Hronična bolest bubrega, koja se često naziva “tihi ubica”, poznata je po nedostatku uočljivih početnih simptoma.

Zapanjujuće, vjeruje se da zapanjujućih 90 posto pojedinaca ostaje nesvjesno svog stanja sve dok ono ne dostigne uznapredovalu fazu.

Progresija bubrežne bolesti u uznapredovalu fazu može rezultirati potrebom za dijalizom ili transplantacijom bubrega zbog zatajenja bubrega. Osim toga, ovo stanje ima potencijal da izazove razne druge ozbiljne zdravstvene komplikacije, poput srčanog ili moždanog udara.
Prema dr. Jingduan Yangu, kineskom i zapadnom ljekaru i osnivaču Yang instituta za integrativnu medicinu, on je naišao na grupu relativno mladih osoba sa značajnim problemima s bubrezima. Nažalost, njihovo kašnjenje u traženju medicinske pomoći rezultiralo je ograničenim mogućnostima liječenja. Da su ovi pacijenti blagovremeno zatražili liječenje, bilo bi moguće spriječiti pad funkcije bubrega.

Prema dr. Yangu, smanjena funkcija bubrega može se manifestirati kao rani simptomi koji možda nisu direktno povezani s bubrezima.

Navedeno je ukupno sedam simptoma na koje treba obratiti pažnju:

Važno je napomenuti da probavni problemi, kao što su mučnina i povraćanje, mogu ukazivati ​​na probleme povezane s bubrezima, jer zatajenje bubrega može rezultirati nakupljanjem toksina, metaboličkom acidozom, neravnotežom elektrolita i naknadnim gastrointestinalnim poremećajima.

Sinteza eritropoetina, hormona odgovornog za stimulaciju proizvodnje crvenih krvnih zrnaca u koštanoj srži, jedna je od mnogih funkcija bubrega. Osim toga, bubreg igra ulogu u zaštiti kardiomiocita i promicanju regeneracije kardiomiocita i krvnih sudova. Kada je funkcija bubrega ugrožena, to može dovesti do anemije, koja se manifestira kao uporan umor.

Ako bubrezi ne rade optimalnim kapacitetom, eliminacija toksina kroz ovaj vitalni organ je otežana, što rezultira potencijalnim razvojem suve i iritirane kože. Osim toga, bolest bubrega ima sposobnost da poremeti ravnotežu određenih hormona u tijelu, što na kraju doprinosi pojavi svraba.

Kada doživite neugodan osjećaj na koži, dr. Yang savjetuje da ne tražite liječenje samo od dermatologa i da pribjegavate lijekovima. Umjesto toga, važno je priznati potencijalnu vezu sa zatajenjem bubrega. Svrab kože takođe može nastati zbog nedostatka vitamina B6 ili cinka, zajedno sa povišenim prisustvom amonijaka u krvotoku.

Bubrezi igraju vitalnu ulogu u proizvodnji urina. Kada postoji problem s bubrezima, to može dovesti do promjena u urinu, kao što je zamućenje ili prisustvo krvi. Ali da li je pjenasti urin znak bolesti bubrega? Prema dr. Yang, povremeno vidjeti mjehuriće u urinu je normalno. Međutim, ako postoji višak proteina u urinu (poznat kao proteinurija), to može ukazivati ​​na oštećenje bubrega i rezultirati pjenastim urinom. Ako konstantno primjećujete značajnu količinu mjehurića u urinu koji traju duže od 30 sekundi, preporučljivo je potražiti medicinsku pomoć.

Prisustvo krvnih zrnaca u mokraći, označeno tamnom i žutom bojom, označava pojavu hematurije. Važno je imati na umu da konzumacija vitamina B kompleksa također može uzrokovati promjenu urina u žutu ili crvenu nijansu.

Kada je funkcija bubrega oštećena, proizvodnja urina može biti smanjena, jer se bubrezi mogu boriti da efikasno filtriraju krv zbog oštećenja. Primarna uloga bubrega je stvaranje urina.

Prema principima tradicionalne kineske medicine (TCM), često mokrenje tokom dana i prekomerno mokrenje tokom noći može ukazivati ​​na oslabljenu energiju bubrega, koja se naziva “deficijencija qi bubrega”. Iako možda nije izvodljivo identificirati probleme s bubrezima hemijskim sredstvima, oni se možda već manifestiraju na energetskom nivou.

Smješteni u donjem dijelu leđa, bubrezi igraju ključnu ulogu u našem cjelokupnom blagostanju. Neophodno je istražiti mogućnost bubrežne bolesti kada se suočite sa intenzivnim bolom u leđima. Hronični bol u donjem dijelu leđa ne treba zanemariti, jer može ukazivati ​​na osnovne probleme s bubrezima. Bolesti bubrega imaju potencijal da prouzrokuju upornu nelagodu koja se proteže od struka do nogu i gležnjeva, poravnavajući se sa putanjom meridijana mjehura.

U tradicionalnoj kineskoj medicini (TCM), meridijani služe kao putevi za energiju unutar ljudskog tijela, omogućavajući energiji iz unutrašnjih organa da teče kroz čitavo tijelo. Kada neki unutrašnji organ doživi bolest, odgovarajući meridijan može doživjeti osjećaj bola i nelagode. Štaviše, bilo kakvi problemi sa bubrezima mogu uticati i na meridijan bešike.

Metalni ukus u ustima uobičajen je pokazatelj disfunkcije bubrega. U težim slučajevima, udisanje može biti praćeno izrazitim mirisom amonijaka. Ovo je direktna posljedica povišenog nivoa uree u krvotoku.

Tipično, hipertenzija se manifestira kod starijih osoba. Međutim, ako mlađa osoba doživi hipertenziju, to bi potencijalno moglo biti povezano s bolešću bubrega.

Zidovi krvnih žila oštećuju se od visokog krvnog tlaka, što rezultira propadanjem elastičnih vlakana. Kao posljedica toga, mali krvni sudovi u bubrezima su također zahvaćeni, ometajući njihovu sposobnost da efikasno filtriraju otpad. Osim toga, bolest bubrega može poremetiti ravnotežu hormona, što dovodi do povećanja hormona koji induciraju krvni tlak i održavaju štetni ciklus.

Važno je poslušati savjet dr. Yanga kako bismo zaštitili funkciju bubrega izbjegavanjem supstanci koje bi im mogle naštetiti. To uključuje ograničavanje potrošnje prerađene hrane i minimiziranje izloženosti teškim metalima, jer oni mogu dovesti do pretjeranog opterećenja bubrega. Dr Yang je posebno istakao rizike s kojima se suočavaju pušači, koji ne samo da unose teške metale, već i doživljavaju povišen krvni pritisak zbog nikotina u cigaretama. Nadalje, prisutnost melamina u plastičnim predmetima može dovesti do razvoja bubrežnih kamenaca, pa čak i zatajenja bubrega, zbog čega je od presudne važnosti suzdržati se od upotrebe plastičnih proizvoda s vrućom hranom.

Kada je u pitanju ishrana, dr. Yang predlaže uključivanje većeg unosa hrane bogate antioksidansima i antiinflamatornim svojstvima, zajedno sa suplementima koji sadrže antocijanine, kurkumin, katehine, vitamine C i E. Osim toga, važno je osigurati adekvatan unos cinka. potrošnje, jer pomaže u izlučivanju teških metala.

Oglasi