– U nastavku našeg današnjega članka danas malo govorimo o segmentu zdravlja. Jako je bitno da se osluškuje svoje tijelo i da se reaguje na prvi segment koji može da dovede do bilo kakve uzbune. Mi daanas govorimo o krvnom pritisku, koji itekako zna da varira.

  • Prethodno mišljenje da je normalno očitanje krvnog tlaka unutar raspona od 120/80, a sve iznad toga zahtijeva hitan posjet kardiologu, više se ne smatra točnim. Europsko kardiološko udruženje nedavno je objavilo ažurirane smjernice prema kojima se normalnim krvnim tlakom sada smatra do 140 sistolički (gornji broj u mjerenju krvnog tlaka) i 90 dijastolički (donji broj). Dok većina pojedinaca vjeruje da je krvni tlak od 120/80 normalan, novi standard pokazuje da je očitanje do 140/90 unutar normalnog raspona. Međutim, važno je napomenuti da se ova smjernica ne odnosi na dijabetičare, jer je njihova granica do 130/80, niti se odnosi na stariju populaciju. Hipertenzija, stanje koje se nekad povezivalo uglavnom sa starijim odraslim osobama, sada je sve raširenije među pojedincima u dvadesetima i tridesetima. Vrijedno je spomenuti da visoki krvni tlak često nema vidljivih simptoma, zbog čega ga se često naziva tihim ubojicom.

Mnogi pojedinci osjećaju nejasne simptome kao što su glavobolja, zamagljen vid, zvonjenje u ušima, vrtoglavica, nesiguran hod i pritisak u prsima. Ovi nespecifični simptomi često doprinose skrivenoj prirodi ove bolesti, jer može ostati neotkrivena dok se ne pojave komplikacije ili slučajno tijekom rutinskih mjerenja. Hipertenzija prvenstveno oštećuje krvne žile, a među prvima je srčani mišić. Iznenađujuće, značajan dio pacijenata, otprilike jedna trećina, nije svjestan temeljnog uzroka svog visokog krvnog tlaka i pogrešno vjeruje da je on neizbježan. Stres igra značajnu ulogu u ovoj pojavi. Ono što je uistinu alarmantno jest da 30 do 40 posto tih osoba ima ograničeno znanje o svom propisanom liječenju i nisu sigurni u točnu dozu lijeka koju bi trebali uzimati.

  • BONUS VIJEST:

Neuropatska bol, osjećaj koji dijagnosticiraju medicinski stručnjaci, manifestira se u različitim oblicima kao što su žarenje, trnci ili obamrlost. Mnogi pojedinci doživljavaju te osjećaje, a dok su za neke uzroci očiti, gotovo polovica njih ostaje nepoznata. Mogućnosti liječenja određuju se na temelju temeljnog uzroka boli, a određene prilagodbe načina života mogu pružiti olakšanje.

Postoji mnoštvo bolesti koje se mogu pripisati razvoju neuropatske boli.

Pojava neuropatske boli izravna je posljedica oštećenja živaca. Prema istraživačima, postoji više od 50 bolesti koje mogu pridonijeti njegovom razvoju. Osim toga, određeni lijekovi i toksini mogu izazvati ovu vrstu boli. Neki primjeri uključuju:

dijabetes
Postoje različiti čimbenici koji mogu pridonijeti HIV infekciji, celijakiji, traumi, amiloidozi, Fabryjevoj bolesti, nuspojavama lijekova, toksinima od zlouporabe alkohola, autoimunim bolestima, nedostatku vitamina B12, određenim vrstama raka i lajmskoj bolesti.

  • Idiopatska neuropatska bol odnosi se na vrstu boli koja se javlja bez poznatog uzroka i specifično je povezana s oštećenjem živaca.

Čak i nakon temeljitih analiza, testova i ispitivanja, pravi temeljni uzrok neuropatske boli ostaje nedokučiv za značajan dio (40-50 posto) pojedinaca koji imaju te simptome. Ovo posebno stanje naziva se idiopatska neuropatska bol ili idiopatska neuropatija. Također može proizaći iz oštećenja živaca koje se dogodilo u neodređeno vrijeme i iz nepoznatih razloga, zbunjujući medicinsku zajednicu. Idiopatska neuropatska bol pretežno pogađa osobe u dobi od 60 godina ili više.

Pojava neuropatske boli može se pripisati i predijabetesu i dijabetesu.

U određenim je studijama zabilježeno da je približno 50% osoba koje pate od idiopatske neuropatske boli imalo dijagnosticiran predijabetes. Nadalje, postoje pretpostavke da bi povišena razina šećera u krvi povezana s predijabetesom mogla biti primarni uzrok ove boli. Zanimljivo je da gotovo 20% osoba kojima je dijagnosticiran dijabetes već ima neki oblik neuropatije. Osim toga, istraživanja su pokazala korelaciju između neuropatske boli i metaboličkog sindroma, koji obuhvaća visoki krvni tlak, abnormalne razine kolesterola, pretilost i predijabetes. Vrijedno je napomenuti da su se različite tehnike samopomoći pokazale učinkovitima u borbi protiv neuropatske boli. Ove metode uključuju:

Redovita tjelesna aktivnost može postupno povećati širenje krvnih žila u stopalima, što dovodi do djelomičnog obnavljanja oštećenih živaca. Prilagođavanje intenziteta vježbanja, u rasponu od jednostavne dnevne šetnje do duljeg trajanja, treba se temeljiti na stanju pojedinca.

  • Poduzimanje koraka za poboljšanje njege stopala uključuje dnevni odmor, redovite masaže, nošenje udobne obuće i redovito posjećivanje pedikera.

Kako biste poboljšali kvalitetu sna, preporuča se smanjiti konzumaciju kofeina u poslijepodnevnim satima, održavajte dosljednu rutinu spavanja i stvorite mirno okruženje u spavaćoj sobi bez elektroničkih uređaja.

Oglasi