Sindrom policističnih jajnika (PCOS) pogađa više od dvadeset miliona žena širom svijeta i predstavlja dominantni hormonalni poremećaj u reproduktivnim godinama žene.

Ovo stanje je odgovorno za primarni uzrok neplodnosti zbog izostanka ovulacije. Uprkos njegovom značajnom uticaju, žene imaju tendenciju da potcjenjuju njegovu ozbiljnost sve dok se ne nađu u uznemirujućoj situaciji u kojoj preseljenje postaje neizbježno.

Pitanje neplodnosti je sve teže u Srbiji, a procenjuje se da svaki šesti par ima poteškoća sa začećem. Ovo se smatra stanjem koje se pojavilo u modernoj eri, a pripisuje se faktorima kao što su stres, nezdravo ponašanje i trend da parovi odlučuju da imaju djecu u kasnijoj fazi života. Ovi faktori koji doprinose su istaknuti u izvještaju eKlinike.
Oko tri posto adolescentica i odraslih žena iskusi ovaj sindrom, koji se može manifestirati već na početku menstruacije. Kod mladih djevojaka, dijagnoza PCOS-a se često pripisuje problemima s nepravilnim menstrualnim ciklusom tokom puberteta.

Istraživanje koje je sprovela Nacionalna medicinska biblioteka otkriva da su policistični jajnici veoma rasprostranjeni kod žena sa anovulacionom neplodnošću, sa stopom incidencije koja prelazi 70%.

Simptomi sindroma policističnih jajnika (PCOS) su suptilni i lako ih je zamijeniti sa drugim stanjima. Brojne žene nisu svjesne svojih cista na jajnicima i samog sindroma. Uz obavezni godišnji pregled kod ginekologa, ključno je imati na umu pokazatelje kao što su neredovni menstrualni ciklusi, međumenstrualna krvarenja, problemi s težinom, gojaznost i mršavost, akne, gubitak kose i neplodnost. Standardni ultrazvuk ne može otkriti prisustvo PCOS; samo ultrazvuk vagine može dati tačnu dijagnozu.

Procjenjuje se da globalna prevalencija sindroma policističnih jajnika pogađa jednu do pet žena. Značajna većina, čak do 75%, ima poteškoća sa začećem. Uobičajeni pokazatelji ovog stanja uključuju povišen nivo testosterona, prisustvo cista na jajnicima, neredovne menstrualne cikluse i probleme u regulaciji nivoa šećera u krvi.

Naučnici su dugo vremena bili zbunjeni osnovnim faktorima koji doprinose nastanku sindroma. Prema Robertu Normanu sa Univerziteta Adelaide u Australiji, najčešći hormonalni poremećaj među ženama u reproduktivnom dobu je kroz istoriju bio zanemaren i dobio malo pažnje.

Neravnoteža u nivou hormona može dovesti do razvoja policističnih jajnika, što dovodi do smanjenja efikasnosti insulina, usporenog metabolizma i povećane želje za šećerom i ugljenim hidratima. Ovo zauzvrat doprinosi debljanju, posebno u abdominalnoj regiji. Vrijedi napomenuti da 60 posto žena pogođenih ovim sindromom također ima problema s tjelesnom težinom.

Neplodnost – Kada osobe sa PCOS-om imaju poteškoća u održavanju drugačijeg stanja, to često služi kao početna indikacija za traženje medicinske pomoći. Opsežna istraživanja su pokazala da samo 10 do 15 posto smanjenja tjelesne težine može poboljšati funkciju jajnika, što rezultira redovnom ovulacijom i menstruacijom, čime se povećava vjerovatnoća prirodnog začeća. Da bi se postigao ovaj cilj, ženama pogođenim PCOS-om se savjetuje da usvoje rutinu ishrane koja se sastoji od obilnog doručka i skromne večere, jer to pomaže u regulaciji nivoa inzulina i podstiče gubitak težine.

Neki od tipičnih znakova i simptoma sindroma policističnih jajnika (PCOS) uključuju:

  • Neredovni ciklusi. Nedostatak ovulacije sprečava propadanje materice svakog meseca. Neke žene sa PCOS-om dobiju manje od osam perioda godišnje.
  • Obilno krvarenje. Sluznica materice se nakuplja duži vremenski period, tako da periodi kada dobijate mogu biti teži od normalnih.
  • Pojačana maljavost. Više od 70 odsto žena sa ovim stanjem rastu dlake na licu i telu – uključujući leđa, trbuh i grudi. Prekomerni rast dlaka naziva se hirzutizam.
  • Bubuljice. Muški hormoni mogu kožu učiniti masnijom nego inače i uzrokovati pukotine na područjima lica, grudi i gornjeg dela leđa.
  • Dobijanje na težini. Do 80 posto žena sa PCOS-om ima prekomernu težinu ili gojaznost.
  • Ćelavost. Kosa na vlasištu postaje tanja i opada. Zatamnjivanje kože.
  • Tamne mrlje na koži mogu se oblikovati u naborima poput onih na vratu, preponama i ispod grudi.
  • Glavobolja. Promene hormona mogu kod nekih žena pokrenuti glavobolju
Oglasi