Oglasi - Advertisement

Kvalitetan san je ključan za naše cjelokupno zdravlje, ali mnogi se suočavaju s problemima vezanim uz spavanje, što može ozbiljno utjecati na svakodnevno funkcionisanje. Postoji mnogo faktora koji doprinose kvaliteti sna, uključujući fizičko okruženje poput kreveta i jastuka, ali i psihološke faktore poput nivoa stresa i umora tokom dana. U današnjem tekstu, razmatramo neke od najčešćih problema sa snom i strategije za njihovo prevazilaženje.

Sadržaj se nastavlja nakon oglasa

Jedna od najčešćih i najfrustrirajućih pojava je osjećaj budnosti tokom noći. To je nešto što pogađa mnoge ljude i uzroci mogu biti različiti, od tjeskobe, stresa, promjena u okolini, do fizičke nelagode. Bez obzira na uzrok, ovakve epizode noćnog buđenja mogu biti izrazito iscrpljujuće i smetajućeg karaktera. Ključno pitanje je – šta učiniti kada se probudite usred noći i ne možete ponovo zaspati?

  • Stručnjaci, kao što je dr. Luo, savjetuju da prvo pokušate ostati u krevetu. Umjesto da odmah ustajete i odustajete od sna, korisno je primijeniti tehnike opuštanja. To može uključivati progresivno opuštanje mišića, vježbe disanja ili slušanje umirujućih zvukova, poput bijele buke, koji pomažu da se smirite i vratite u san.

Međutim, ukoliko se nakon 10-15 minuta ne uspijete opustiti i ponovo zaspati, preporučuje se ustajanje iz kreveta. U tom slučaju, trebali biste se preseliti na neko mirno i udobno mjesto, poput kauča, i upustiti se u aktivnost niske stimulacije koja ne zahtijeva mnogo mentalnog napora. Primjer takve aktivnosti može biti čitanje knjige ili slušanje opuštajuće muzike. Važno je vratiti se u krevet tek kada osjetite pospanost, jer prisiljavanje na spavanje može povećati frustraciju.

Jedna od glavnih pogrešaka koje ljudi čine tokom buđenja je gledanje na sat ili telefon. Ovo je čest problem jer gledanje na sat može izazvati dodatni stres. Pomisao da prolazi vrijeme, a vi i dalje ne spavate, može povećati anksioznost i dodatno otežati ponovni povratak u san. Osim toga, svjetlo sa elektroničkih uređaja, poput telefona i računara, ometa prirodni proces uspavljivanja jer plava svjetlost blokira proizvodnju melatonina – hormona odgovornog za san.

Pored ovih savjeta, od velike pomoći može biti resetiranje unutrašnjeg biološkog sata, poznatog kao cirkadijalni ritam. Cirkadijalni ritam je unutrašnji mehanizam našeg tijela koji reguliše spavanje i budnost. Kada je ovaj ritam poremećen, dolazi do čestih buđenja tokom noći ili poteškoća sa zaspanjem. Postoji nekoliko jednostavnih načina da se cirkadijalni ritam vrati u ravnotežu.

  • Prvi korak je postavljanje dosljednog rasporeda spavanja. Pokušajte se buditi u isto vrijeme svakog dana, čak i vikendom, kako bi vaš organizam mogao da se uskladi sa ovim ritmom. Također, važno je obratiti pažnju na raspored obroka. Naime, raspored unosa hrane može utjecati na vaš biološki sat, pa se preporučuje da obroci budu u dosljednim intervalima.

Još jedan efikasan način za poboljšanje sna je korištenje dodataka melatonina. Melatonin je hormon koji tijelo prirodno proizvodi kako bi regulisalo spavanje, a suplementi mogu pomoći kod nesanice i problema sa cirkadijalnim ritmom. Tjelesna aktivnost je također važan faktor. Redovna vježba pomaže u poboljšanju kvaliteta sna, no izbjegavajte intenzivne fizičke aktivnosti neposredno prije spavanja, jer to može imati suprotan učinak i dodatno vas razbuditi.

Kofein je još jedan važan faktor koji treba uzeti u obzir. Prekomjerna konzumacija kofeina, naročito poslijepodne i u večernjim satima, može ometati vaš san. Smanjenje unosa kofeina ili potpuno izbjegavanje može znatno poboljšati kvalitet vašeg sna. Sve ove tehnike i savjeti mogu vam pomoći da poboljšate kvalitetu sna, smanjite broj buđenja tokom noći i osigurate da se ujutro probudite svježi i odmorni. Resetiranje unutrašnjeg sata i korištenje tehnika opuštanja ključni su koraci ka zdravom i mirnom snu.

Oglasi

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here