Iako je umro prije više od četiri decenije a Jugoslavija se raspala u krvavom ratu i danas se njegovo ime pominje svaki dan. Mnogi koji su živjeli u Titovo doba žale za benefitima koje su tada imali kao što su besplatno zdravstvo i školstvo kao i bezbrižnost. Tijekom njegovog četrdesetogodišnjeg mandata kao čelnika Jugoslavije, svaki materijal koji se na njega odnosio je prošao strogi proces ispitivanja, zahtijevajući najmanje deset potvrda prije objave. Širenje informacija zahtijevalo je više rundi provjere prije njihovog širenja.

Tijekom razgovora scenarist i redatelj Milan Šarac bavio se brojnim zadivljujućim temama, uključujući enigmatični 13-dnevni nestanak Josipa Broza Tita, Jovankino otkopavanje posmrtnih ostataka Draže Mihailovića te zapanjujuća otkrića vezana uz obitelj Slobodana Miloševića.

U svojoj ekskluzivnoj produkciji pod nazivom “Ja, Jovanka Broz” otkrio je neotkrivena otkrića koja mu je Jovanka Broz osobno povjerila. Šarac je u nedavnom razgovoru za Večernje novosti otkrio da mu je Jovanka u četiri oka otkrila svoju molbu Titu da se Dražini posmrtni ostaci vrate njegovoj obitelji, što je prešućeni detalj koji je do sada izmicao javnosti.

Osim toga, ispričala mu je i osobnu anegdotu u vezi s njihovim predanim pokušajima da je drže podalje od Tita kroz to određeno vrijeme.

 

Kad sam stigla u rezidenciju, dočekala me uznemirujuća vijest: Tito je netragom nestao. Činilo se kao da je ispario u zrak, ostavljajući nas sve zbunjene. Misterij oko mjesta gdje se nalazi naš cijenjeni vođa ostao je neriješen, a nitko nije želio dati bilo kakav uvid u situaciju. Mukotrpnih 13 dana bila sam u stanju šoka i nevjerice, nesposobna nikome, pa ni javnosti, povjeriti ovo mučno iskušenje.

Nije dolazilo u obzir uzeti stvari u svoje ruke i pokrenuti potragu za njim. Sama ideja da država funkcionira bez šefa države bila je nezamisliva. Kako je čovjek mogao jednostavno nestati usred bijela dana? A kad nam je na kraju vraćen, pokazalo se da nešto nije u redu. Tito kojeg sam ja sreo nije bio isti. Naši su se putevi tog kobnog dana nepovratno razišli. Gdje su ga odveli? Tko je odgovoran za njegovu otmicu? – To su pitanja koja sam povjerila isključivo Radu Čečuru, mom vjernom načelniku osiguranja i cijenjenom pukovniku policije – priznala je Jovanka.

Šarčevu pažnju privukla je nepokolebljiva Jovankina privrženost pravoslavnoj vjeri, kao i njena izričita želja da on bude s njom u susretu s mitropolitom Amfilohijem. Iako Šarac nije bio siguran u ishod njihovog razgovora, doznao je da je Amfilohijeva posljednja želja bila da se komemoracija održi upravo na mjestu gdje su položeni Dražini posmrtni ostaci.

 

Šarac nije bio siguran u razgovor između Jovanke i mitropolita, ali ga je ona s nepokolebljivim povjerenjem uvjeravala da će on predsjedati njezinom sprovodu nakon što ode s ovog svijeta smrtnika. Iako mitropolit tada nije bio u Srbiji, samo nekoliko dana nakon Jovankinog sahrana organizirao je komemorativni obred u Kući cvijeća.

Josip Broz Tito, drugi predsjednik SFR Jugoslavije, bio je istaknuti jugoslavenski političar i državnik. Bio je cijenjen kao revolucionarni i komunistički vođa, iako se mišljenja o njegovoj ostavštini razlikuju među povjesničarima, neki ga smatraju ključnom osobom u jugoslavenskoj povijesti, dok ga drugi označavaju kao diktatora. Titovo političko djelovanje ostavilo je neizbrisiv trag, posebice njegovim antifašističkim aktivizmom, što uključuje i predvodništvo antihitlerovske koalicije i borbu protiv fašizma.

Naime, uspješno je povratio Hrvatsku, Istru, dijelove Dalmacije i razne otoke od talijanske vlade nakon Drugog svjetskog rata. No, Titovo poslijeratno djelovanje uključivalo je i represivne mjere i akcije odmazde protiv protivnika i neistomišljenika. Rođen u Kumrovcu 1892. godine, Tito je preminuo u Ljubljani 1980. godine.

Oglasi