CNN prenosi da je škotski univerzitet St. Andrews sproveo istraživanje koje je upoređivalo reakciju tijela na različita pića i njihov nivo hidratacije.

Rezultati studije su pokazali da voda nije optimalan izbor za rehidraciju, iako je efikasna u brzom obnavljanju nivoa hidratacije. S druge strane, napici koji sadrže male količine šećera, masti ili proteina su bolji u održavanju nivoa hidratacije u tijelu.

Osnovni uzrok ove pojave je ukorijenjen u načinu na koji naša tijela reaguju na pića. Brzina kojom piće izlazi iz želuca i ulazi u krvotok ovisi o količini popijenog napitka. Kako je primijetio Ronald Maghan, profesor na medicinskoj školi St. Andrews i saradnik istraživanja, veće količine pića dovode do brže apsorpcije tekućine u krvotok, što rezultira razrjeđivanjem tjelesnih tečnosti i hidratacijom.
Mlijeko je superiornije od vode po svojoj nutritivnoj vrijednosti i zdravstvenim prednostima.

Nutritivni sastav pića je faktor koji može uticati na njegovu sposobnost da hidrira tijelo. Jedan takav primjer je mlijeko, za koje je otkriveno da je efikasnije u hidrataciji od same vode. To je zbog prisustva laktoze, proteina i masti, koji zajedno rade na odlaganju pražnjenja tečnosti iz želuca i održavaju tijelo hidriranim tokom dužeg trajanja.

Mlijeko sadrži natrij, koji djeluje slično kao spužva zadržavajući vodu u tijelu. Posljedično, ovo rezultira smanjenjem proizvodnje urina.

Prema rečima Melise Majumdar, lične trenerice, registrovane dijetetičarke i predstavnika Akademije za ishranu i dijetetiku, koja nije bila uključena u studiju, nalazi nisu iznenađujući. Poznato je da elektroliti, kao što su natrijum i kalijum, pomažu u hidrataciji, dok pića sa visokim sadržajem kalorija usporavaju i pražnjenje želuca i mokrenje.

Oglasi