Jučer je muzilku scenu u regiji potresla vijest o smrti prve dame yu crnog roka kako su je zvali, Slađane Milošević koja je preminula u zemunskoj bolnici. Nakon dugotrajne borbe s teškom bolešću, oprostili smo se od Slađane Milošević, buntovne glazbenice koja je neustrašivo rušila društvene norme. Odbijajući pristati na ustupke, neumorno se borila za osnaživanje žena, nastojeći osigurati mjesto koje im pripada u društvu. Tijekom svog života ostala je ustrajna u svojoj potrazi za istinskim i iskrenim emocijama, koje su joj služile kao svjetlo vodilja.

 

Rođena u Beogradu 3. listopada 1955. godine, strast prema glazbi pokazivala je od malih nogu, dajući se u djetinjstvu na satove klavira. Prepoznata kao istaknuta ličnost jugoslavenskog crnog vala, prve značajne trijumfe ostvarila je tijekom kasnih sedamdesetih.

Tijekom svog školovanja stalno sam nailazio na poteškoće. Nikada nisam osjećao potrebu posvetiti vrijeme učenju; jednostavno sjediti u razredu i memorirati informacije za mene je bilo dovoljno. Činilo se da je ovakav pristup smetao mojim vršnjacima, pogotovo s obzirom na to da sam pohađao glazbenu školu u kojoj sam aktivno sudjelovao na natjecanjima.

Vidjelo se da posjedujem prirodni talent za sviranje violine, vještinu koju sam usavršavao pod vodstvom najuglednijih instruktora. Ovakve osjećaje pojedinac je iznio tijekom gostovanja u televizijskoj emisiji “Sceniranje”.Nazivajući svoju rodbinu “obitelj ludih znanstvenika”, nježno je označavala svoje rođake.

 

U mojoj obitelji obrazovanje je duboko ukorijenjeno. Moja majka, posvećena učiteljica, specijalizirala se za predavanje srpskog jezika. Čak se i prihvatila izazova da me podučava nekoliko mjeseci, iako sam se, moram priznati, u tim trenucima osjećala pomalo kao žrtva. Međutim, shvatila sam da joj je važno pokazati svojim učenicima da smo svi jednaki.

 

Bio je jedan događaj koji mi je ostao u sjećanju. Bezazleno sam prišao majci tijekom nastave kako bih je zamolio da mi naošilji olovku, ali sam naišao na strog ukor i zahtjev da napustim učionicu. Kod kuće su me grdili zbog mog ponašanja, ali sam imao sreću da moji roditelji nikada nisu pribjegavali fizičkom kažnjavanju. Oduvijek sam bio lijepo odgojeno dijete, a ovaj mi je incident poslužio kao poziv na uzbunu.

Zahvalan sam na načinu na koji su me roditelji odgojili. Naučili su me važnosti poštivanja drugih i dopuštanja pojedincima da razviju vlastitu osobnost. Ključno je da ne ometamo čovjekov prirodni razvoj usađujući mu grubost i nametljivost od malih nogu.

Zanimljivo, činilo se da moji vršnjaci cijene moj odgoj. Često bi se oslanjali na mene da im pomognem oko zadataka, što sam rado činio. Uz akademsko bavljenje trenirao sam i karate te sam nositelj plavog pojasa.Vrijedno je spomenuti da svi u mojoj obitelji imaju izražene afinitete prema matematici.

 

U našoj obitelji ekscentričnih znanstvenika moj se djed uvijek bavio raznim eksperimentima. Posvetio bi dio zemlje za svoj laboratorij, gdje ga je moj otac jednom posjetio i vratio se s udaljenim pogledom u očima. Djed je volio kuhati napitke.

Već s dvanaest godina dala je značajan doprinos modernoj glazbi aktivnim sudjelovanjem u raznim glazbenim sastavima poput Nebeske konjice, Epitaf8 i Gentlemen.Godine 1974. na festivalu “Studentsko ljeto” u Maglaju imala je svoj prvi solistički nastup, koji joj je donio ne samo “Grand Prix” već i značajnu prekretnicu u njenoj karijeri.

Debitirajući 1977. godine, probila se na jugoslavensku pop-rock scenu zaraznom pjesmom “Au, Au”. Iste godine imala je prijelomni trenutak kada je nastupila na koncertu kraj Hajdučke česme, dijeleći pozornicu s renomiranim Bijelim dugmetom. Slađana je neustrašivo pomicala granice objavom svoje kontroverzne pjesme “Seksi dama”, koja se suočila s cenzurom i zabranom emitiranja na raznim radio i TV postajama.

Ne samo da je ostvarila zapaženu karijeru u Jugoslaviji, već je 1983. izdala i vrlo uspješan album u Njemačkoj. Nekoliko godina kasnije imala je priliku nastupiti u Sjedinjenim Američkim Državama uz grupu “Baby Sister”.

 

Miloševićeva suradnja s Dadom Topićem na duetu “Princeza” u Jugoslaviji se pokazala kao veliki trijumf. Ova snimka iz 1984. godine, prevedena na engleski, postigla je ogromnu popularnost. Tijekom svoje opsežne karijere koja se protegla na nekoliko desetljeća, Milošević je više puta nagrađivana najcjenjenijim priznanjima za svoj izniman doprinos.

Na vrhuncu popularnosti stalno ju je pratilo osiguranje jer je svojim jedinstvenim izgledom često provocirala druge i onemogućavala joj slobodno kretanje.

