Mi danas govorimo o segmentu zdravlja koji je jako bitanm za svaku osobu. Ne kaže se bez razloga da zdravlje ulazi na usta, tako da je u ovim brzim vremenima jako bitno šta jedemo. Prema najavama doktora i stručnjaka, preporuka je da imate bar jedan zdravi obrok u toku jednoga dana.

U protekle dvije decenije, Dan Buettner, posvećeni istraživač fokusiran na proučavanje stogodišnjaka, posvetio je svoje vrijeme ispitivanju njihovih obrazaca ishrane.

Smješten u osamljenoj regiji Nicoya u Kostariki, nalazi se izvanredno otkriće: najzdraviji doručak poznat čovječanstvu. U ovom idiličnom okruženju, posvećena grupa lokalnog stanovništva ustaje u cik zore svakog dana kako bi napravila jedinstveni jutarnji obrok, privlačeći pažnju bezbrojnih istraživača.

Proces pripreme na tradicionalan način.

U čudnom selu Nikoja, smještenom pod šarmantnim krovovima od crvenih crijepova, mještani svoj dan započinju ritualom paljenja vatre u svojim tradicionalnim pećima od gline. Oni vješto pripremaju ukusno jelo od začinjenog pasulja i stručno miješaju tijesto od kukuruznog brašna. Međutim, najzanimljiviji aspekt je zamršeni proces ručne izrade kukuruznih tortilja, pažljivog oblikovanja, a zatim pečenja na užarenoj glinenoj ploči.

Prema njegovom iskazu, žena uzima dio tijesta koji je jednak veličini loptice za golf i nastavlja da ga oblikuje u besprijekorno okruglu pljeskavicu. Stavljajući ga na list papira za pečenje, ona ga zatim prebacuje na zagrijanu glinenu ploču, uzrokujući da se tijesto proširi i transformiše u savršeno oblikovanu tortilju.

Bitner je objasnio da na suprotnoj strani šporeta trio pojedinaca kombinuje pasulj s lukom, crvenom paprikom i autohtonim začinskim biljem. Mahune se lagano krčkaju oko šezdeset minuta prije nego što se pomiješaju s rižom.

Presudni faktor zdravstvenih prednosti ovog jela, kako ističe Butner, leži u odabiru sastojaka. Složenih ugljenih hidrata ima u izobilju u kukuruznim tortiljama, a posebno, pepeo efikasno dezintegriše ćelijske membrane kukuruza, što rezultira oslobađanjem aminokiselina i dostupnošću niacina telu.

Vrijedi napomenuti da crni grah koji se koristi u ovom jelu dijeli slične komponente sa borovnicama i ima blagotvoran učinak na probavu, krvni tlak i razinu inzulina. U kombinaciji s rižom, pasulj stvara potpuni protein, doprinoseći cjelokupnom zdravlju i dugovječnosti. Ono što je zanimljivo jeste da ovaj doručak košta samo oko četiri evra i da se može pripremiti tokom cele nedelje, što ga čini ne samo hranljivim već i isplativim. Sa druge strane, potočarka je najzdravija biljka koja uspeva u Srbiji. Prepoznata je kao najzdravija biljka na svijetu zbog obilja hranjivih tvari koje mogu spriječiti bolesti i zaštititi sportiste od ozljeda. Potočarka se može pohvaliti visokom koncentracijom aminokiselina i antioksidansa, uključujući flavonoide, kao i moćno jedinjenje saponina. Osim toga, bogat je izvor prirodnog kalcija, magnezija, kalija i silicija, što ga čini odličnim izborom za održavanje jakih kostiju i zuba. Potočarka, biljka od velike upotrebe, veoma se preporučuje za uzgoj u Srbiji. To je zeljasta trajnica koja uspijeva u vodenim ili poluvodenim sredinama. Obično se nalazi u blizini sporih, nekontaminiranih vodenih tijela kao što su izvori i potoci. Ipak, može se uspješno uzgajati iu baštama, na terasama, pa čak i u zatvorenom prostoru. Da bi se osigurao uspješan uzgoj, moraju biti ispunjeni sljedeći uslovi:

Da bi se osigurao optimalan rast, važno je održavati vlažno okruženje za potočarku redovnim zalivanjem. Dok potočarka uspeva na sunčevoj svetlosti, takođe ima koristi od neke hladovine. Za sadnju preporuča se koristiti dobro drenirano tlo.

Kada je riječ o berbi potočarke, najbolje je to učiniti prije njene faze cvatnje, koja se obično dešava između aprila i septembra. Važno je odabrati lokacije koje su slobodne od bilo kakvog oblika zagađenja.

Uzgoj u saksiji: Potočarka se može uzgajati u posebnim posudama, koje se zatim potapaju u posudu napunjenu vodom. Kada stabljike imaju korijenje i svježe lišće, imate mogućnost da ga premjestite u vrt ili na drugu pogodnu lokaciju. Briga o potočarki u saksiji je jednostavan zadatak. Ključno je održavati dosljedno zalijevanje kako bi se potaknuo ubrzani rast biljke.

Potočarka, izuzetno hranljiva biljka obiluje esencijalnim vitaminima i mineralima, nudi brojne kulinarske mogućnosti. Njegovi listovi se mogu ugraditi u salate, supe i sendviče, obezbeđujući povećanje gvožđa, kalcijuma, folne kiseline i vitamina A, K i C. Zaista je vredan dodatak svakoj zdravoj ishrani. Nažalost, Potočarka je često zanemarena i nedovoljno cijenjena na našim stolovima, što je nesumnjivo nepravedno.

Oglasi