Uznapredovala bolest bubrega može dovesti do zatajenja bubrega, što zahtijeva ili dijalizu ili transplantaciju. Štoviše, može izazvati druge teške zdravstvene komplikacije, uključujući srčani ili moždani udar. U svijetu svaki deseti pojedinac boluje od kronične bubrežne bolesti, a samo u Srbiji oko 700.000 pacijenata.


Tijekom ranih faza ove bolesti brojni pacijenti ne pokazuju nikakve simptome, što rezultira odgođenim postavljanjem dijagnoza što dovodi do značajno viših troškova liječenja i značajnog pada kvalitete života pacijenata. Međutim, postoji mnogo toga što svaki pojedinac može učiniti kako bi pomogao u ranom otkrivanju i prevenciji. Kronična bubrežna bolest često se naziva “tihim ubojicom” zbog nepostojanja vidljivih ranih znakova.
Prema procjenama, gotovo 90 posto ljudi potpuno je nesvjesno svojeg stanja sve dok ono ne uznapreduje u vrlo poodmakloj fazi. Uznapredovala bolest bubrega može dovesti do zatajenja bubrega, zahtijevajući ili dijalizu ili transplantaciju bubrega. Nadalje, može rezultirati i drugim teškim zdravstvenim komplikacijama, uključujući srčani ili moždani udar.

Dr. Jingduan Yang, osnivač i medicinski direktor Instituta za integrativnu medicinu Yang i liječnik obučen za kinesku i zapadnu medicinu, nedavno je razgovarao s The Epoch Times o svojim iskustvima s mlađim pacijentima koji se suočavaju s ozbiljnim problemima s bubrezima. Zbog kašnjenja u traženju medicinske pomoći, njihove mogućnosti liječenja bile su ograničene. Istaknuo je kako se brzom intervencijom moglo zaustaviti pogoršanje funkcije njihovih bubrega. Dr. Yang je istaknuo da neki rani pokazatelji bolesti bubrega možda nisu izravno povezani sa samim bubrezima, već proizlaze iz smanjenog rada bubrega. Naveo je sedam znakova na koje treba paziti:

Simptomi poput mučnine, povraćanja i gubitka apetita mogu nastati zbog zatajenja bubrega, što može uzrokovati nakupljanje toksina, metaboličku acidozu i neravnotežu elektrolita. Ovi problemi mogu dovesti do gastrointestinalnih smetnji; stoga je ključno razumjeti da probavni problemi mogu biti povezani sa zdravljem bubrega.

2. Anemija i kronični umor Bubrezi igraju ključnu ulogu u proizvodnji eritropoetina, hormona koji potiče stvaranje crvenih krvnih stanica u koštanoj srži, a istovremeno čuva kardiomiocite i pomaže u regeneraciji i kardiomiocita i krvnih žila. Slabljenje funkcije bubrega može dovesti do anemije, koju često karakteriziraju simptomi kroničnog umora.

3. Iritacija kože može se pojaviti kada bubrezi ne rade ispravno, što dovodi do neadekvatne eliminacije toksina i rezultira suhom kožom koja svrbi. Nadalje, bolest bubrega može uzrokovati promjene u određenim razinama hormona u tijelu, što također može doprinijeti svrbežu. Dr. Yang preporučuje da je, ako imate svrbež kože, ključno “ne samo konzultirati se s dermatologom za lijekove; razmotriti mogućnost zatajenja bubrega.” Osim toga, nedostatak vitamina B6 ili cinka, kao i povećane razine amonijaka u krvi, također mogu dovesti do svrbeža kože.

4. Promjene u mokraći Glavna funkcija bubrega je proizvodnja mokraće. Kada se pojave problemi s bubrezima, urin može postati zamućen, pjenast ili čak pokazivati ​​tragove krvi. Je li pojava pjenastog urina znak bolesti bubrega? Dr. Yang objašnjava da su povremeni mjehurići u mokraći uobičajeni. Međutim, prisutnost proteinurije, koja ukazuje na višak proteina u urinu, može značiti oštećenje bubrega i rezultirati pjenastim urinom.