Situacija ostaje nepromijenjena u sadašnjosti, jer uvijek postoji netko kome smetaju. Neprestano se borim protiv vlastitog uspjeha. Uspješno sam stekao kontrolu nad cijelim Balkanom, ali ovo postignuće dolazi sa svojim nizom izazova. Nisam mogao nigdje bez prisustva dva tjelohranitelja. Kad god se pojavio netko poput mene, postalo je problematično jer je probudilo druge. “Oni percipiraju stvarnost iz različite perspektive”, objasnila je.

Tijekom 1970-ih i 1980-ih ne samo da je pomicala granice glazbe nego je izazivala i prevladavajuće ideologije do te mjere da su je čak optuživali da je američki špijun.

 

Nakon što je krajem 1978. objavila singl “Seksi dama”, Slađana je brzo postala meta političke elite u Jugoslaviji koja ju je smatrala simbolom prozapadne “jeans” kulture. Zbog toga je njezina glazba zabranjena za emitiranje na televizijskim i radijskim postajama. Unatoč nemilosrdnoj negativnoj medijskoj kampanji, Slađana se nađe uhvaćena u neobičan paradoks.

Dok ona podnosi neviđeni val reakcije javnosti, s ljudima na ulicama koji je fizički napadaju i verbalno zlostavljaju na temelju nepovoljnih izvještaja koje su pročitali, njezini obožavatelji koji posjećuju njezine koncerte doživljavaju duboki osjećaj oslobođenja i pročišćenja kada stane na pozornicu.

Često izložena ekstremnim i brutalnim neugodnostima od strane svojih obožavatelja, susrela se s jednom posebno bizarnom situacijom kada si je obožavatelj nakon koncerta pokušao oduzeti život.

Incident se dogodio u neposrednoj blizini Splita. Nakon nastupa ekipa je krenula na povratak automobilom. Tijekom cijelog puta pratila su ih dva vozila koja su stalno naizmjenično pretjecala, usporavala i zaustavljala se. Zatim je, namjerno, jedan od ta dva automobila skrenuo s ruba litice i zaronio u dubine! Slađana je, unatoč svemu, natjerala vozača da zaustavi vozilo i sama se spustila u provaliju kako bi spasila osobu iz olupine. Čovjek je čudom preživio, no to iskustvo ostavilo je neizbrisiv trag na njezinoj psihi. Nakon toga se povukla iz javnosti, a sa scene je bila odsutna nekoliko godina.

Nakon spomenutog događaja, rock zvijezda donosi odluku o prekidu karijere. Nakon povratka, kreće na svjetsku turneju, putujući u 60 gradova u Njemačkoj, kao i na raznim mjestima u Kanadi i Sjedinjenim Državama. Godine 1981. dolazi u Jugoslaviju. Međutim, 2008. zabranjeno joj je putovati u inozemstvo i predstavljati svoju zemlju zbog onoga što se smatra “neprikladnim” ponašanjem tijekom turneje.

Nakon opsežne istrage, Državna sigurnosna agencija označava Slađanu kao američkog špijuna i poduzima mjere kako bi osigurala da njezino ponašanje bude u skladu s njihovim standardima.

Glazbenica se nakon godinu dana suočila s izazovom nemogućnosti izvođenja i izdavanja pjesama, zbog čega je odlučila otputovati u Njemačku. Tamo je surađivala s domaćim glazbenicima, organizirala koncerte i posvetila se stvaranju svježeg materijala.

Ni najnepovoljniji izbor partnera nije izmaknuo njezinoj pozornosti. Tako je 2020. godine proživjela teško fizičko zlostavljanje od strane suputnika Igora. Unatoč podnošenju prijave protiv njega, odlučila je ne svjedočiti tijekom naznačenog sudskog postupka.Nakon incidenta priveden je, a Treće okružno tužiteljstvo protiv njega je podnijelo kaznenu prijavu za kazneno djelo nasilja u obitelji.

U iznenađujućem preokretu događaja, Slađana je poduzela iznenadnu i neočekivanu akciju povlačeći svoje prvotno svjedočenje, čime ga je zapravo učinila neprihvatljivim na sudu i spriječila da se koristi za utvrđivanje krivnje njezinog partnera.

 

Nažalost, moja je afera dospjela u javnost; međutim, opće je poznato da članovi moje obitelji strpljivo čekaju ljubav tri desetljeća, pa se nadam da će isto biti i sa mnom. Dok život predstavlja mnoge izazove, izdaja je onaj koji se ne može lako prevladati. Unatoč tome, čvrsto vjerujem da ljubav nikada ne treba napustiti, jer ona prožima svaki aspekt našeg postojanja, kako je strastveno izjavila.

Istaknuta ličnost pokreta novog vala u bivšoj Jugoslaviji otvoreno je priznala svoju namjernu odluku da odustane od majčinstva, umjesto da se posveti uspješnoj karijeri u različitim umjetničkim disciplinama poput glazbe, pisanja, slikarstva i režije.

Zaključujem da mi je prioritet kreiranje i snimanje 150 pjesama, jer mi donosi ispunjenje kombinirati elemente zvuka i riječi kroz pisanje i režiju, a sve u želji da pozitivno utječem na svijet. Ova predanost mom zanatu ima veću važnost i značaj u mom životu od pukog stvaranja materijalnih dobara, zadaće koju mogu izvršiti i drugi. Vrijedno je napomenuti da moji potomci ne moraju biti ograničeni na biološke veze; prisutnost ideoloških nasljednika jednako je važna.

Oglasi