Dok krećemo na put mršavljenja ovog januara, mnogi od nas možda će pasti u iskušenje da eksperimentišu sa brzim dijetama.

Iako je zaista činjenica da dijete može dovesti do brzog gubitka težine, one često nanose više štete nego koristi na duge staze.
Istina je da brze dijete zapravo mogu dugoročno ometati vaš napredak u mršavljenju, što otežava postizanje vaših ciljeva.

Godinama je prisutna popularna dijeta, koja se obično naziva modna dijeta, koju podržavaju poznate ličnosti i uticajne ličnosti. Tipično, ove dijete uključuju značajne promjene u prehrambenim navikama, što često rezultira smanjenjem dnevne potrošnje kalorija na 800-1200 kalorija u trajanju od nekoliko sedmica.

Neke od dijeta koje se mogu navesti kao primjeri su Atkinsova dijeta, keto dijeta i dijeta sirovom hranom. Prema riječima nutricioniste VJ Hamiltona, postoji upozorenje da bi prakticiranje ovih dijeta moglo potencijalno štetiti vašem metabolizmu.

Metabolizam obuhvata hemijske procese u telu, koji uključuju pretvaranje hrane u energiju, a takođe i skladištenje viška energije u obliku masti. Komponente koje utiču na vaš metabolizam, kao što su ishrana, vežbanje i hormoni, su pod uticajem brzih dijeta.

VJ je obavestio Sun da kada telo doživi značajno smanjenje unosa kalorija, ono reaguje usporavanjem metabolizma kao mehanizmom preživljavanja za očuvanje energije.

Razlog za neuspjeh otprilike 80% dijeta leži u činjenici da pojedinci često na kraju povrate izgubljenu težinu, au nekim slučajevima čak i dobiju više kilograma.


Kada se salo izgubi, to često rezultira gubitkom mišića, stvarajući poteškoće jer mišići igraju ključnu ulogu u sagorijevanju kalorija.

Prema VJ, sposobnost tela da efikasno sagoreva kalorije je ometena smanjenjem nemasne telesne mase, jer mišići sagorevaju više kalorija čak i kada su u mirovanju u poređenju sa mastima.

Istraživanja sugeriraju da smanjenje unosa kalorija može dovesti do povišenih razina hormona stresa kortizola, što potencijalno dovodi do debljanja, posebno u abdominalnoj regiji.

Kada nastavite sa svojim redovnim prehrambenim navikama, velika je vjerovatnoća da ćete doživjeti ponovno dobivanje na težini nakon gubitka koji ste postigli.

Prema nutricionistici Kristen Stavridis, naša tijela razvijaju sposobnost uštede energije kada se upustimo u ishranu s vrlo niskim kalorijama.

Prema njenim riječima, iako može zahtijevati duže vrijeme da bi se svjedočili opipljivim rezultatima, vjerovatnoća održavanja gubitka težine izvan kampusa je znatno veća.

Stručnjaci općenito savjetuju da je najefikasniji pristup gubitku težine usvajanje dugoročnog plana ishrane koji se fokusira na postupni gubitak težine.

Kada je u pitanju gubitak težine, odlučivanje za sporije metode može biti održivije i manje štetno za metabolizam, za razliku od brzih dijeta.

Odličan način za početak je davanje prioriteta ishrani koja se sastoji od cjelovite hrane, izbjegavanja prerađene hrane i odvajanja vremena za pripremu obroka od nule.

Da bi se to postiglo, potrebno je konzumirati značajnu količinu voća, povrća, integralnih žitarica i mahunarki. Kako bi se osigurala dobro izbalansirana ishrana, NHS predlaže konzumiranje pet porcija voća i povrća svaki dan.

Uključivanje hrane bogate proteinima poput ćuretine ili pasulja u vašu prehranu može produžiti osjećaj sitosti, pomažući u naporima za mršavljenje.

Nalazi istraživanja pokazuju da su osobe koje su slijedile dijetu od 30% proteina u trajanju od 12 sedmica doživjele smanjenje potrošnje kalorija u poređenju sa onima na dijeti sa 15% proteina, što je na kraju rezultiralo gubitkom težine.

Prema riječima nutricionistice Kristen, preporučuje se održavanje manjeg dnevnog kalorijskog deficita od 150 kcal umjesto naglog smanjenja unosa kalorija za stotine.

Pre nego što krenete na dijetu sa ograničenim unosom kalorija, ključno je da se posavetujete sa svojim lekarom, jer je preporučeni dnevni unos kalorija 2.000 kalorija za žene i 2.500 kalorija za muškarce.

Nakon uspostavljanja hranljivog plana ishrane, možete početi da ugrađujete doslednu rutinu vežbanja, pri čemu VJ predlaže usvajanje HIIT treninga, metode koja podrazumeva snažne, brze pokrete za povećanje broja otkucaja srca.

Oglasi