– Crna hronika je i dalje top tema u cijeloj regiji, a saobraćajne nesreće su uglavnom postale skoro svakodnevnica. Iako u medijima pripadnici saobraćajne policije uvijek apeluju da se poštuju saobraćajni propisi, i da se na put ne kreće pod dejstvom opojnih i alkoholnih sredstava, opet imamo jako veliki procenat nesreća na cestama.

U nedavnom izvješću njemačkog lista “Bild” otkriveno je da se kod Olpea u zapadnoj Njemačkoj dogodila autobuska nesreća u kojoj je ozlijeđeno 27 učenika. Autobus je izvorno bio namijenjen za prijevoz grupe adolescenata u dobi od 15 do 17 godina iz Marburga u Englesku, uz nadzor odrasle osobe.

Kao rezultat neočekivanih događaja, planirani školski izlet je morao biti otkazan, što je dovelo do odluke da se vrati u Marburg.

Brojni su roditelji osobno došli po svoju djecu. Vrijedi napomenuti da su te okolnosti bile vrlo nepredvidive, što je izazvalo različite reakcije pojedinaca. Dok su neki kritizirali vozača, utvrđeno je da za incident nije on kriv. Policija trenutno provodi očevid kako bi se utvrdio uzrok ovog događaja.

BONUS: 

Višem javnom tužilaštvu u Zaječaru danas je dostavljen nalaz o obdukciji Dalibora Dragijevića, brata Dejana Dragijevića, koji je prvoosumnjičeni za ubistvo Danke Ilić u Banjskom polju 26. marta.

Iz Višeg javnog tužilaštva u Zaječaru priopćeno je da su dobili nalaz obdukcije Instituta za sudsku medicinu u Beogradu o prijevremenoj smrti Dalibora Dragijevića iz Zlota kod Bora. Po temeljitoj provjeri obdukcijskog nalaza, odmah će se poduzeti odgovarajuće mjere u skladu sa zakonskim propisima, o čemu će javnost biti pravodobno obaviještena.

Pretpostavlja se da je uzrok Daliborove smrti srčani udar, a nalaz obdukcije dat će uvjerljive dokaze o točnom uzroku.

Dalibor je, ako se dobro sjećamo, bio osumnjičen da je nakon zločina pomagao bratu u premještanju Dankinog tijela, a nadležne je uputio na više lokacija gdje tijelo na kraju nije pronađeno. Predstavljamo vam tragičan događaj koji se dogodio 26. marta ove godine u Banjskom polju, gdje je život izgubila djevojka Danka Ilić (2). Za ovo krivično djelo osumnjičeni su Srđan Janković (50) i Dejan Dragijević (50), zaposleni u JKP “Vodovod” iz Bora, a koji su do danas nepoznati građanima Srbije.

Prilikom priznanja Višem javnom tužiteljstvu u Zaječaru, Dragijević je otvoreno priznao ubojstvo djeteta i otkrio da je tijelo prvo bacio na deponiju, ali ga je kasnije prebacio na nepoznato mjesto. U međuvremenu, Srđan je odlučio šutjeti, otkazao ovlasti odvjetniku i zatražio pravno zastupanje po službenoj dužnosti.

Prema riječima Časlava Ristića, umirovljenog forenzičara, smatra da su se počinitelji riješili tijela djevojčice, potencijalno ga prenijeli na značajnu udaljenost od 50 do 60 kilometara. Međutim, Ristić tvrdi da su u velikoj zabludi ako smatraju da će izostanak tijela dovesti do smanjenja kazne. Samo otkriće djetetove DNK u vozilu osumnjičenika dovoljan je dokaz da ih osudi na doživotnu kaznu iza rešetaka. Ristić dalje smatra da će lociranje posmrtnih ostataka preminule Danke biti veliki izazov za policiju, s obzirom na protok vremena.

Prema njegovom mišljenju, jedina prilika da se locira tijelo mlade djevojke Danke Ilić leži u probuđenju savjesti i suradnji zatvorenih osumnjičenika.

Na osnovu svog dugogodišnjeg iskustva, susreo sam se sa situacijama da pojedinci nakon dužeg zadržavanja u pritvoru, shvate svoje radnje i zatraže razgovor kod tužitelja radi otkrivanja mjesta boravka preminulih. Nije neobično da osumnjičenici dožive osjećaj krivnje. Međutim, mogu se prisjetiti slučajeva u kojima su osumnjičenici četiri desetljeća šutjeli o lokaciji tijela, naposljetku noseći svoju tajnu na svoje posljednje počivalište. Ristić daje daljnji uvid u ovu materiju.

 

Oglasi