Crvena jabuka je definitivno jedna od najkultnijih pop grupa na Balkanu svih vremena. Međutim, njihov početak je bio sjajan,.ali nakon prvoga albuma, uslijedila je velika tragedija kad aje prvi pjevač tragično nastradao. Mi danas na ovu godišnjicu, donosimo i priču o početcima Crvene jabuke.

Prije više od 40 godina, kultni bend “Crvena jabuka” pojavio se na glazbenoj sceni, ostavivši iza sebe nasljeđe bezvremenskih hitova i postigavši ​​cijenjeni status kultnog benda. Ono što ih izdvaja je njihova nepokolebljiva predanost čistoj emociji, koja je vodilja njihovog glazbenog putovanja od samog početka. Umjesto prilagođavanja trendovima, uvijek im je prioritet bilo povezivanje sa srcima svoje publike. Međutim, na vrhuncu njihove popularnosti dogodila se tragedija koja je ostavila trajan utjecaj koji nikada nisu uspjeli u potpunosti prevladati.

Dana 18. rujna 1986. godine, na putu za koncert u Mostar, članovi “Crvene jabuke” doživjeli su tešku prometnu nesreću u Jablanici.

Željno iščekivani nastup na stadionu “Kantarevac” u Mostaru trebao je započeti ambicioznu turneju mladog benda. Pobornici njihovog osebujnog glazbenog stila ispunili su dvoranu do posljednjeg mjesta. No, koncert “Crvene jabuke” nije održan, a budućih nastupa u istom sastavu neće biti. Ričl, koji je rođen 12. marta 1962. godine, odgajala je majka Elvira na Koševu nakon što mu je u djetinjstvu preminuo otac Ferdinand. Završio je srednju glazbenu školu, a zatim se upisao na studij novinarstva na Fakultetu političkih znanosti, gdje je završio prve dvije godine studija. U to vrijeme upoznao je Branka Đurića Đuru i Zlatka Bostandžića. Nedugo nakon toga se sa Zlatkom Arslanagićem pridružuje bendu “Ozbiljno prješte”, a kasnije postaje i član grupe Elvisa J. Kurtovića.

Uz sve veću strast prema glazbi, početkom 1985. godine donosi odluku o odlasku iz svoje prethodne grupe. Udružujući snage s Arslanagićem, osnivaju kultni bend “Crvena jabuka”. Pjesme s inicijalnog albuma nastale su u Zlajinom tavanskom stanu, a uz njega su se pridružili i basist Aljoša Buha iz Zenice, klavijaturist Dražen Žerić Žera iz grupe Žaoke i bubnjar Darko Jelčić Cunja, također Zeničanin.

Tijekom svog vođenja na Radio Sarajevu Ričl je surađivao s budućim nadrealistom Neletom Karajlićem. Bio je visoko cijenjen kao jedan od najboljih gitarista na sarajevskoj rock sceni, a njegov talent se proširio izvan glazbe i na glumu. Dapače, osigurao mu je ulogu u uvodnoj sezoni serije “Top lista nadrealista” 1984. U poslijepodnevnim satima članovi benda krenuli su na put od Sarajeva do Mostara u pratnji tri automobila i kamiončića s njihovim instrumentima. . Bas gitarist Aljoša Buha, vokal Dražen Ričl Zijo i vozač Zlatko Arslanagić ugurali su se u Fiću, dok su ih u stopu pratili Dražen Žerić i Darko Jelčić u Golfu.

Na putu od Jablanice do Mostara, organizatori turneje iz zeničkog “Atlasa”, zajedno sa Žerićem i Jelčićem, našli su se u društvu pozamašne mase koja je okruživala unakaženog Fiću. Međutim, njihov fokus brzo je preusmjeren na njihov glavni prioritet: stići na koncert na vrijeme.

Nažalost, njihovi suputnici slučajno su bili prisutni na Fidžiju u to vrijeme. Vozilo je iznenada, pri približavanju oštrom zavoju, skrenulo ulijevo i snažno udarilo u kamion vršanskih registracija pri čemu je došlo do snažnog sudara.

Bio je to dan pun izazova, dan koji će se uvijek pamtiti. Već smo se bili okupili na užurbanom mostarskom stadionu, željno iščekujući večernja događanja. Međutim, policija je konačno stigla tek u 20.30 sati. Atmosfera se dramatično promijenila kad je tišina zavladala stadionom, a glazba je naglo prestala. Kad smo krenuli prema bolnici u Mostaru, pridružila nam se cijela masa i napravila potresnu scenu. More od tri do četiri tisuće ljudi stajalo je pred bolnicom, ujedinjeno u podršci. Žera se živo prisjeća emocionalnog nemira koji je živahnu Crvenu jabuku pretvorio u turobnu aferu. “Bilo je bez sumnje zahtjevno, ali publika je odigrala presudnu ulogu. Stala je uz nas od samog početka, ponudila nam je svoj glas u pjesmi. Publika ima urođenu sposobnost da osjeti kada je čovjeku teškoća, velikodušno nam pruža podršku, “ sa zahvalnošću je priznao glazbenik.

Čak i pored goleme agonije, odbio je dopustiti da mu poteče ijedna suza. Prema Žeri, suzdržavanje od suza je odlika prave muškosti. Čvrsto vjeruje da ako čovjek pusti suzu, to će kod drugih izazvati emocionalni odgovor. Stoga ostaje pri uvjerenju da bi muškarci trebali skrivati ​​svoje suze, jer ih je najteže isplakati. Ističe da “Crvena jabuka” nikada nije bila zaštićena.

Prije nekoliko godina, Prevač je rekao da naš uspjeh nije rezultat bilo kakvih osobnih veza ili usluga, već da u potpunosti dugujemo našoj publici. Crvena jabuka za mene ima golemo značenje, a njezina će se važnost samo smanjiti kad budem položen na počinak.

Oglasi