati nelagodu.

Pravilna hidratacija može poboljšati probavu, ali prekomjeran unos može dovesti do refluksa i regurgitacije, a da ne spominjemo neugodnost čestih posjeta toaletu tokom noći.

Danas u Srbiji postoji onlajn klinika eKlinika koju vodi M.L.

Oglasi