Od ishrane kreće sve, i ne kažu bez rzloga sami doktori, da je jako bitno šta se jede. U nastavku našeg današnjega članka, govorićemo o zdravlju crijeva…

Drevni su ljudi definitivno znali kako voditi svoj život i živjeti u skladu s prirodom. Tajna dugovječnosti ponekad leži na najneočekivanijim mjestima. Danas ćemo vam pričati o jednoj od najstarijih osoba na svijetu i podijeliti s vama tajnu njezine dugovječnosti. Maria je 2023. godine bila najstarija živuća osoba na svijetu. Iako genetika svakako igra važnu ulogu u održavanju zdravlja i vitalnosti, istraživanja njezina genetskog materijala pokazala su da je njezino tijelo biološki najmanje 17 godina mlađe od njezine stvarne dobi. Genetičar Manel Esteler i njegov tim sa Sveučilišta u Barceloni proučavali su Marijinu genetiku i otkrili da su njezine stanice izuzetno otporne na degenerativne bolesti.
Zanimljivo je da su njezini zdravstveni problemi uglavnom bili ograničeni na gubitak sluha i povremene bolove u zglobovima, dok je većina ostalih tjelesnih funkcija bila izvanredno očuvana. Osim genetike, drugi važan čimbenik Marijina zdravlja bio je njezin mikrobiom. Naime, njezini crijevni mikroorganizmi bili su gotovo identični onima kod novorođenčadi, što ukazuje da je ravnoteža crijevne flore imala ključnu ulogu u njezinoj dugovječnosti i zdravlju. Iako genetika nije zanemariva, Marijina životna filozofija bila je mnogo šira.
Znanstvenici su primijetili da njezin životni stil, ali i dnevna rutina igraju ključnu ulogu u njezinoj dugovječnosti. Temeljila se na mediteranskoj prehrani – bogatoj maslinovim uljem, ribom, povrćem i voćem. Maria je nastojala svom tijelu unijeti najviše nutritivnih vrijednosti iz prirodnih izvora, uključujući tri jogurta dnevno, što je bio njezin način održavanja zdravlja probavnog sustava. Društveni aspekt Marijina života također je imao značajnu ulogu. Nikada nije pušila, a alkohol je rijetko konzumirala.
Osim toga, redovito je vježbala i uživala u šetnjama, što je pridonijelo njezinoj fizičkoj kondiciji i zdravlju. Njezina emocionalna stabilnost, blizina obitelji i prijatelja te pozitivno razmišljanje faktori su koji su oblikovali njezin svakodnevni život i održali zdravlje do duboke starosti. Zanimljivo, vjeruje se da bi Marijin život mogao postati uzor u razvoju terapija za bolesti povezane sa starenjem. Njezin primjer pokazuje da je moguće ostariti uz očuvanje vitalnosti i bez ozbiljnijih zdravstvenih problema. María Branyas Morera rođena je 4. ožujka 1907. u San Franciscu, u obitelji koja je emigrirala iz Španjolske i Meksika.
Djetinjstvo joj je bilo ispunjeno izazovima, jer se obitelj nekoliko puta selila – živjeli su u Teksasu i New Orleansu, da bi se 1915. godine, usred Prvog svjetskog rata, vratili u Španjolsku. Njezin život obilježen je brojnim povijesnim prekretnicama. Preživjela je Španjolski građanski rat, Drugi svjetski rat i dvije pandemije. Posebno je impresivno da je preživjela pandemiju španjolske gripe 1918., kao i pandemiju Covida-19 2020. U vrijeme kada se zarazila koronavirusom,
Španjolska je bila jedno od najteže pogođenih područja, no Maria se od bolesti oporavila bez simptoma, što je dodatno potvrdilo njezin izniman imunitet. Nakon smrti Lucille Rendon, francuske časne sestre, u siječnju 2023., Maria je postala najstarija osoba na svijetu prema Guinnessovoj knjizi rekorda. Na pitanje koja je tajna njezine dugovječnosti, Maria je dala jednostavan, ali dubok odgovor: “Red, mir, dobra povezanost s obitelji i prijateljima, kontakt s prirodom, emocionalna stabilnost, bez brige, bez žaljenja, puno pozitive i izbjegavanje otrovnih ljudi.”
Marija je preminula 19. kolovoza 2023. godine, no njezina priča o životu punom iskustava i zdravlja, do posljednjih je dana ostala podsjetnik da godine ne moraju biti prepreka zdravom i sretnom životu. Život Maríje Branyas Morere svakako predstavlja izniman primjer kako genetika, pravilna prehrana, tjelesna aktivnost i emocionalna stabilnost mogu pridonijeti dugom i zdravom životu. Njezin životni stil, kao i filozofija koju primjenjuje desetljećima, svima nam mogu poslužiti kao putokaz do boljeg zdravlja i dugovječnosti. Dok su genetski čimbenici važni, jasno je da briga o tijelu i duši može igrati ključnu ulogu u održavanju vitalnosti tijekom života.