Candida, izuzetno otporna gljivica, prisutna je i u našim tijelima i u okolini, što predstavlja potencijal za tešku infekciju.
Candida, vrsta kvasca koja spada u kategoriju gljivica, obično se nalazi u ljudskom tijelu u minimalnim količinama, prvenstveno u ustima i crijevima. Njegova primarna funkcija se vrti oko pomaganja u procesu probave i apsorpcije esencijalnih nutrijenata.
Međutim, kada kandida doživi pretjerani rast, na primjer u slučaju prekomjerne proizvodnje, to može rezultirati raznim zdravstvenim problemima. Ovaj prekomjerni rast može ugroziti integritet crijevne barijere, omogućavajući kandidi da uđe u krvotok. Kao posljedica toga, toksični nusprodukti se oslobađaju u tijelo, što dovodi do razvoja sindroma curenja crijeva i kandidijaze.
Medicinski naziv za ovu bolest je infekcija kandidom, koja se javlja kada postoji prekomjerna proliferacija kandide u cijelom tijelu. Ovaj pretjerani rast kandide može dovesti do širokog spektra zdravstvenih problema, od probavnih problema do osjećaja depresije. Štaviše, infekcija kandidom ima potencijal da zahvati gotovo svako područje tijela.
Srećom, prisustvo korisnih bakterija u vašim crijevima obično održava ravnotežu i sprječava pretjerani rast kandide. Ipak, postoje različiti faktori koji mogu poremetiti ovu ravnotežu i dovesti do prekomjerne proliferacije kandide.
Glavni krivac za oralnu kandidijazu je tipično Candida albicans, mikroorganizam koji se prirodno nalazi u ustima mnogih pojedinaca. Dok faktori kao što su loša prehrana, dijabetes, produžena upotreba antibiotika i citostatika mogu doprinijeti razvoju oralne kandidijaze, lokalni uzroci kao što su nepravilna oralna higijena i prekomjerna konzumacija duhana i alkohola češće su odgovorni za infekciju. Kako bismo dobili detaljniji uvid u simptome ovog stanja, konsultovali smo se sa stomatologom Stefanom Knežević.
Oralnu kandidijazu karakteriše prisustvo belih naslaga na grlu, nepcu i jeziku, praćeno neprijatnim zadahom i peckanjem i bolom u jeziku. U početku, kandidijaza možda neće pokazivati nikakve simptome, ali kako stanje napreduje, mogu se pojaviti simptomi kao što su bijele ili žute mrlje na unutrašnjoj strani obraza, jezika, desni i usana. Ako su ove tačke oštećene, može doći do krvarenja. Osim toga, pojedinci mogu osjetiti gorčinu ili peckanje u ustima, otežano gutanje, gubitak okusa, crvenilo i iritaciju sluzokože pri protetskim radovima, te suhoću i pucanje kože u uglovima usana. Ove simptome je opisao doktor.
Nedovoljna ishrana koja se sastoji od bijelog šećera i brašna, uz konzumaciju gaziranih i kofeinskih pića, igra značajnu ulogu u napredovanju crijevne kandidijaze. Važno je napomenuti da alkohol takođe podstiče neograničen rast ove gljivice.
Na kandidijazu crijeva mogu utjecati različiti faktori, uključujući nedovoljnu ishranu, hronični stres, produženu upotrebu antibiotika ili bilo koji drugi elementi koji dovode do narušenog imunološkog sistema.
U našem razgovoru, nutricionistkinja Ivana Šarčević i ja razgovarali smo o različitim simptomima povezanim sa ovom infekcijom.
Prema njenim riječima, prevelika količina kandide u crijevima povezana je s kroničnom upalom crijevne sluznice, uključujući stanja poput Crohnove bolesti. Simptomi crijevne kandidijaze mogu uključivati plinove, nadimanje, perianalni svrab, probavne probleme, prisustvo sluzi u stolici i neprijatan zadah.
Da biste se efikasno borili protiv ove kandide, neophodno je pridržavati se specifičnog režima ishrane.
Kandidijazu, uobičajenu upalu vaginalne sluznice poznatu kao vaginitis, često uzrokuje Candida albicans ili, rjeđe, Candida glabrata. Normalno, prisustvo kandide na vaginalnoj sluzokoži ne predstavlja nikakve probleme za zdrave žene, osim ako nema prekomjernog rasta. Faktori kao što su oslabljen imunitet, produžena i neregulisana upotreba antibiotika, upotreba vaginalnih irigatora, mirisnih sprejeva za higijenu i sintetičkih proizvoda za pranje veša mogu doprineti prekomernom rastu kandide.
Dok neke žene možda nemaju nikakve simptome, vaginalna kandidijaza se obično manifestira intenzivnim svrabom u području vulve, iritacijom vagine i prisustvom gustog bjelkastog iscjetka bez mirisa.
Česti recidivi su česti u slučajevima vaginalne kandidijaze, što je čini vrlo perzistentnim stanjem.
Svrab glavića i prepucijuma, crvenkasta promjena boje na glaviću i prisustvo bjelkastog sekreta su uobičajeni simptomi kandidijaze kod muškaraca koji zahvataju intimna područja.
Najteža manifestacija prekomjernog rasta Candide u tijelu poznata je kao sistemska kandidijaza.
Za razliku od ranije pomenute lokalne kandidijaze, sistemska kandidijaza predstavlja značajnu opasnost za sveukupno zdravlje jer utiče na ceo organizam. U ovom slučaju kandida ima sposobnost infiltriranja u dublja tkiva, što rezultira raznim komplikacijama kao što su endokarditis (upala srčanih zalistaka), venska tromboza, konjuktivitis, neutropenija i drugo.
Osobe koje pate od hroničnih bolesti, uključujući HIV/AIDS, dijabetes i autoimune poremećaje kao što su Hašimotov tiroiditis ili lupus, imaju kompromitovan imuni sistem, što ih čini posebno osetljivim na sistemsku kandidijazu. U slučaju infekcije, kandida ulazi u krvotok, omogućavajući potencijalnu diseminaciju na gotovo svaki organ u tijelu.
Hronični umor, slabost mišića, iscrpljenost, nedostatak koncentracije, razdražljivost, osip, ekcem i razni drugi simptomi povezani s lokalnom kandidijazom ukazuju na sistemsku kandidijazu.
U svrhu provođenja terapije koriste se antifungalni lijekovi. Nadalje, simptomatsko liječenje primjenjuje se na osnovu specifičnih doživljenih simptoma, a u slučajevima crijevne kandidijaze provodi se hidrokolonoterapija. Ključni ciljevi su sljedeći: zaustavljanje kontinuirane proliferacije gljivica, poticanje rasta korisnih bakterija i olakšavanje zacjeljivanja crijeva kako bi se spriječilo da kandida uđe u krvotok. Ovu informaciju je dao portal Stetoskop.
Za brži oporavak preporučuje se izbacivanje određenih namirnica iz ishrane, kao što su testo i peciva od belog brašna, gazirana pića, pivski kvasac, slatko mleko, vitamin B kompleks, visoko kisela jela sa esencijama i veštačkim konzervansima, čokolada, kolači, i alkohol, nikotin i kafa.
Odlučite se za integralni kruh i peciva, uključite prirodne sokove (i guste i bistre), maksimalno iskoristite bijeli luk, uključite jogurt i kiselo mlijeko zbog njihovih probiotičkih prednosti, osigurajte unos prirodnih multivitamina i minerala, dajte prednost selenu i vitaminu C, uključite jabukovača sirće, a birajte prirodni med i džemove bez konzervansa.