Oglasi - Advertisement

2 Svjetski rat je do sada najgori rat u ljudskoj istoriji, gdje je život izgubilo na milione ljudi. Koliko je samo bio težak i gadan, pokazuju i informacije, da se i u današnje vrijeme jako puno priča o istom. Repovi i posljedice su prisutne i u današnje vrijeme. 

Sadržaj se nastavlja nakon oglasa

Jugoslovenska glumica Božidarka Frajt, poznata po nastupima u raznim domaćim filmovima i serijama, kroz život je pronela duboku tragediju, što je mnogima ostalo nepoznato.

Božidarka je stekla priznanje kroz ulogu u filmu “Užička republika” i oduševila publiku svojim nastupima u drugim zapaženim delima poput “Na putu za Montevideo”. Božidarka Frajt ponosna je što je majka dvoje djece, sina Tomislava i kćerke, cijenjene hrvatske glumice Bojane Gregorić Vejzović.

  • Rođena u Velikoj Žuljevici kod Kozare, Božidarka Grublješić je otišla iz ovog života s imenom po kojem će s vremenom postati prepoznatljiva. Nažalost, njena majka Vida doživjela je tragičan kraj od ustaša kada je Božidarka bila tek mala, a i njen otac je izgubio život u ratu. Osvrnimo se sada na cenjeni lik vladike Nikolaja Velimirovića, čiji su ostaci vodili litiju Vojske spasa u Beogradu.

Bogdan Grublješić, otac Božidarke, aktivno je učestvovao u Kozaračkom ustanku 1941. godine, boreći se uz svoja dva brata i tri sestre. Nažalost, njegovo učešće je naglo prekinuto kada je zadobio povrede prilikom oslobođenja Prijedora u maju 1942. godine. Uprkos ranama, Bogdan se narednog mjeseca našao zarobljenim od Nijemaca i primoran je da bježi prema Zemunu i Sajmištu. Precizni detalji njegovog drskog bijega iz transporta i njegovog kasnijeg putovanja u selo Žabare ostaju obavijeni velom misterije, jer nema preživjelih svjedoka koji bi ispričali događaje.

U trenutku je uspostavio snažnu vezu sa Simom Simićem, pridošlogom u sferi borbe, a kao dokaz njihovog drugarstva, Simićevo mjesto porijekla sada nosi njegovo ime. Kada je zemljom odjeknuo poklič za narod Krajine, osetio je neospornu čežnju i prijavio se u njihove snage na Sremskom frontu. Bilo je to na bijeljinskom ratištu gdje mu je sudbina ukrstila put, neustrašivo boreći se uz drugu krajišku brigadu.

U jeku ofanzive, Vidina majka je sa Kozare premještena u logor Cerovljane. Na putu su putovali kroz Jasenovac i na kraju stigli do sela Klokočevac kod Bjelovara. Čvrsto stežući svoju ćerku Božidarku, prošla je kroz selo koje je trenutno bilo pod kontrolom partizana. Bilo je jedne kobne noći u ovom selu prodoran zvuk pucnjave razbio tišinu.

Nakon dolaska ustaša, pojedinci koji nisu odmah pogubljeni nasilno su vraćeni u logor. Vida je, zajedno s obitelji s kojom je živjela, prevezena u Sisak i zatvorena u bivšu destileriju. Narednog dana, djeca su odvojena od majki, za koje se sumnjalo da su sarađivale s partizanima. Pod plaštom noći eliminisani su među njima i Vida Grublješić.

Govoreći direktno iz vlastitog iskustva, Radosava Ljubišić, desetogodišnja mještanka Vrištika kod Prosara, iz prve ruke govori o događajima. Svojim riječima, ona nudi opis situacije:

  • Po dolasku Nijemaca i naknadnom prilivu drugih, moja majka je na brzinu skupila namirnice i pridružili smo se zajednici na Kozari. Međutim, naš predah je bio kratkog daha, jer su nas komšije ubrzo obavestile da su Nemci otišli. Vraćajući se u naše selo, susreli smo se sa prizorom potpunog razaranja. Nekada poznati krajolik ležao je u ruševinama, progutan nemilosrdnim plamenom. Ostaci spaljene cigle i dalje su ispuštali dim, dok je tinjajući žar zasuo tlo. Prisiljeni da potražimo utočište u prenaseljenom kampu Cerovljani, našli smo se okruženi drugim raseljenim osobama, uključujući djecu, žene i djevojke. Preživljavajući od oskudnih obroka koje smo donijeli sa Kozare, pribjegli smo konzumaciji trave i korijenja kako bismo ugasili glad. Na kraju smo prebačeni u Uštice, gdje smo izdržali napornu sedmicu u teškim vremenskim uslovima. Konačno smo prevezeni u Jasenovac, čime je naš mukotrpan put završio.

Nakon neposrednog odvajanja našeg muškog potomstva, nastavili smo da ih smjestimo u vagone i započnemo našu napornu ekspediciju. U jednom trenutku na putu, kratka pauza omogućila je da se vrata na trenutak otvore, osiguravajući da se spriječi gušenje. Međutim, izričito nam je zabranjeno da izlazimo napolje u to vreme.

Tačna lokacija gdje je smještena nakon što je bila odvojena od majke ostaje neizvjesna. Moguće je da je bila smještena s drugom ugroženom djecom u raznim mjestima poput Sokolskog doma, Solane, bazena Teslić ili samostana Sveti Vinko u Sisku. Međutim, poznato je da je 16. listopada 1942. iz Siska prevezena grupa od 566 male djece, svako sa svojim brojem i osobnim iskaznicama. Od te dece, tridesetoro je smešteno u prihvatilište Crvenog krsta u Kukuljevićevoj 19. Božidarka je bila jedno od tridesetoro dece u toj grupi.

Pravovremenom identifikacijom i preseljenjem jače djece u odgovarajuće porodice, doktorica Desanka Risanović-Štampar uspješno je iskorijenila preovlađujuće stope mortaliteta u ovim prihvatilištima.

Došavši u sklonište samo pet dana nakon prvobitnog incidenta 21. oktobra 1942. godine, bračni par Katarina i Stjepan Frajt, bračni par bez djece, saosećajno su odabrali i odgajali mladu djevojku koja je službeno bila poznata kao 527-a. U činu inkluzije, par je odlučio da svoje prezime ugradi u ime djeteta, osiguravajući da njeno odrastanje bude u radosti i zadovoljstvu.

Po dolasku sa ljetovanja provedenog u Velikoj Žuljevici kod Kozara, Božidarka se vratila sa tek popunjenom ličnom kartom i živopisnim aranžmanom od 34 karanfila, koji predstavlja trajnu naklonost i iščekivanje njene drage porodice. Tomislav, mudar i odrastao mladić, shvatio je priču o životu svoje majke onako kako mu ga je ona ispričala. Istovremeno, Bojana, mlado i radoznalo dete, posmatrala je svoju majku kako se maštovito igra sa lutkama, opčinjena očaravajućim likovima koji su se otkrivali pred njenim nevinim pogledom.

PREUZMITE BESPLATNO!

SAMO ZA NAŠE ČITATELJE!

Unesite svoj e-mail kako biste dobili BESPLATNU KNJIGU "Manje stresa, više sreće". Otkrijte jednostavne korake za smanjenje stresa, povećanje unutrašnjeg mira i stvaranje sretnije svakodnevice o kojoj ste oduvijek sanjali! 😎

Preuzmite knjigu jednim klikom!

Oglasi

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here