Dr. Yang savjetuje da ako nekoliko mjehurića ostane dulje od 30 sekundi, važno je potražiti liječničku pomoć. Tamnožuta mokraća može sugerirati prisutnost krvnih stanica, što ukazuje na hematuriju. Nadalje, bitno je napomenuti da konzumacija kompleksa vitamina B može dovesti do žute ili crvene boje vašeg urina. Iako je proizvodnja urina primarno funkcija bubrega, svako oštećenje funkcije bubrega može rezultirati smanjenim izlučevanjem urina.

Pad se događa zbog neučinkovitosti oštećenih bubrega u filtriranju krvi. Osim toga, tradicionalna kineska medicina (TCM) sugerira da prekomjerno mokrenje tijekom dana i noći označava nedostatak energije bubrega, što se naziva “nedostatak Qi-ja bubrega”. Iako kemijski testovi možda neće otkriti probleme s bubrezima, oni ipak mogu biti prisutni na energetskoj razini.

5. Akutna i kronična bol u donjem dijelu leđa može ukazivati ​​na potencijalne probleme s bubrezima koji se nalaze u toj regiji. Intenzivna bol u leđima može zahtijevati procjenu mogućih problema s bubrezima. Ključno je ne zanemariti kroničnu bol u donjem dijelu leđa, budući da bolest bubrega može rezultirati trajnom nelagodom koja se širi od struka prema dolje prema stražnjoj strani nogu i gležnjeva, prateći meridijan mokraćnog mjehura.
U tradicionalnoj kineskoj medicini (TCM), energija unutar tijela cirkulira kroz putove koji se nazivaju meridijani, koji povezuju unutarnje organe. Kada organ pati od bolesti, odgovarajući meridijan će pokazivati ​​znakove boli i nelagode. Na primjer, problemi s bubrezima također mogu utjecati na osjete u području meridijana mjehura. Osim toga, poremećena funkcija bubrega često rezultira metalnim okusom u ustima.

U težim slučajevima, nakon udisanja može se osjetiti izražen miris amonijaka. Ova pojava je rezultat povećane razine ureje u krvotoku. 7. Hipertenzija kod mlađih osoba Dok se visoki krvni tlak općenito povezuje sa starijim osobama, njegova prisutnost kod mlađih osoba može ukazivati ​​na bolest bubrega. Povišeni krvni tlak oštećuje elastična vlakna u stjenkama krvnih žila, uzrokujući daljnje oštećenje malih krvnih žila unutar bubrega i smanjujući njihovu učinkovitost filtriranja.

Osim toga, hormonska neravnoteža može biti izazvana bolešću bubrega, što dovodi do povišenih razina hormona koji doprinose visokom krvnom tlaku i stvaranju štetnog ciklusa. Dr. Yang preporučuje izbjegavanje čimbenika štetnih za zdravlje bubrega, uključujući pretjeranu konzumaciju prerađene hrane i izloženost teškim metalima, a oboje povećava stres na bubrege. Napomenuo je da su osobe koje puše posebno osjetljive na unos teških metala, dok nikotin koji se nalazi u cigaretama također može rezultirati povišenim krvnim tlakom.

Osim toga, upozorio je protiv korištenja plastičnih predmeta za tople obroke, jer melamin koji se nalazi u tim proizvodima može dovesti do bubrežnih kamenaca i potencijalno zatajenja bubrega. Dr. Yang preporučuje uključivanje više hrane bogate antioksidansima i protuupalnim tvarima u vašu prehranu, kao i uzimanje dodataka koji uključuju antocijanine, kurkumin, katehine, vitamine C i E, dok osiguravate adekvatan unos cinka koji pomaže u uklanjanju teški metali.

Oglasi