Oglasi - Advertisement

Visok holesterol nema simptome, ali povećava rizik od:

Sadržaj se nastavlja nakon oglasa
  • srčanog udara,

  • moždanog udara,

  • bolesti perifernih arterija.

Poznati stručnjak za funkcionalnu medicinu, dr Dejan Čubrilo, objasnio je zbog čega povišen holesterol može biti ozbiljan zdravstveni signal i kako se njegova regulacija ne svodi samo na izbegavanje masne hrane, već na mnogo dublje razumevanje uloge hormona i rada jetre.

  • „Detoksikacija je obavezna kada neko ima povišen holesterol i masnu jetru“, tvrdi dr Čubrilo i dodaje da je masna jetra postala gotovo uobičajena pojava, čak i kod osoba koje nemaju vidljive simptome. „Ako imate masnu jetru, a imamo je skoro svi u nekoj meri, automatski imate i povišen nivo insulina.“

Insulin, hormon koji proizvodi pankreas, igra ključnu ulogu u regulisanju šećera u krvi i varenju hrane. Međutim, kada je njegov nivo hronično povišen, on direktno utiče na sintezu masti u jetri. „Insulin stimuliše jetru da proizvodi više masti, a samim tim i više holesterola. To mu je bukvalno posao“, objašnjava doktor.Pogrešno je, kaže, verovati da se holesterol unosi isključivo hranom. „Ako svaki dan jedete ćevape, pljeskavice i obilne porcije, vi ne unosite holesterol direktno u krv, već izazivate poremećaj varenja i intoksikaciju. Međutim, insulin je taj koji pokreće lančanu reakciju u jetri – fabrici holesterola – i podstiče njegovu prekomernu proizvodnju.“

Dr Čubrilo ističe da su povišeni insulin i povišeni holesterol gotovo uvek povezani. „Ko kontroliše insulin, kontroliše i holesterol“, tvrdi on i naglašava važnost regulisanja šećera u ishrani i izbegavanja rafinisanih ugljenih hidrata.

„Loš holesterol, takozvani LDL, zapravo nije toliko loš. On ima ulogu u transportu materijala za proizvodnju hormona, pa sam po sebi ne predstavlja problem“, kaže dr Čubrilo. Prava opasnost nastaje kada se taj holesterol oksidira – kada ‘zarđa’ zbog upalnih procesa u organizmu i oksidativnog stresa.

„Samo oksidovani holesterol je zaista loš. On tada postaje lepljiv, zalepi se za zidove krvnih sudova i otpočne proces ateroskleroze“, upozorava dr Čubrilo.Zabrinutost obično raste kada analiza pokaže holesterol iznad 6 ili 6,5 mmol/L, ali doktor smatra da to nije nužno razlog za paniku. „To mi govori da se holesterol previše proizvodi (zbog insulina), da se ne izlučuje pravilno kroz žuč ili da je oksidirao“, kaže on.

U takvim slučajevima savetuje promenu ishrane, detoksikaciju jetre i upotrebu prirodnih antioksidanasa – kao što su vitamin C, vitamin E, selen i biljni ekstrakti bogati polifenolima.

Dr Čubrilo preporučuje konkretne korake koje svako može preduzeti:

  1. Regulisati insulin – smanjiti unos šećera, izbegavati industrijske slatkiše i obrađene ugljene hidrate.

  2. Smanjiti unos masnoća – koristi se minimalna količina zdravih masnoća, npr. hladno ceđeno maslinovo ulje, i to u malim količinama „tek da zamiriše“.

  3. Podstaći eliminaciju žuči – biljke koje stimulišu žučnu kesu pomažu da se višak holesterola eliminiše. Jednostavan i delotvoran napitak je limunada sa đumbirom: „Limun provocira otvaranje žučnih kanala, a đumbir ih opušta – zajedno omogućavaju efikasno izlučivanje žuči“, kaže doktor.

Na kraju, dr Čubrilo podvlači da je holesterol zapravo simptom dubokog disbalansa u organizmu, a ne uzrok bolesti. „Zato ne treba samo ‘gasiti požar’ lekovima, već tražiti izvor tog požara. Kada telo funkcioniše skladno, i holesterol se sam vraća u normalu.“

POKLANJAMO TI BESPLATNU KNJIGU!

Upiši svoj e-mail i preuzmi BESPLATNU knjigu "Manje stresa, više sreće". Nauči jednostavne korake za smanjenje stresa, povećaj unutrašnji mir i živi sretnije!

Jedan klik do tvoje knjige i novih prilika!

Oglasi

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here