U nastavku našeg današnjega članka, govorimo o Beogradskoj crkvi, a koja se jučer oglasila povodom izbora za novoga Papu u Vatikanu…

Nakon smrti pape Franje, u Vatikanu je sve u užurbanom ritmu, novi poglavar Rimokatoličke crkve bit će izabran 7. svibnja, kada će započeti tajna konklava na kojoj će kardinali izabrati novog poglavara. Beogradski nadbiskup i kardinal Ladislav Nemet, koji će prvi put u svojoj crkvenoj karijeri sudjelovati u izboru novog pape, dao je iskren i emotivan intervju povodom nadolazeće konklave koja će u Vatikanu okupiti kardinale iz cijelog svijeta. U razgovoru za Novu TV Nemet je iznio svoje osobne osjećaje, osvrćući se na značaj prethodnog pontifikata pape Franje, ali i na izazove s kojima se Katolička crkva danas suočava.
Priznaje da je vijest o svom pozivu na konklavu doživio kao nešto sasvim novo i iznenađujuće. Kaže da ga je imenovanje kardinalom iznenadilo, ali je smrt pape Franje – iznenadna i neočekivana – bila još veći šok. Nadao se, kao i mnogi drugi, da će papa Franjo uspjeti dovršiti reforme koje je započeo, ali ističe da “Bog uvijek ima plan”, čak i kada ga ljudi ne shvate odmah. Nemeth je podsjetio na veličinu osobnosti pokojnog pape, navodeći kako se o njegovom značaju najbolje vidi činjenica da je na sprovodu bilo čak 350.000 ljudi, među kojima i brojni političari i vjernici. Čak štoviše, dodaje, ceremoniju je pratila putem televizijskog prijenosa, što jasno govori o dubokom tragu koji je Papa ostavio. No, priznaje da u proces izbora novog poglavara Katoličke crkve ulazi s velikom odgovornošću i blagim osjećajem nelagode.
Svjestan je ozbiljnosti zadatka, ali vjeruje u prisutnost i vodstvo Duha Svetoga tijekom konklave. Ohrabruje ga, ističe, što su razgovori među kardinalima konstruktivni, a svi akteri usmjereni na dobrobit Crkve, a ne na osobne ambicije. Govoreći o vrsti pape kakvog Crkva treba u današnjem svijetu, Németh posebno ističe potrebu za moralnom snagom i sposobnošću stvaranja mosta između naroda i vjera u doba globalnih podjela i sukoba. Prema njegovim riječima, novi papa mora biti glas mira i dijaloga, netko tko će poticati zajedništvo i solidarnost kroz poruku Božje ljubavi.
U tom kontekstu naglašava nužnost da Crkva bude otvorena i dostupna svima – ne samo onima koji su već dio njezina sustava, nego i onima koji traže utjehu, pomoć ili jednostavnu prisutnost. Vrijeme je, smatra, da svećenici izađu iz svojih “uredskih fotelja” i odu među ljude, budu uz njih, slušaju ih, daju potporu tamo gdje je najpotrebnije. Kao potpredsjednik Vijeća europskih biskupskih konferencija, Németh se osvrnuo i na mjesto Europe u suvremenom religijskom kontekstu. Iako ima godine, Europa, smatra, još uvijek ima što ponuditi – intelektualne i teološke resurse, obrazovane i stručne ljude.
To potvrđuje i činjenica da europski kardinali čine 44 posto konklave, što jasno govori o još uvijek snažnom utjecaju Starog kontinenta. Posebno treba istaknuti duhovni preporod u zemljama bivšeg Sovjetskog Saveza, gdje Pravoslavne Crkve doživljavaju snažan rast i učvršćivanje svoje prisutnosti. I u Srbiji, kaže, primjećuje želju mladih da žive istinske kršćanske vrijednosti. Nadalje, u zapadnoeuropskim zemljama, poput Francuske i Engleske, raste broj odraslih koji se krste, što pokazuje da duhovna glad nije nestala, već jednostavno traži nove načine izražavanja.
Na kraju razgovora Németh zaključuje upečatljivom metaforom: možda Europa više nije majka Crkve, ali može i treba biti baka – ne ona koja kritizira i nameće, nego ona koja voli, prihvaća i podržava sve svoje unuke. Baka koja razumije ali ne guši, koja se povlači kako bi dala prostora mladima, ali ostaje prisutna kako bi pružila mudrost i ljubav. Ovaj intervju ne samo da rasvjetljava izazove s kojima se Katolička crkva suočava u 21. stoljeću, već pokazuje koliko su osobna vjera, otvorenost i ljudskost ključni u djelovanju crkvenih vlasti. Kardinal Nemeth, skromno ali jasno, ističe se kao glas razuma i nade u vremenu koje traži odgovorne i hrabre vođe.