Svaki iskusni baštovan zna da se paradjz mora da sadi duboko jer samo tako može da odoli svim bolestima i vremenskim neprilikama. Naime, postoji dva prava načina na koja se sadi paradajz koji je otporan na bolesti.

 

 

Bočno sađenje
Naime, paradajz se mora saditi duboko jer je njemu sve u korijenu. Paradajz pušta korijenje tamo gdje je stabiljka zakopana, a čim stabiljka dodirne zemlju ona pušta bijelo sitno korijenje. Što je dublje zasadite ona će razviti jači korijen, a što ima više korijena moći će da apsorbuuje više hranljivih materija i vode. Baštovani predlažu da do dvije trećine biljke paradajza stavite u zemlju da bi razvila korijen.

Priprema zemlje
Morate se uvjeriti da zemlja nije tvrda ili zbijena jer novi korijen neće moći da raste i da prodre kroz zbijeno tlo. Prvo dobro prekopajte zemljište dok ne postane rastresito a možete dodati i kompost.

 

 

Sadnja
Pri dubokoj sadnji paradajza postoje dvije metode a to su metode rupe i metode rovova za bočnu sadnju. Kod metode dubokik rupa , rupa mora da bude dovoljno duboka da se veći dio stabiljke do malo ispod listova zakopa. Kod sadnje rovova za bočno jarak treba da bude dubok oko 15 cm, položite biljku na stranu pod malim uglom da gornji listovi budu izloženi ispunjavajući zemljom oko stabiljke.

Zalivanje
Kada zasadite paradajz potrebno je da ga lijepo i zalijevate, jer dobro zalijevanje podstiče korijen da raste i da se širi prema dole a to je ono što vam je u cilju da iskoristite sve prednosti dubokog sađenja paradajza. također se dobrinite da dobro zalijevate tokom vegetacije da bi na taj način održali snažan, i zdrav korijenov sistem paradajza.

 

Oglasi