Zvanični izveštaji su potvrdili da se u Beogradu pojavio slučaj malih boginja, od kojih je obolela 15-godišnja osoba.

Ova pojava je posebno zabrinjavajuća jer dete nije izašlo van Srbije, što ukazuje da je infekcija nastala u zemlji. S obzirom na alarmantno nisku stopu primjene MMR vakcine, postoji rizik od epidemije.

Prema podacima “Batuta” u 2022. godini, početna doza vakcine se daje u drugoj godini života, sa stopom obuhvata od 81,3 odsto u našoj zemlji. Međutim, to je ispod preporučene stope pokrivenosti od 95 posto.
Preostalo pitanje se odnosi na sudbinu onih pojedinaca koji su primili samo jednu dozu vakcine, bilo zbog nepodobnosti za drugu dozu ili zbog drugih okolnosti koje su ih spriječile da uopće prime bilo koju dozu.

Koje osobe su podložne oboljevanju od malih boginja?

Pojedinci koji nisu oboljeli od malih boginja ili nisu primili vakcinu protiv malih boginja podložni su zarazi virusom morbila. Iako se ospice obično povezuju s djetinjstvom, mogu pogoditi ljude svih uzrasta koji nisu vakcinisani ili nemaju imunitet. Vjeruje se da i oni koji su se oporavili od bolesti i oni koji su potpuno vakcinisani imaju doživotni imunitet.

Koji je mehanizam kojim se ospice prenose sa osobe na osobu?

Veoma zarazni virus malih boginja ima izuzetnu sposobnost prenošenja između pojedinaca, prvenstveno vazdušnim putem. To se događa kada zaražene osobe kašlju ili kiju, oslobađajući kapljice koje osjetljive osobe mogu udahnuti. Osim toga, direktan kontakt sa nazalnim ili faringealnim izlučevinama zaraženih osoba također može olakšati prijenos. Iako neuobičajeni, bilo je slučajeva da se bolest prenosi preko predmeta koji su nedavno došli u kontakt sa zaraženim izlučevinama.

Koji se znakovi i simptomi mogu uočiti kod osoba koje su oboljele od morbila?

Simptomi infekcije virusom morbila obično se manifestiraju u roku od 7-18 dana nakon izlaganja zaraženoj osobi. U početku se bolest manifestira na način sličan običnoj prehladi, sa simptomima koji uključuju curenje iz nosa i blago povišenu tjelesnu temperaturu. Osim toga, može doći do crvenila i osjetljivosti na svjetlost u očima. Kako bolest napreduje, obično oko 3-7 dana nakon početka, tjelesna temperatura može skočiti do nivoa od 39-40 stepeni Celzijusa. Tada se pojavljuje karakterističan osip za boginje, koji počinje na licu i iza ušiju prije nego što se širi po cijelom tijelu. Ospice obično traju 4-7 dana i često su praćene prisustvom malih bijelih mrlja (poznatih kao Koplikove mrlje) na oralnoj sluzokoži.

U kom trenutku pojedinci postaju zarazni nakon zaraze ospicama?

Najveći rizik od zaraze kod osoba oboljelih od malih boginja javlja se tokom 2-4 dana prije pojave malih boginja, kao i do 4 dana nakon izbijanja.

Komplikacije koje proizlaze iz infekcije velikih boginja.

Najopasniji aspekt malih boginja leži u popratnim komplikacijama, posebno u upali koja pogađa i gornji i donji respiratorni sistem. Teška upala pluća i infekcije uha su uobičajene manifestacije, ali najveća opasnost proizlazi iz potencijalne upale mozga, poznate kao encefalitis. U razvijenim zemljama, komplikacije rezultiraju u prosjeku jednom smrtnom ishodom na hiljadu oboljele djece. Međutim, u manje razvijenim zemljama ova stopa je znatno viša, sa 3-5 smrtnih slučajeva na svakih stotinu pogođene djece.

Oglasi