Vjeruje se da obilje minerala i vitamina u jednoj limenci sardina pridonosi njezinoj reputaciji visoko hranjive namirnice. Sardine, sa svojim obilnim rezervama omega-3 masnih kiselina, proteina, vitamina B12 i selena, posjeduju izvanredna svojstva koja čuvaju našu dobrobit. Smatrane jednom od najhranjivijih opcija među konzerviranom hranom, sardine su zgodan i koristan izbor, posebno tijekom razdoblja posta. U jednoj porciji sardina, koja obično teži oko 75 grama, možete očekivati ​​da ćete pronaći otprilike:

 

Ova namirnica prepuna je raznih esencijalnih nutrijenata, uključujući 191 kaloriju, 22,7 grama proteina, 10,5 grama masti, 8,2 mikrograma vitamina B12, 48,5 mikrograma selena, 250 jedinica vitamina D, 451 miligrama fosfora, 351 miligrama kalcija, 4,8 miligrama niacina, 2,7 miligrama željeza, 365 miligrama kalija, 35,9 miligrama magnezija, 0,2 miligrama bakra, 1,9 miligrama vitamina E, 0,2 miligrama vitamina B6 i 1,2 miligrama cinka. Osim toga, izvrstan je izvor omega-3 masnih kiselina. Sardine se ubrajaju među najbolje svjetske dobavljače ključnih omega-3 masnih kiselina, što ih čini iznimnim prirodnim izvorom. Osim toga, posjeduju EPA i DHA, dvije vitalne vrste masnih kiselina koje pomažu u smanjenju upale, što dovodi do poboljšanog općeg blagostanja i poboljšanih kognitivnih sposobnosti.

Mala morska riba koja se obično naziva sardina, može se pohvaliti obiljem hranjivih tvari u svom kompaktnom obliku. Kao i brojne druge ukusne namirnice koje zaslužuju priznanje, isto se može reći i za sardine u konzervi – postoje oni koji ih odbacuju, a da onim vrhunskima uopće ne daju priliku. U svjetlu fokusa ove godine na opskrbi naših smočnica hranjivim opcijama, krajnje je vrijeme da prihvatimo priliku uključiti konzervirane sardine u našu prehranu. Usred hladnog vremena, uživanje u sardinama može biti mali, ali divan luksuz. Srećom, sardine u konzervi nude praktičan način da ovu poslasticu donesete na svoj stol kad god poželite. Mediteranska sorta, s kreativno osmišljenom ambalažom, nedvojbeno je najbolji izbor. Ove se sardine odmah zatvaraju nakon što su ulovljene, čime se osigurava da zadrže sve elemente okusa koji ih čine tako primamljivima. Sa svakim zalogajem odvest ćete se u blaženo okruženje uz more, bilo da se radi o pješčanoj plaži ili vanjskoj terasi vašeg omiljenog obalnog restorana.

Sardine ne samo da imaju besprijekoran okus, već nude i brojne zdravstvene prednosti. Obilne proteinima, sardine su vrijedan izvor omega-3 masnih kiselina koje pomažu u regulaciji razine kolesterola i imaju protuupalna svojstva. Ove masne kiseline neophodne su za održavanje dobrog stanja kardiovaskularnog, živčanog i imunološkog sustava. Osim toga, sardine se mogu pohvaliti značajnim količinama vitamina B skupine, posebice vitamina B12. Razumijevanje nutritivnih prednosti sardina je od presudne važnosti, budući da one služe kao vrijedan izvor vitamina D i kalcija, bitnih za promicanje jakih kostiju i zuba. Osim toga, sardine sadrže znatnu količinu fosfora, što dodatno podupire zdravlje kostiju. I ne samo to, sardine su također pune željeza, selena, magnezija i joda, što ih čini cjelovitim izvorom esencijalnih nutrijenata.

Iako su konzervirane svježe sardine možda skuplje od tune, njihova je cijena razumna, osobito u usporedbi sa svježim sardinama. Preporuča se kupiti nekoliko konzervi i držati ih u smočnici za slučaj kada poželite ukusan i hranjiv obrok. Osim sardina u ulju, postoje i opcije s povrćem, što ih čini zadovoljavajućom i dobro zaokruženom gastronomskom opcijom.

Dostupno je više varijanti, uključujući one s maslinovim uljem, uljem i limunom ili rajčicom. U ovim slatkim poslasticama možete uživati ​​na mnogo načina. Za jednostavnu, ali zadovoljavajuću opciju, pokušajte ih staviti na krekere i dodati krastavac ili jaje.

 

Postoji nekoliko intrigantnih mogućnosti za uživanje u inćunima, poput namazanja na tost obilato preliven maslinovim uljem ili ubacivanje u jela s tjesteninom. Ako vam se sviđaju, mogu biti vrlo slatki ako se konzumiraju izravno iz konzerve, bez dodatnih sastojaka. To ih čini prikladnom i zadovoljavajućom opcijom za brzi obrok ili kada su suočeni s ograničenim mogućnostima hrane. Nadalje, imaju dugi vijek trajanja, što ih čini praktičnim artiklom za ostavu. Ove vrijedne informacije dostupne su po trenutnoj cijeni.

Za pripremu sendviča sa sardinama trebat će vam sljedeći sastojci:

U posudi pomiješajte svježi komorač, trakice celera, narezanu rotkvicu, limunov sok i prstohvat soli. Pomiješajte sve sastojke, osim majoneze i sardina iz konzerve. Uzmite tijesto po želji, premažite ga malom količinom majoneze, a na vrh stavite sardine i pomiješane sastojke iz posude.

Oglasi