Tokom zimske sezone, razne respiratorne bolesti kao što su prehlada, gripa i druge slične infekcije imaju tendenciju da se brzo razmnožavaju, posebno među djecom.

Dr. Laura Santos, pomoćnica direktora pedijatrijske kritične nege u dečjoj bolnici Hassenfeld na NIU Langone, daje dragocene savete roditeljima o različitim aspektima. Ovo uključuje smjernice o efikasnom liječenju respiratornih bolesti kod djece, identifikaciji simptoma koji mogu značiti teže stanje i olakšavanju procesa oporavka vašeg djeteta u udobnosti vašeg doma.

Da li je još uvijek moguće davati vakcinu protiv gripe mojoj djeci, s obzirom na to da se od praznika ponavljaju respiratorni simptomi?

Vakcinacija je i dalje opcija, čak iu ovom trenutku. Gripa (gripa) može početi već u maju i dostići vrhunac u februaru. Vakcinisanjem Vašeg djeteta u bilo koje vrijeme tokom sezone možete ga zaštititi od bolesti i izostajanja iz škole.

Uglavnom, općenito se smatra sigurnim za djecu da im se daje većina vakcina, čak i u prisustvu groznice ili manje bolesti. Osim toga, vakcinacija ne samo da štiti pojedinca, već nudi zaštitu i onima koji ne mogu primiti vakcinu protiv gripa, kao što su bebe mlađe od 6 mjeseci i osobe sa specifičnim zdravstvenim stanjima.

Kako mogu razlikovati običnu prehladu, gripu, respiratorni sincicijski virus ili COVID-19?

Bolesti disajnih puteva se često manifestuju sličnim simptomima kao što su curenje iz nosa, kihanje, kašalj i groznica, zbog čega je teško razlikovati ih samo na osnovu ovih uobičajenih znakova. Međutim, postoji nekoliko ključnih razlika koje treba uzeti u obzir.

Tipično, simptome gripe karakterizira njihova pojačana težina, nagli početak i obično uključuju groznicu i nelagodu u mišićima ili tijelu. Ako imate razloga da verujete da vaše dete ima grip, preporučljivo je da se posavetujete sa svojim pedijatrom. Postoje specifični pregledi koji mogu da identifikuju viruse gripa, a najefikasniji tretmani su oni koji se započnu u roku od 48 sati od prvih simptoma.

RSV se obično manifestira kao obična prehlada kod većine djece, što rezultira blagom bolešću. Međutim, može imati izraženiji utjecaj na djecu mlađu od 2 godine i može dovesti do teških bolesti kod dojenčadi mlađe od 6 mjeseci, kao i djece sa hroničnim zdravstvenim stanjima. Starija djeca mogu osjetiti piskanje u grudima kao simptom RSV-a. Ako se pojave bilo kakve poteškoće s disanjem, ključno je odmah potražiti medicinsku pomoć od liječnika ili pedijatra.

U slučaju da ste zabrinuti zbog COVID-19, potpuno je sigurno koristiti testove kod kuće za djecu. Od ključne je važnosti da budete svjesni da li je vaše dijete zaraženo virusom COVID-19 ili ne kako biste poduzeli potrebne mjere za suzbijanje širenja u vašem domaćinstvu i zajednici. Bez obzira na konkretnu respiratornu bolest, preporučljivo je da svoje dijete držite kod kuće kako biste olakšali njegov oporavak i zaštitili one u neposrednoj blizini da se ne razbole.

U kom trenutku treba da potražim savet od pedijatra i da li mogu nešto da preduzmem kod kuće?

Iako svaki slučaj curenja iz nosa ili kihanja ne zahtijeva posjet pedijatru, mudro je voditi računa o ozbiljnijim indikacijama. Ako vaše dijete iskusi poteškoće s disanjem, ne može konzumirati hranu ili tekućinu, pokazuje znakove dehidracije jer ne mokri ili ne reagira, neophodno je hitno potražiti medicinsku pomoć.

Srećom, brojna djeca doživljavaju potpuni oporavak uz pomoć lako dostupnih lijekova koje možete davati u udobnosti vlastitog doma. Kada se suočite sa začepljenim nosnim prolazom, postoje različiti lijekovi s kojima možete eksperimentirati.

Za početak, pobrinite se da vaše dijete ostane adekvatno hidrirano, jer to može pomoći u smanjenju debljine sluzi. Upotrijebite štrcaljku da nježno izvučete višak sluzi iz nozdrva vašeg djeteta ili razmislite o korištenju fiziološkog spreja za nos koji se može kupiti bez recepta. Čišćenje sluzi može značajno poboljšati sposobnost vašeg djeteta da diše, ali važno je napomenuti da treba izbjegavati umetanje bilo kakvih predmeta duboko u nosnu šupljinu.

Da biste ublažili poremećaj djetetovog sna uzrokovan kašljem tokom noći, razmislite o postavljanju hladnog ovlaživača zraka u njihovu spavaću sobu. Dodatno, dajte acetaminofen kako biste ublažili bolove u mišićima koji mogu biti posljedica upornog kašlja. Važno je suzdržati se od upotrebe lijekova za kašalj i prehladu bez recepta za dojenčad i malu djecu, jer su se pokazali kao nedjelotvorni i mogu dovesti do teških nuspojava.

Kako biste osigurali dobrobit vašeg djeteta, važno je promovirati odmor i hidrataciju. Primjena lijeka za smanjenje temperature bez recepta može ublažiti nelagodu i sniziti tjelesnu temperaturu. Odlučivanje za laganu odjeću može poboljšati njihovu udobnost, dok dodatna toplina grljenja sa voljenom osobom ili umotavanje u dragi pokrivač ili džemper može pružiti dodatnu udobnost.

Obavezno se posavjetujte sa svojim ljekarom prije primjene bilo kojeg od ovih prijedloga!

Oglasi