Aritmije, uobičajeno poznate kao srčani poremećaji, prevladavaju u području kardiologije i obuhvataju raznolik niz simptoma koje pacijenti doživljavaju, a često se opisuju kao palpitacije, nepravilni otkucaji srca ili osjećaji preskakanja srca ili abnormalnog funkcioniranja.

Prema rečima doktora Nebojše Tasića, pomoćnika direktora Instituta za kardiovaskularne bolesti „Dedinje“ i predsednika Udruženja centara za prevenciju hipertenzije, srčanog i moždanog udara (HISPA), aritmije su rasprostranjena tema u današnjem društvu. Objašnjava da se ovi nepravilni srčani ritmovi mogu pripisati raznim faktorima, uključujući koronarne bolesti srca kao što su angina pektoris i srčani udari, kao i virusne infekcije, kao što je korona virus, za koji je utvrđeno da često uzrokuje oštećenje srca. Dok neke aritmije mogu imati urođeno porijeklo, svi pacijenti doživljavaju nelagodu i zahtijevaju odgovarajući tretman.

Ključno je napomenuti da se aritmije mogu kategorisati kao benigne ili maligne, što ukazuje na različite nivoe opasnosti. Stoga je od velike važnosti precizna identifikacija vrste i težine aritmija. Primarni dijagnostički alat za ovu svrhu, nakon osnovnog EKG-a, je 24-časovni holter EKG, koji pruža jasan uvid u problem koji je u pitanju. Dok se određene aritmije mogu uhvatiti unutar perioda od 24 sata, postoje slučajevi, kao što su određene srčane pauze, koje zahtijevaju duže praćenje srca. U takvim slučajevima koristi se 72-satni Holter EKG. Osim toga, pojavile su se naprednije metode poput daljinskog nadzora, koje uključuju uređaje koji mogu pratiti srčanu aktivnost tokom nekoliko dana ili sedmica. Od ovih metoda, lupricorder ima najveću važnost. Implantiran pod kožu pacijenta, omogućava praćenje, verifikaciju, dijagnozu i liječenje određenih aritmija tokom dužih mjeseci ili čak godina, ako je potrebno. Ovo objašnjenje daje vještak kardiolog dr Nebojša Tasić.

Dostupne su dvije različite kategorije tretmana. Prvi se odnosi na upotrebu lekova, koji, kako navodi dr Tasić, imaju svoja ograničenja zbog ograničenog broja lekova koji mogu efikasno da otklone aritmije. Alternativno, sve je veća preferencija za invazivne metode liječenja, koje uključuju korištenje elektrofiziološkog testiranja, ablacije i drugih invazivnih tehnika za rješavanje problema povezanih sa srcem.

Dr Tasić objašnjava da je oblast elektrofiziologije, koja se bavi aritmijama, napravila izuzetan napredak poslednjih godina. Osim tradicionalnih pejsmejkera, sada su dostupne i druge opcije, kao što su kardioverter defibrilatori, koji efikasno rješavaju maligne ili po život opasne aritmije. Napredak u ovoj naučnoj disciplini doveo je do širokog spektra savremenih dijagnostičkih i terapijskih tehnika, nudeći rješenja za gotovo sve vrste aritmija.

Ističe se da aritmije, uključujući one uzrokovane virusom covid, kao i drugim virusima poput adenovirusa, virusa gripe i virusa Coxsackie, mogu dovesti do ozbiljnih srčanih komplikacija. Stoga je ključno za osobe koje su se oporavile od čak i blagog slučaja covida da se podvrgnu temeljnoj srčanoj evaluaciji kako bi se otkrila i riješila potencijalna srčana insuficijencija, osiguravajući pravovremenu primjenu potrebnih lijekova.

Od ključne je važnosti da obratimo pažnju na znakove koje nam daje naša tijela i potražimo savjet liječnika kako bismo osigurali da ovi simptomi ne ukazuju na ozbiljnije stanje. Povremeno, pojedinci mogu imati blage simptome, ali holter EKG može otkriti da su ove aritmije zapravo mnogo teže i predstavljaju značajan rizik, zbog čega je potrebno hitno liječenje. Stoga je imperativ da se podvrgne temeljnom pregledu srca, uključujući i procjenu njegove funkcije, što je bitna komponenta cjelokupne procjene, kako je govornik naglasio.

On navodi da je došlo do značajnog smanjenja broja osoba koje imaju aritmije, posebno onih sa virusnim infekcijama. Ovaj pad je posebno izražen kod mlađih pacijenata koji su u dvadesetim ili tridesetim godinama.

Za mlade osobe je ključno da potraže liječničku pomoć ako iskuse simptome ili primjete bilo koji drugi pokazatelj aritmije, jer ova stanja prevladavaju u ovoj starosnoj grupi. Aritmije mogu nastati iz različitih uzroka, uključujući bolesti srčanih zalistaka i poremećaje štitne žlijezde, koji se često poklapaju sa srčanim aritmijama. Stoga je imperativ da se podvrgne temeljnom funkcionalnom pregledu srca i dobije odgovarajući tretman, naglašava kardiolog.

Dr Tasić ističe da je od najveće važnosti osigurati da se osobe koje su hospitalizirane zbog covida i pokazuju simptome post ili dugotrajnog covid sindroma podvrgnu preventivnim pregledima.
Sagovornik ističe značaj preventivnih pregleda, koji služe kao vid kardiovaskularnog skrininga. Ovi pregledi daju vrijedan uvid u funkcioniranje srca i krvnih žila, omogućavajući pravovremenu intervenciju prije nego što dođe do bilo kakvog značajnog pogoršanja.

Izvor: BLIC

Oglasi