Dolazi nam polako i proljeće, a samim time dolazi i vrijeme za veliko spremanje doma. Zimi se svakako u kući napravi jako puno prašine, buđi, a kada pogledamo u prozore, jednostavno nam ne bude dobro. Danas govorimo o par načina kako da na najbolji i najbrži način očistite vaše prozore.
Čim sunce izađe, prozori otkrivaju svaku mrlju i mrlju. Ali ne bojte se, jer postoji brzo rješenje za njihovo čišćenje. Oni koji su se ikada uhvatili u koštac s pranjem prozora u kući itekako su svjesni koliko je vremena potrebno za to, posebno kada se radi o većoj kući ili stanu s brojnim prozorima. No, primjenom ovog jednostavnog trika to više neće biti slučaj.
Pametan trik za jednostavno i učinkovito čišćenje prozora otkrila je iskusna domaćica na svom “TikTok” profilu. Da biste to postigli, trebat će vam velika posuda s vrućom vodom, čep omekšivača, dvije krpe i guma. Započnite ulijevanjem omekšivača u vodu i miješajte dok se potpuno ne otopi. Uzmite jednu krpu, umočite je u otopinu i iscijedite višak tekućine prije nego što je stavite na brisač. Ovom krpom obrišite prozor. Zatim uzmite drugu krpu i stavite je na brisač, ponavljajući isti postupak. U roku od samo 5 minuta, vaši prozori će zablistati, poboljšavajući cjelokupni izgled vašeg doma i ostavljajući vam više vremena za druge zadatke. Veliki prozori ne samo da ispunjavaju vaš dom prirodnim svjetlom, već mu dodaju i privlačnost. Međutim, čimbenici kao što su visoka razina peludi, jaka kiša ili dugotrajna sušna razdoblja s prekomjernom prašinom mogu brzo učiniti da vaši prozori izgledaju zapušteno, kao da mjesecima nisu čistili.
Prozori mogu akumulirati prljavštinu i mrlje iz raznih izvora, poput djece i kućnih ljubimaca koji ostavljaju tragove na staklu. Prozore, vanjske i unutarnje, preporuča se čistiti otprilike svaka dva mjeseca, ovisno o stupnju zaprljanosti. Za učinkovito uklanjanje prljavštine s prozorskih stakala i okvira, korištenje čiste vode može biti vrlo učinkovito. Sve što trebate učiniti je obrisati staklene površine i okvire vlažnom krpom od mikrovlakana ili pamučnom krpom na kojoj nema dlačica te ih osušiti. U slučaju da tvrdokorna prljavština potraje nekoliko tjedana, preporučljivo je upotrijebiti kućne lijekove ili proizvode za čišćenje. Evo nekih od najboljih kućnih proizvoda za čišćenje prozora:
Za čišćenje prozora jednostavno pomiješajte 1 šalicu octa s 1 litrom vode i upotrijebite ovu otopinu kao i inače. Međutim, prije nanošenja octa važno je zaštititi kamene prozorske klupčice, poput mramora, jer može oštetiti površinu. Za čišćenje se može koristiti limunska kiselina tako da se 2 do 3 žlice praha pomiješaju s 1 litrom vode. Ova otopina se zatim može koristiti za čišćenje raznih površina pomoću krpe od mikrovlakana. Još jedna učinkovita opcija je napraviti mješavinu mlake vode i male količine tekućine za pranje posuđa bez regeneratora. Količina potrebne tekućine za pranje posuđa varirat će ovisno o razini prljavštine na površini.
Da biste stvorili snažno rješenje za čišćenje, pomiješajte obilnu šalicu snažnog crnog čaja s otprilike 3 litre vode u kanti. Iscijedite sok od pola limuna i umiješajte ga u smjesu. Za čišćenje prozorskih stakala koristite krpu od mikrovlakana. Tanini koji se nalaze u čaju učinkovito će otopiti masnoću, pa čak i nikotinske ostatke, dok će limunska kiselina iz limuna riješiti svaki tvrdokorni kamenac.
Da biste napravili otopinu za pranje, jednostavno dodajte malu količinu metilnog alkohola u mlaku vodu. Za kantu od 5 litara dodajte jednu mjeru metilnog alkohola u toplu vodu. Važno je biti oprezan i zaštititi ruke od isušivanja nošenjem rukavica tijekom pranja.
Plijesan preferira odjeću koja je i vlažna i nalazi se u slabo osvijetljenim područjima. Ne pravi razliku između vlažnog ručnika natrpanog u košari, izvansezonske odjeće pohranjene u podrumu ili odjeće zarobljene u ormaru natopljenom vodom; plijesan će se željno uhvatiti i procvjetati.
Ako imate posla s plijesni na odjeći, ne brinite – postoji način da spasite većinu odjevnih predmeta tako da uklonite plijesan i riješite se svih mrlja. Evo korak po korak vodiča kako učinkovito ukloniti plijesan s odjeće. Započnite provjerom etikete odjeće da vidite može li se prati ručno ili u perilici ili zahtijeva li kemijsko čišćenje. Kako biste se riješili vidljive plijesni, iznesite odjevni predmet vani i četkom s mekim vlaknima nježno iščetkajte crnu, sivu ili bijelu plijesan. Pazite da očistite obje strane tkanine gdje je prisutna plijesan.
Kako biste spriječili mrave da se presele i osnuju novu koloniju u zatvorenom prostoru, važno je ne uznemiravati ih. Umjesto toga, usredotočite se na tretiranje zaprljanih područja deterdžentom koji sadrži enzime. Prstima ili četkom s mekim vlaknima nježno nanesite deterdžent na tkaninu. Dajte dovoljno vremena, barem 15 minuta, da deterdžent učinkovito razgradi mrlje prije nego nastavite s pranjem odjeće. Bilo da odaberete ručno pranje ili pranje u perilici rublja, svakako odaberite najtopliju temperaturu vode preporučenu na naljepnici za njegu tkanine. Za optimalne rezultate, temperatura vode bi trebala prelaziti 60 stupnjeva kako bi se učinkovito uklonila prisutnost plijesni. Na kraju, svakako slijedite smjernice navedene na pakiranju deterdženta za pranje u teškim uvjetima.