Žene imaju veću prevalenciju autoimunih bolesti, a simptomi kao što su žudnja za slanom hranom i pretjerana žeđ mogu ukazivati ​​na ozbiljnost stanja. Liječnici kažu da se preporučuje da potražite savjet liječnika ako imate jaku žudnju za slanom hranom, jer to može ukazivati ​​na potencijalno kobno zdravstveno stanje.


Nakon mjeseci doživljavanja neobjašnjivih simptoma kao što su intenzivna vrtoglavica, umor, dehidracija i neutaživa žudnja za slanim grickalicama, tinejdžerica iz Toronta je na kraju hitno prevezena u bolnicu na liječenje. Tek kada su djevojčicini liječnici primijetili njezinu abnormalno preplanulu kožu i tamne mrlje ispod jezika, shvatila je da su joj nadbubrežne žlijezde prestale raditi, piše Daily Mail.

Nakon temeljitog pregleda utvrđeno je da ima Addisonovu bolest, iznimno rijetku bolest od koje boluje samo jedan na svakih 100.000 ljudi. Ovo stanje nastaje kada nadbubrežne žlijezde ne mogu proizvesti dovoljno hormona za učinkovitu regulaciju bitnih minerala i hormona u tijelu, što dovodi do niza simptoma uključujući mučninu, bol u želucu, gubitak težine, žudnju za solju i stanje poznato kao hiperpigmentacija Prekomjerna koža formiranje zakrpe.

Ako se ne liječi, ovo stanje može dovesti do smrti, međutim, hormonska nadomjesna terapija nudi potencijalnu opciju liječenja. Addisonova bolest remeti osjetljivu hormonalnu ravnotežu i regulaciju krvnog tlaka, rad mišića i bubrega te prehranu stanica, utječući na razine dva ključna minerala, natrija i kalija. Oko 80 posto pacijenata razvije žudnju za solju zbog Addisonove bolesti, koja uzrokuje prekomjerni gubitak natrija urinom.

Prisutnost viška kalija u krvi može ometati ključne električne signale koji kontroliraju srce. Kao rezultat toga, srce postaje osjetljivo na abnormalne električne uzorke, povećavajući vjerojatnost opasnih i potencijalno fatalnih nepravilnih otkucaja srca. Unatoč tome što je pila tri litre vode dnevno, i dalje je osjećala žeđ. Ova pojačana žeđ može biti rani pokazatelj Addisonove bolesti, koja remeti sposobnost tijela da normalno regulira razinu vode.

Nakon što je promatrao boju djevojčine kože, liječnik je shvatio potencijalni problem i obavio temeljit fizički pregled. Tijekom ovog pregleda liječnici su otkrili hiperpigmentaciju na dnu pacijentova jezika, što ukazuje na Addisonovu bolest. Osim gore navedenih simptoma, pacijenti također mogu osjetiti simptome poput smanjenog apetita, sniženog krvnog tlaka, vrtoglavice pri stajanju, neobjašnjivog gubitka težine, bolova u mišićima i mučnine.

Ako se Addisonova bolest ne otkrije i ne liječi, može imati fatalne posljedice, međutim, hormonska nadomjesna terapija može učinkovito normalizirati razine aldosterona i kortizola, pružajući održivu opciju liječenja. Ako se ne liječe, simptomi mogu eskalirati u opasnu neravnotežu elektrolita, kao što je povišena razina kalija, što na kraju može dovesti do zatajenja organa. U pravilu su autoimune bolesti češće kod žena.

Oglasi