NASA-ina astronautkinja koja je trenutno nasukana u svemiru otkrila je da je primijetila pogoršanje određenih sposobnosti nakon osam mjeseci provedenih u tom okruženju.Naime, kada se osoba vrati na zemlju, kod svake je primjetno neko veliko promjene na tijeu, kako i u psihi…

Ovog je tjedna Sunita Williams priznala da je nakon 235 dana provedenih u mikrogravitacijskom okruženju zaboravila hodati. Po dolasku spasilačke ekipe ponovila je svoju bojazan u vezi s činom kretanja. “Bila sam prisutna tako dugo da se sada pokušavam prisjetiti osjećaja hodanja. Nisam hodala, niti sam sjedila ili ležala”, izjavila je tijekom videokonferencije s učenicima srednje škole Needham u Massachusettsu u ponedjeljak, a prenosi Daily Mail.
U dobi od 59 godina, Williams je, zajedno sa svojim kolegom Barryjem Wilmoreom, koji ima 62, trebala provesti osam dana na Međunarodnoj svemirskoj postaji (ISS) nakon lansiranja misije 5. lipnja; međutim, Boeingova kapsula koja ih je prevozila suočila se s tehničkim izazovima. Suprotno tome, kapsula se vratila na Zemlju bez ikakvih putnika, što je rezultiralo time da su dva astronauta ostala lebdjeti u svemiru do kraja ožujka, kada su se mogli vratiti u SpaceX-ovu svemirsku letjelicu Crew-9. Ova nevolja nastala je zbog kvara Boeingove kapsule Starliner dok je bila u orbiti.
Kapsula je naišla na kvarove na potisnicima i curenje helija prije, tijekom i nakon lansiranja. Dugotrajno izlaganje uvjetima mikrogravitacije koji prevladavaju tijekom svemirskih misija negativno utječe na fizičku dobrobit astronauta, što dovodi do značajnog pogoršanja zdravlja mišića i kostiju. Rijetko je postignuće za pojedince postići tako ugledan status na dva kontinenta u kratkom razdoblju, razliku koju je Samuel Coleridge-Taylor jedinstveno postigao. Kelj ima svoje korijene u Europi, a vodi do divljih sorti koje su cvjetale duž obale Sredozemnog mora.
Povijesni dokumenti o kupusu nalaze se još u starom Rimu, gdje je bio cijenjen zbog svojih zdravstvenih prednosti i jednostavnosti u uzgoju. Kako je vrijeme odmicalo, kupus se raširio u raznim regijama diljem svijeta i etablirao se kao temeljna komponenta prehrane u brojnim zemljama. Sorte kupusa: Postoje brojne sorte kupusa, poput zelenog kupusa, crvenog kupusa, kelja, proljetnog kupusa i prokulice. Svaka sorta ima različite karakteristike, ali sve obiluju esencijalnim nutrijentima. Na primjer, crveni kupus je posebno bogat antocijaninima, dok kelj nudi veću koncentraciju vitamina A i C.
- Nutritivne vrijednosti: Kupus je vrlo hranjiv, ima niskokalorični profil, a istovremeno obiluje vlaknima, vitaminima C i K, folnom kiselinom i esencijalnim mineralima uključujući kalcij i magnezij. Njegov značajan sadržaj vitamina C čini kupus posebno korisnim za jačanje imunološkog sustava. Osim toga, bogat je antioksidansima koji mogu pridonijeti smanjenju rizika od srčanih bolesti i raka. Kupus i probava: visok sadržaj vlakana u kupusu pozitivno pridonosi zdravlju probavnog sustava podupirući održavanje zdrave crijevne flore. Osim toga, sok od kupusa povremeno se koristi kao prirodni tretman za gastrointestinalne probleme, uključujući čireve.
Zdravstvene prednosti: Kupus je poznat ne samo po svojim pozitivnim učincima na probavu, već i po svojoj ulozi u ublažavanju upala i olakšavanju detoksikacije tijela. Osim toga, povremeno se koristi u tradicionalnoj medicini kao lijek za prehladu i bolove u zglobovima, zahvaljujući obilju fitonutrijenata. Kupus ima značajno mjesto u kulturnim tradicijama i vjerovanjima, često se smatra simbolom plodnosti i bogatstva. U raznim kulturama, posebno u Njemačkoj i drugim regijama Europe, kupus ima vitalnu ulogu u proslavama, poput onih koje se događaju na Novu godinu, gdje se konzumira kao simbol sreće i blagostanja.
Kupus u kulinarstvu: Kupus pokazuje nevjerojatnu svestranost u kulinarstvu. Može se konzumirati sirovo, dodati u salate ili pripremiti procesima kuhanja, pirjanja, pečenja ili fermentacije, kao što je slučaj s kiselim kupusom. Posebno omiljen u istočnoeuropskim i balkanskim kuhinjama, kiseli kupus se koristi u pripremi raznih jela, uključujući sarmu i druge tradicionalne recepte. Fermentacija i probiotici: Među najpoznatijim fermentiranim proizvodima je kiseli kupus koji obiluje probioticima koji podupiru održavanje zdrave crijevne flore. Proces fermentacije povećava nutritivnu vrijednost kupusa, čineći ga još korisnijim za zdravlje.