Na žalost tuzne vesti dolaze iz Rusije,nakon pada avijona nema przivelih,spasilacke ekipe su na terenu ali zbog pozara koji bukti slab pristup maju,saznajte više…

Tragična vest iz Rusije potresla je region kada je potvrđeno da je nestali avion, koji se prethodno izgubio sa radarskih ekrana, pronađen u ruševinama – bez ijednog preživelog. Letelica An-24, kompanije Angara Airlines, nestala je dok je bila na ruti prema Tindi, u udaljenoj oblasti Amurske regije.
Avion je bio na liniji iz Habarovska preko Blagoveščenska ka Tindi, kada je u jednom trenutku potpuno izgubio kontakt sa kontrolom leta. Iako su posade za vanredne situacije odmah reagovale i započele intenzivnu potragu, završetak akcije donio je najcrnji ishod.
Tokom potrage, helikopter Mi-8 Federalne agencije za vazdušni saobraćaj uspeo je da locira olupinu na nepristupačnoj planinskoj padini. Otkriće olupine potvrdilo je sumnje – tragovi požara, uništen trup aviona i potpuni izostanak znakova života.
● Na letu je bilo 43 putnika, među kojima i petoro dece
● Prisustvovalo je i šest članova posade
● Svi su, nažalost, izgubili život na mestu nesreće
Vremenski uslovi u trenutku leta bili su izuzetno loši, što je već u startu uzrokovalo kašnjenje. Jak vetar, niska oblačnost i nepregledan teren dodatno su otežali rad posadama koje su tragale za avionom. Mesto pada, prema informacijama RIA Novosti, nalazi se oko 15 kilometara od aerodroma u Tindi, što je posebno tragično jer su putnici bili nadomak odredišta.
Zvaničnici su potvrdili da se na mestu nesreće i dalje razvija požar, a nepristupačnost terena sprečava sletanje spasilačkog tima. Zbog toga su svi napori trenutno fokusirani na procenu situacije iz vazduha i pripremu bezbednog prilaza kako bi se pristupilo telima nastradalih i prikupljanju dokaza.
Guverner Amurske oblasti, Vasilij Orlov, potvrdio je broj žrtava i najavio sveobuhvatnu istragu. Javnost je obaveštena da je Istražni odbor Rusije otvorio krivični postupak zbog sumnje na kršenje pravila bezbednosti vazdušnog saobraćaja.
● U toku su tehničke analize koje treba da pokažu da li je došlo do mehaničkog kvara
● Ispituje se da li su klimatski uslovi odigrali ključnu ulogu
● Biće provereni i svi podaci o održavanju aviona i obuci posade
Nije poznato da je avion imao ranije prijavljene tehničke probleme. Prema dosadašnjim saznanjima, letelica je bila u upotrebi više godina, ali nije pokazivala znake neispravnosti. Upravo zato, pitanje koje se nameće jeste – da li je došlo do ljudske greške, ili je u pitanju niz tragičnih okolnosti koje su dovele do katastrofe.
Zbog težine tragedije, javnost i mediji širom Rusije prate razvoj događaja sa posebnom pažnjom. Izgubljeni životi, posebno dece, dodatno su pojačali emotivnu reakciju građana. Porodice žrtava, koje su u iščekivanju provele sate ispred aerodroma i centara za krizne informacije, suočene su sa bolnim saznanjem da se njihovi najmiliji neće vratiti.
Uprkos udaljenosti i geografskim izazovima, lokalne vlasti i federalne službe ulažu maksimalne napore kako bi se što pre uspostavio bezbedan kontakt sa mestom nesreće. Očekuje se da će narednih dana biti objavljeni rezultati preliminarne istrage, koja bi mogla baciti više svetla na tačan tok događaja.
Ova nesreća još jednom podseća koliko je krhka sigurnost i koliko su i dalje složeni izazovi saobraćaja u zabačenim, teško dostupnim delovima sveta. Posebno u regijama kao što je daleki istok Rusije, gde su ekstremni vremenski uslovi, nedovoljna infrastruktura i udaljenost od urbanih centara stalna prepreka kako civilnom, tako i spasilačkom saobraćaju.
Ostaje nada da će ova tragedija biti poslednja takvog tipa, i da će se odgovorni faktori iz nje izvući važne pouke. Za sada, porodicama žrtava preostaje samo tuga, dok čitava zemlja izražava saučešće i traži odgovore