U današnjem članku vam donosimo trik koji je otkrio poznati agronom a zbog kojeg će vam krastavci rasti kao ludi. Ako su cvijetovi i vriježe krastavca opušteni , žute boje čini vam se da biljka umire  ali razlog ne mora da bude bolest ili virus nego postupanje prema biljci. Ovo su nekoliko grešaka koje se prave i koje utiču na prinos krastavca.

 

Ako sadite krastavac iz presadnica potrebno ga je iznijeti na otvoreno najkasnije 35 dana nakon što se razviju mlade biljke jer ako zakasnite boljka će patiti od nedostatka hranljivih tvari. Što je rasada mlađa, ona će se bolje prilagoditi klimatskim uvjetima na otvorenom i samim time će biljka brže rasti.

 

 

Također potrebno je da izbjegavate sadnju previše blizu jer biljka mora disati, ako su biljke blizu jedna drugoj plodovi će biti manji i više će biti izloženi oboljenjima, Najbolji razmak između biljaka bi trebao biti najmanje 20 cm, a između redova metar ili više. U staklenicima i plastenicima ovaj razmak bi trebao biti veći kako bi krastavci dobili više sunčeve svjetlosti.

Ako uzgajate krastavce nekoliko godina na istom mjestu s vremenom će doći do manjeg prinosa, a biljke će biti podložene bolesti zbog čega je potrebno voditi računa o rotaciji. Krastavci će odlično uspjeti na zemljištu na kojem je prije njih bio kupus ili cvjetača.

 

 

Ukoliko krastavci nisu bili pričvršćeni i usjevi orezani, prinos neće biti kako ste očekivali. Poželjan je vertikalni rast, jer su manje šanse da biljka oboli a samim time će biti i lakše branje. Rezidba je važna jer se time regulira plodnost kojom se kontrolira veliki broj plodova. Ostaviti prvi plod na visini od 7 ili 8 lista a sve ispod ukloniti.

 

Ono što je važno napomenuti jeste da krastavci vole vlagu, tako da nikada ne bi trebali trpiti sušu jer će biti gorke. Do cvjetanja oslonite se na kišu , a poslije toga zalijevajte oko korijena. Nemojte koristiti hladnu vodu jer to utiče na gorak ukus plodova kao i nepravilan razvoj biljke.

Oglasi