Iako može biti izuzetno bolan, ubod stršljena obično nije opasan po život. Većina ljudi doživi samo manje otekline i nelagodu koja traje nekoliko dana. Međutim, postoje slučajevi kada ubod stršljena može izazvati ozbiljne reakcije, uključujući anafilaktički šok ili alergijske reakcije na otrov, što može biti vrlo opasno.

Kada se krećete u prirodi, važno je izbjegavati područja gdje su stršljeni aktivni. Također, preporučljivo je zaštititi nepokrivene dijelove tijela dok radite u vrtu ili boravite na otvorenom. Ako vas ipak ubode stršljen, odmah uklonite žalac i stavite hladan oblog kako biste ublažili nelagodu.

Važno je podići zahvaćeno područje kako bi se spriječilo daljnje širenje otrova. Ako je ubod u koži, pokušajte ga pažljivo izvući ravnom oštricom noža. Izbjegavajte upotrebu pinceta jer to može gurnuti otrov dublje u tijelo.

Posebno opasni su ubodi u području grla i vrata jer otok može ometati disanje i dovesti do gušenja. U takvim situacijama, važno je hitno potražiti medicinsku pomoć.

Osobe koje su alergične na ubode insekata, poput stršljena, posebno su u opasnosti. Anafilaktički šok može biti izazvan takvim ubodima, a simptomi mogu biti teški i po život opasni.

U slučaju anafilaktičkog šoka, važno je hitno kontaktirati hitnu pomoć kako bi se primijenila odgovarajuća terapija. Stručnjaci će procijeniti simptome i primijeniti antišok terapiju koja uključuje adrenalinski, antihistaminski i kortikosteroidni tretman kako bi se spriječila alergijska reakcija. Ova terapija treba biti provođena od strane obučenih stručnjaka radi brze i učinkovite intervencije.

Ubod stršljena – šta preduzeti?

Ako se radi o običnom oticanju bez ikakve alergijske reakcije, preporuča se staviti hladne obloge na mjesto uboda. U tu svrhu kao hladan predmet može se koristiti metalna žlica.

Međutim, postoje slučajevi u kojima se alergijski odgovor može odgoditi za 8 do 10 sati, zbog čega je ključno potražiti liječnički savjet, osobito ako ste nedavno doživjeli ubod kukca.

Oglasi