Bakterija koja se na ljude prenosi ubodom krpelja naziva se lajmska bolest i teška je i zarazna može nastati ako se ne liječi na vrijeme. Naime, kako je vrijeme lijepo sve više ljudi je vani i na travi, pa je isto tako važno poduzeti potrebne mjere opreza ako vas ugrize krpelj. Možda je potrebno potražiti medicinsku pomoć kako bi se spriječilo širenje potencijalne bolesti.

 

 

Također postoje preventivne mjere koje se mogu poduzeti kako bi se spriječilo širenje bolesti. Epidemiolog sa Akademije medicinski nauka doktorica Milena Krstić , nedavno je podijelila nekoliko dragocjenih saznanja o tome kako spriječiti lajmsku bolest i da li ujed krpelja dovodi do pojave ove bolesti. Ključ kako bi izbjegli infekciju ovom bakterijom jeste uklanjanje krpelja i to što prije, idealno je u roklu od 24 sata od trenutka ugriza te ga odnijeti na analizu u labaratoriju kako bi se utvrdilo da li prenosi bolesti te da li je krpelj koji vas je ujeo otrovan.

 

Prema njenim riječima moguće je da će se krpelj širiti tokom proljetnih i ljetnih mjeseci odnosno maj i juni. Kkao bi se izbjegao ujed krpelja preporučuje se hodati betonskim stazama i kloniti se površina koje nisu pokošene. Također se preporučuje izbjegavanje ležanja ili sjedenja na travi jer to povećava rizik od višestrukog ujeda krpelja to ne samo da otežava uklanjanje već povećava šanse za borelijom odnosno potencijalnom ozbiljnom infekcijom koja se veoma teško liječi. Jeste li vi imali nekad problem sa krpeljima i kako ste ga uklonili? Pišite nam u komentarima ispod ovog posta?

Oglasi