Keratoza pilaris je stanje kože koje nastaje nakupljanjem keratina, proteina koji se nalazi u koži, unutar folikula dlake. Ovo stanje često dovodi do stvaranja malih “mrlja” na raznim delovima tela kao što su ruke, bedra, noge, stražnjica, a ponekad i lice. Ova stanja često nazivamo “pureća koža” zbog karakterističnog izgleda koji podseća na kožu pernate životinje. Iako se popularno naziva “pureća koža”, medicinski izraz za ovo stanje je keratoza pilaris.

  • Bez obzira na terminologiju koja se koristi, postoji konstanta: izuzetno neugodna kožna bolest koja muči brojne ljude, a obično se manifestira na bedrima i ramenima. Prema spoznajama koje su stručnjaci podijelili s Byrdiejem, nakupljanje keratina, proteina prisutnog u koži, unutar folikula dlake temeljni je uzrok razvoja sitnih izbočina ili točkica na rukama, bedrima, nogama, stražnjici, a povremeno čak i područje lica.

    Kako navodi Healthline, napredovanje ove bolesti ima tendenciju intenziviranja u hladnijim godišnjim dobima ili tijekom trudnoće kod žena. Stručnjaci pojašnjavaju da se bolest može pojaviti na bilo kojem dijelu kože gdje postoje folikuli dlake, zbog čega obično izbjegava dlanove i tabane. Osim postojanja sitnih izbočina ili točkica, pojedinci se također mogu susresti s blagim crvenilom, svrbežom i suhom, upaljenom kožom.

    Pojedinci koji se bore sa suhom kožom, ekcemom i ihtiozom prvenstveno su pogođeni ovim stanjem, koje je češće među ženama, djecom i tinejdžerima. Byrdiejevi stručnjaci tvrde da je temeljni uzrok keratosis pilaris često ukorijenjen u genetici, a nažalost, trenutno ne postoji poznati lijek za ovo stanje. Unatoč tome, stručnjaci preporučuju nekoliko tretmana koji mogu pružiti određeno olakšanje. Jedan popularan i jednostavan pristup uključuje redovitu upotrebu losiona za piling kako bi se spriječilo nakupljanje keratina u folikulima dlačica i poboljšala tekstura kože. Dodatno, uključivanje dodataka za njegu kože kao što su umirujući shea maslac i niacinamid, koji se obično nalaze u dnevnim hidratantnim kremama, može pomoći u ublažavanju upale koja je često povezana s keratosis pilaris.

    U slučaju da te metode ne daju željene rezultate, dostupne su isplative opcije u obliku spa tretmana i kemijskih pilinga koji mogu ponuditi djelomično olakšanje. Healthline stručnjaci također predlažu uključivanje dviju drugih komponenti, uree i mliječne kiseline, u rutinu njege kože jer one učinkovito uklanjaju mrtve stanice kože i poboljšavaju teksturu kože. Dermatolozi mogu preporučiti dodatne postupke poput mikrodermoabrazije, kemijskih pilinga i krema s retinolom.

Kako biste spriječili pogoršanje stanja i smanjili potencijalne nuspojave poput crvenila, iritacije i suhoće kože, ključno je potražiti savjet medicinskog stručnjaka ili stručnjaka prije podvrgavanja bilo kakvom tretmanu. Ako kod kuće imate “pureću kožu”, postoje mjere koje možete poduzeti kako biste ublažili problem.

Za početak se prepustite ugodnoj i opuštajućoj kupki koja će vam pomoći u odčepljenju pora. Nakon toga, sudjelujte u delikatnom procesu pilinga kako biste uklonili sve zaostale mrtve stanice kože. Osiguravanje pravilne hidratacije kože je ključno, a vrijedi razmisliti o istraživanju losiona prožetih mliječnom kiselinom. Nadalje, savjetuje se suzdržati se od oblačenja uske odjeće jer to može pogoršati iritaciju kože.

 

 

Oglasi