Tokom posta, učesnici se suzdržavaju od konzumiranja mliječnih proizvoda, jaja i mesa.
Mnogi pojedinci odlučuju se pridržavati biljne prehrane bez upotrebe ulja. Međutim, ovaj pristup može dovesti do smanjenja snage, posebno kod onih koji su fizički aktivni. Kako bi se tome suprotstavili, ruski travari predlažu zamjenu kafe čajevima napravljenim od biljaka kako bi se nadoknadili nedostajući nutrijenti.
Gospina trava i origano su dva biljna lijeka koja se koriste u različite svrhe. Gospina trava je poznata kao efikasna u liječenju blage do umjerene depresije, anksioznosti i poremećaja spavanja. Origano se, s druge strane, koristio zbog svojih antimikrobnih i protuupalnih svojstava. Također je proučavan zbog svojih potencijalnih učinaka na zdravlje probave. Iako različite primjene, i gospina trava i origano su korišteni zbog svojih prirodnih ljekovitih svojstava.
U Rusiji je čaj od kantariona i divljeg origana oduvijek bio visoko cijenjen zbog brojnih prednosti. Pokazalo se da ovaj čaj ima i antioksidativna i antibakterijska svojstva, što može pomoći u povećanju imuniteta organizma na virusne infekcije. Osim toga, poznato je da ovaj čaj ublažava simptome depresije.
Da biste napravili čaj od gospine trave i divljeg origana, počnite tako što ćete pomiješati pola žličice svakog sastojka. Ovu smjesu dodajte u čašu kipuće vode, a zatim ostavite da odstoji jedan sat. Za najbolje rezultate konzumirajte jednu do dvije čaše ovog napitka dnevno. Po želji dodajte malu količinu meda ili mlijeka kako biste prilagodili okus svom ukusu. Međutim, trudnice i osobe s niskim krvnim tlakom trebale bi izbjegavati ovaj čaj.
Ivan čaj je vrsta biljnog čaja koji se pravi od listova biljke vatrene trave, naučno poznate kao Epilobium angustifolium. Ova biljka prirodno raste u sjevernoj i istočnoj Evropi, a vekovima se koristila za pravljenje lekovitog čaja za koji se veruje da ima niz zdravstvenih prednosti. Ivan čaj je bogat antioksidansima i pokazalo se da ima protuupalna svojstva, što ga čini popularnim izborom za one koji traže prirodne lijekove. Uz to, čaj ima ugodan okus i aromu koja se često opisuje kao cvjetna ili blago slatkasta.
Uobičajena biljka koja se nalazi u Rusiji je Ivan čaj, poznat i kao Kopor čaj (Chamerion angustifolium). Uvarak od kantariona sadrži šest puta više vitamina C od limuna. Pokazalo se da jača imuni sistem, reguliše krvni pritisak, ublažava glavobolje i smanjuje anksioznost. Za pripremu dodajte jednu kašičicu zgnječenog bilja u čašu kipuće vode. Ostavite da odstoji trideset minuta pre nego što popijete dve do tri šolje tokom dana.
Šumske jagode su vrsta voća koje se može naći u divljini. Mnogo su manje od običnih jagoda i poznate su po svom intenzivnom ukusu. Iako možda nisu tako uobičajeni kao drugo voće, vrlo su traženi od strane onih koji cijene njihov jedinstveni okus i teksturu.
U Rusiji se list šumske jagode često koristi za pripremu čajeva bogatih vitaminima. Priprema čaja od ove biljke može pomoći u borbi protiv anemije, srčanih oboljenja, alergija i leukemije. Za pripremu čaja dodajte dvije supene kašike biljke u jedan litar vode koja je proključala. Nakon toga stavite u zagrejanu rernu dva do tri sata. Za optimalne rezultate konzumirajte dvije do tri šolje čaja dnevno.
Crna ribizla je mala, tamna bobica koja je porijeklom iz Evrope i Azije. Poznata je po svom bogatom i pomalo trpkom ukusu, a često se koristi u džemovima, želeima i pecivima. Osim toga, crne ribizle su bogate vitaminom C i antioksidansima, što ih čini popularnim sastojkom zdravstvenih dodataka i dijetetskih proizvoda.
Pupoljci i mladi listovi crne ribizle bogati su raznim vitaminima i mineralima. Konzumiranje čaja spravljenog od ove biljke može pomoći u normalizaciji protoka krvi, liječenju anemije i pružanju olakšanja kod kožnih oboljenja, dijateze i tuberkuloze limfnih čvorova. Za pripremu čaja potopite kašiku začinskog bilja u čašu kipuće vode. Ostavite da se ohladi na odgovarajuću temperaturu prije konzumiranja. Preporučljivo je popiti jednu do dvije čaše čaja tokom dana, najbolje nakon obroka.