Aroma belog luka prožima se ulicama Srbije, posebno tokom prazničnih dana, ostavljajući nas nemoćnim da pobegnemo od njegovog opojnog mirisa, čak i ako odlučimo da ga ne konzumiramo.

Jedan aspekt koji često zanemarujemo je mudrost koju su prenijele naše bake, koje su uvijek isticale zdravstvene prednosti konzumiranja bijelog luka. Stoga, kada Radašin tvrdi da je “bijeli luk koristan za kognitivne funkcije”, nesumnjivo postoji određena valjanost ovog uvjerenja.
Koje su specifične prednosti za zdravlje koje se mogu izvući iz konzumiranja bijelog luka?

Za početak, vjerovatno je da većina pojedinaca nikada nije imala priliku da prouči nutritivne informacije koje je dostavilo USDA za jednu porciju bijelog luka. Ako uzmemo u obzir tri svježa češnja – dio koji bi ljubitelji bijelog luka smatrali prilično skromnim – otkrit ćete da sadrži 2,8 mg vitamina C (od preporučenog dnevnog unosa od 90 mg za odrasle) i 36 mg kalija. (od preporučenih 4.700 mg). Pored toga, prisutne su količine cinka, gvožđa, magnezijuma i vitamina K u tragovima.

Iako je bijeli luk omiljeni sastojak, realnost je da mnogi od nas ne konzumiraju dovoljne količine ovog moćnog povrća na dnevnoj bazi kako bi u potpunosti iskoristili njegove nutritivne prednosti. Međutim, oni koji se redovno prepuštaju njegovoj privlačnosti mogu predvidjeti razne zdravstvene prednosti.

Čekajte, dostupne su dodatne informacije—proučite opsežno istraživanje koje je prikupio stručni tim u Eating Well, pružajući detaljnu analizu brojnih prednosti koje bijeli luk nudi za vaše kardiovaskularno zdravlje, imunološki sistem i probavne sposobnosti. Možda ćete čak dobiti neke vrijedne prijedloge za uključivanje više ovog blagotvornog sastojka u svoje dnevne obroke.

Imuni sistem se može ojačati uz pomoć bijelog luka.

Istraživanja pokazuju da uključivanje bijelog luka u vašu ishranu može efikasno smanjiti upalu. Nedavna studija objavljena u Journal of Clinical and Translational Research 2021. godine pruža dokaze koji podržavaju ovu tvrdnju. Alicin, blagotvorno jedinjenje koje se nalazi u belom luku, vlascu i luku, često se smatra čudesnim napitkom. Ne ustručavajte se uključiti bijeli luk u sve svoje kulinarske kreacije!

Prema studiji objavljenoj u “Trends in Food Science & Technology” 2020. godine, otkriveno je da bijeli luk sadrži organska jedinjenja sumpora koja mogu pružiti odbranu za tijelo. Stručnjaci su sugerirali da bijeli luk djeluje kao zaštitna barijera, efikasno blokirajući viruse da se infiltriraju u naše stanice.

Poznato je da konzumacija belog luka ima pozitivan uticaj na smanjenje nivoa holesterola.

Dok naučnici imaju različita gledišta o ovoj temi, studija objavljena u “Antioksidansima” 2020. sugerira da ekstrakti bijelog luka i drugi oblici bijelog luka mogu potencijalno doprinijeti smanjenju nivoa kolesterola.

Konzumacija bijelog luka povezana je s potencijalnim smanjenjem krvnog tlaka.

Prema studiji objavljenoj u časopisu “Antioxidants”, osobe s metaboličkim sindromom, skupom stanja koje povećavaju šanse za razvoj srčanih bolesti, moždanog udara i dijabetesa, iskusile su pozitivne efekte nakon konzumiranja 100 mg po kilogramu tjelesne težine sirovog bijelog luka. dva puta dnevno u trajanju od četiri sedmice. Ovo otkriće podržao je Nacionalni institut za srce, pluća i krv.

Konzumacija belog luka može imati pozitivne efekte na zdravlje probavnog sistema.

Prema studiji objavljenoj u Experimental and Therapeutic Medicine, pokazalo se da dodaci ekstrakta bijelog luka promoviraju veću raznolikost i poboljšano zdravlje crijevnih mikrobioma kod sudionika. Ovi suplementi služe kao izuzetan izvor prebiotika, koji njeguju korisne bakterije u crijevima. Nalazi studije iz 2020. ističu pozitivan uticaj konzumiranja suplemenata ekstrakta belog luka u periodu od tri meseca.

Beli luk poseduje antioksidativna svojstva, što ga čini vrednim izvorom ovih korisnih jedinjenja.

Studija objavljena u Experimental and Therapeutic Medicine 2020. godine otkrila je da bijeli luk posjeduje antioksidativna svojstva. Nadalje, istraživanja su pokazala da konzumacija starog ekstrakta bijelog luka kao dodatka može doprinijeti poboljšanju kognitivnih funkcija kod starijih osoba. Osim toga, studija provedena u Kini 2019. godine i objavljena u “Nutrients” pokazala je da su starije osobe koje su uključile više bijelog luka u svoju ishranu imale duži životni vijek u odnosu na one koji nisu.

 

Poboljšajte okus svog povrća posipanjem ovog začina, ubacite ga u jela od riže, umiješajte ga u kari i gulaše, eksperimentirajte s pravljenjem vlastite salse, dodajte je u recepte za piletinu i junetinu ili poboljšajte jednostavnu večeru od riže i pasulja. I ne zaboravite – bilo koje jelo od umaka ili tjestenine može imati koristi od dodatka bijelog luka, čak i ako je to samo mala količina.

Optimalna potrošnja bijelog luka za održavanje dobrog zdravlja.

Da biste dobili najveću koncentraciju alicina, neophodno je konzumirati sirovi beli luk. Prerada belog luka umanjuje njegovu efikasnost, kao što je slučaj sa mnogim drugim namirnicama.

Šta uzrokuje osjećaj nadutosti ili plinova nakon konzumiranja bijelog luka?

Iako su negativni odgovori rijetki, pojedinci koji pate od probavnih problema kao što je sindrom iritabilnog crijeva (IBS) mogu smatrati da je češnjak teško konzumirati zbog njegovog sadržaja fruktana, što može dovesti do plinova ili nadimanja. Slično, oni koji se bave gastroezofagealnom refluksnom bolešću (GERB) također mogu naići na nelagodu prilikom varenja bijelog luka.

Da li je tačno da beli luk ima sposobnost da pomogne u sagorevanju masti?

Iako neki ljudi vjeruju da konzumacija dovoljne količine bijelog luka može pomoći u sagorijevanju masnoća na stomaku zbog njegovih protuupalnih svojstava, trenutno ne postoje naučni dokazi koji podržavaju ovu tvrdnju.

Oglasi