Bivša britanska medicinska sestra Bonnie Ware podijelila je ispovijesti pacijenata na samrti, koja su otkrila duboke i često univerzalno povezane aspekte života.

Prvih pet najčešće izražavanih žaljenja od strane onih koji su pri kraju života su sljedeći!

Medicinska sestra Julie iz Los Angelesa, koja ima veliko iskustvo s terminalno bolesnim pacijentima, primijetila je da mnogi pacijenti iskazuju ljubav prema svojim preminulim roditeljima na kraju života.

Ove iskrene izjave govore o važnosti iskrenog življenja, vrednovanja značajnih odnosa i utjelovljenja osnovnih ljudskih vrijednosti. Medicinska sestra Julie je također napomenula da su najčešće fraze koje se čuju na samrtnoj postelji osobe “volim te” i izrazi čežnje za njihovim preminulim roditeljima.

Izjave “Volio bih da sam živio kako sam želio, a ne kako su to drugi htjeli” naglašava važnost autentičnosti i traganja za ličnim težnjama, bez obzira na vanjske utjecaje ili očekivanja. Služi kao podsjetnik na žaljenje koje proizlazi iz življenja životom koji diktiraju drugi, a ne vlastite želje i ambicije.

Mnogi muški pacijenti često izražavaju žaljenje u obliku “Volio bih da nisam toliko radio”. Ovo proizilazi iz spoznaje da su zbog njihove posvećenosti karijeri propuštali vrijedne trenutke sa svojim voljenima i da istinski cijene život.
Da sam samo bio dovoljno hrabar da izrazim svoje emocije, možda bih izbegao da izgubim svoju iskrenost, a možda čak i iskoristio priliku za samousavršavanje.

Osjećaj žaljenja često je povezan s neodržavanjem veze s prijateljima. Ovaj osjećaj naglašava značajnu ulogu koju međuljudski odnosi igraju u životu i naglašava važnost prepoznavanja vrijednosti istinskog prijateljstva na cijelom putu.

Mnogi pojedinci shvate da je sreća izbor pred kraj života i žale što sebi nisu dozvolili da je dožive ranije. Strah od promjena može ih spriječiti da prihvate život ispunjen i zadovoljan.

 

Oglasi