Zaštitnici potrošača su objasnili da kurirskim službama nije dopušteno manipulirati i iznuđivati ​​potrošače na način da ih tjeraju da napuste stan i odu na ulicu ili u zgradu kako bi uručili pakete, već svaki paket mora biti isporučen potrošaču na njegovu adresu.

Na društvenim mrežama česte su pritužbe ljudi koji su naručili kurirske usluge da im dostavljači kažu da ako žele preuzeti paket moraju sići ispred zgrade ili općenito izaći iz stana i čekati kurirski kamion ispred njihove kuće.


Stoga se postavlja pitanje je li kurir zakonski dužan dostaviti paket na kućni prag kupca, kazao je Jovan Ristić, pravnik udruge za zaštitu potrošača “Efektiva”, koji ovakve pritužbe na kurirske službe često stižu na njihovu adresu.

Jedno je sigurno – ako je paket ostavljen na parkingu ili ulazu, to se smatra urednom dostavom. Kurirske službe imaju svoja pravila, koja se jako razlikuju, ali ne mogu pretpostaviti da su ispunile svoje obveze, poput ostavljanja paketa na vratima. Jer, Zakon o zaštiti prava potrošača jasno propisuje: “Postavljanje robe ispred kuće, stana ili drugog mjesta potrošača ne smatra se isporučenom na adresu koju je naveo potrošač.” – objasnio je Ristić, navode iz Potrošača javlja udruga “Efektiva”.

Prema njegovim riječima, uvidio je opće uvjete poslovanja triju kurirskih službi i u njima nije našao pravnu osnovu da se roba ne isporučuje kupcima “na ruke” na kućnu adresu.

Kako je rekao, zbog toga je manipulacija poruka koju kurirska služba prenosi potrošaču da ako želi preuzeti paket mora sići ispred zgrade jer mu inače paket neće biti isporučen.

– Žuri im se i teško im je, ali to nije problem potrošača. To je problem sa službama ekspresne dostave, koje moraju imati mogućnost prekrcaja robe. Kurirska služba ne može obaviti posao prijenosa do potrošača. Općenito, određene okolnosti su istaknute kada se pošiljka smatra neisporučenom. Kada potrošač ne plati, onda kurir ima pravo ne isporučiti robu, nego reći “jer nas nije briga, pokazat ćemo da odbijate primiti isporuku”, to su kockarnice – objasnio je odvjetnik . “Učinkovite” udruge potrošača.

S druge strane, ako se to dogodi, potrošačima savjetuje da odmah nazovu kurirsku službu i pošalju im e-mail s prigovorom kako bi osigurali potpunu pravnu sigurnost, jer, kako kaže, “mailovi ostavljaju tragove kontaktne kurirske službe”.

Ristić je napomenuo da se pod dostavom podrazumijeva “dostava na adresu primaoca, kao i dostava u poslovnicu poštanskog operatera ili drugo mjesto određeno ugovorom ili usmenim dogovorom između korisnika usluge i operatera ili kurira”.

S druge strane, ako pošiljatelj ne odredi drugačije, paket će biti vraćen pošiljatelju kada primatelj odbije primiti paket, primatelj je nepoznat, adresa je nepotpuna ili netočna, a primatelj se preseli ili umre.

Dodao je kako sve to pokazuje da “ne postoji lokalna odredba da dostavljači mogu odbiti isporuku paketa ako primatelj nije prisutan na parkiralištu ili ispred zgrade”.

– Dakle, moraju “izmisliti” neku priču kako bi dokazali da je potrošač odbio prijem i zanimljivo je ono što će napisati u izvješću. Zbog toga je važno da potrošači odmah reagiraju reklamacijama kada se to dogodi, poručuju iz Efektive, zaključio je Ristić.

Oglasi