Iako suprotno uvriježenom mišljenju, ubod stršljena može biti izuzetno bolan, obično nije opasan po život. Općenito, učinci uključuju blagu oteklinu koja traje nekoliko dana. Međutim, u nekim slučajevima ubod bumbara može izazvati anafilaktički šok ili alergijsku reakciju na otrov, što značajno povećava razinu opasnosti.

Kada putujete u prirodne sredine, preporuča se držati se podalje od područja gdje obitavaju ose. Pri radu u vrtu budite oprezni i zaštitite sve izložene dijelove tijela. Ako dođe do uboda, odmah izvadite žalac i stavite hladan oblog za ublažavanje boli.

  • Kada stršljen ubode, obično uzrokuje oteklinu, crvenilo i iritaciju na zahvaćenom području kože. Dok blagi ubod može nestati u roku od 30 do 60 minuta, ljudi s većom osjetljivošću na otrov mogu doživjeti široko rasprostranjeno oticanje cijelog uda ili dijela tijela gdje je došlo do uboda.

Kako biste spriječili širenje otrova po cijelom tijelu, portal Krenizdravo.rtl.hr preporuča da zahvaćeno područje izdignete u odnosu na ostatak tijela.

Ako je ubod zaboden u kožu, pokušajte ga ukloniti nožem s ravnom oštricom. Izbjegavajte koristiti pincetu jer ona često gura otrov dublje u tijelo i uzrokuje ubod dublje u kožu.

Opasnost predstavljaju ubodi u području grla i vrata, jer nastali otok može otežati disanje i dovesti do gušenja. Ključno je odmah odvesti ozlijeđenu osobu u hitnu kako bi se riješila ova kritična situacija. Osobe sklone alergijskim reakcijama posebno su izložene riziku od uboda otrovnih insekata poput osa. To može dovesti do anafilaktičkog šoka, ozbiljne i po život potencijalno opasne reakcije.

Anafilaktički šok može nastati zbog niza čimbenika koji dovode do uboda ose.

Zbog nepovoljnog položaja uboda, oteklina može dovesti do gušenja i nelagode.

Kad je osobu nedavno uboo stršljen ili osa, njezin imunološki sustav postaje vrlo osjetljiv na alergen, što dovodi do alergijske reakcije ako se ponovno ubode.

Ako dođe do anafilaktičkog šoka, potrebno je odmah kontaktirati hitnu službu radi liječenja protiv šoka. Ovaj specijalizirani tretman mora provoditi obučeni stručnjak koji pažljivo procjenjuje simptome i propisuje odgovarajuće doze epinefrina, antihistaminika i kortikosteroida kako bi se spriječile alergijske reakcije

  • Ako se osoba nađe u situaciji opasnoj po život i ne može dobiti liječničku pomoć, ključno je imati pri ruci unaprijed pripremljenu injekciju epinefrina kako bi se ublažile eventualne alergijske reakcije. To je osobito važno za one koji su skloni alergijskim reakcijama na ubode insekata, poput uboda osa. Preporuča se savjetovati se sa zdravstvenim djelatnikom radi dobivanja potrebnih injekcija epinefrina i tableta antihistaminika kao preventivne mjere.

    Ubod stršljena – što učiniti

Ako se radi o jednostavnoj oteklini bez ikakve alergijske reakcije, preporuča se staviti hladan oblog na mjesto uboda. U tu svrhu koristite metalnu žlicu kao hladni predmet.

Međutim, u nekim slučajevima alergijska reakcija može biti odgođena za 8 do 10 sati, stoga je neophodno potražiti savjet liječnika, osobito ako vas je nedavno ugrizao kukac.

Dobar savjet o ubodima osa i drugih insekata

  • Prema riječima iskusnog pčelara, tegobe i upale izazvane ubodom pčele, ose ili stršljena mogu se ublažiti uzimanjem aspirina ili tableta Advil. Preporučena metoda uključuje otapanje jedne tablete i nanošenje izravno na zahvaćeno područje. Nakon što ostavite na mjestu minutu, tablete treba ukloniti. Kako piše 100posto.jutarnji.hr, ključno je ovaj tretman izvesti odmah nakon ugriza kako bi se učinkovito smanjila oteklina te ublažili bol i svrbež koji nastaju.

Ako vas ubode stršljen ili bilo koji drugi kukac, ključno je ostati smiren i sabran. Ako se pojavi alergijska reakcija, potrebna je hitna liječnička pomoć.

Oglasi