Moć lovorovog lista je izuzetno velika i može vam pomoći u mnogim situacijama. Ovaj list se tradicionalno koristi u kuhinji zbog svog aromatičnog ukusa koji obogaćuje jela. Međutim, lovorov list ima i brojne druge prednosti koje možda niste znali.

  • Može li se zamisliti da lovorov list, često korišteni element u kulinarstvu, ima potencijal ponuditi prednosti i za zdravlje? Ne samo da se ovaj list obično stavlja u čaj, već također ima sposobnost proizvodnje nevjerojatno visokokvalitetnog ulja… Osim svoje općepriznate funkcije vitalnog sastojka u kuhanju, lovorov list posjeduje niz iznenađujućih zdravstvenih prednosti. Skriveno unutar ovog skromnog lista krije se snažno ljekovito ulje koje pokazuje mnoštvo korisnih svojstava.

    Jedna od najatraktivnijih značajki lovorovog ulja je njegova pogodnost proizvodnje u udobnosti vlastitog doma. Prednosti korištenja lovorovog ulja su brojne. Posjeduje izvanrednu sposobnost umirivanja živčanog sustava, potičući osjećaj vedrine. Nadalje, igra vitalnu ulogu u jačanju i jačanju našeg imunološkog sustava, jačajući njegovu otpornost. Osim toga, pomaže u detoksikaciji potičući znojenje, čime pomaže prirodni proces čišćenja tijela.

Poboljšava pamćenje i kognitivne sposobnosti: ublažavanjem bolova u zglobovima i rješavanjem problema povezanih s proširenim venama, protuupalna svojstva ulja potiču kognitivnu funkciju. Da biste napravili ovu mješavinu ulja, sakupite 30 grama suhog lovorovog lista i 250 mililitara vrhunskog maslinovog ulja. Počnite sitno nasjeckati lovorov list i pomiješati ga s maslinovim uljem. Zatim premjestite smjesu u zatvorenu staklenu bocu i čuvajte je na hladnom, tamnom mjestu 14 dana, ne zaboravite povremeno protresti bocu.

Nakon što prođu dva tjedna, imate mogućnost dodatno pročistiti ulje korištenjem gaze kao sita. Budite oprezni pri prijenosu filtriranog ulja u svježu, odgovarajuće dezinficiranu bocu ili posudu. Kako biste osigurali optimalne rezultate i maksimizirali prednosti ovog potpuno prirodnog lovorovog ulja, savjetuje se lagano ga zagrijati prije nanošenja. Nakon što temperatura dosegne odgovarajuću razinu, nježno nanesite ulje na određenu regiju tijela koju želite. Integracijom ovog ulja u svoju rutinu njege kože i općeg blagostanja, možete doživjeti revitalizirajući i umirujući osjećaj.

Biljka lovor, svestrana i cijenjena botanička biljka kroz povijest, pojedincima je davala i kulinarske i medicinske prednosti. Njegova snažna aroma i poseban okus obogaćuju široku paletu jela, od slanog mesa do izdašnih juha i variva. Intrigantno je primijetiti da lovor igra ključnu ulogu u stvaranju vlastitog omiljenog mirisa. Osim toga, lovor se može naći u raznim kozmetičkim proizvodima, posebice sapunima i deterdžentima. Ne samo da lovorov list poboljšava okus jela, već posjeduje i ljekovita svojstva koja mogu ublažiti probavne probleme kao što su plinovi i nadutost.

  • Nadalje, njihova antioksidativna svojstva pružaju zaštitu od štetnog djelovanja slobodnih radikala. Dobrobiti lovorovog lišća sežu izvan kulinarskog područja. Zapravo, postoje značajni dokazi koji podupiru njihovu učinkovitost u liječenju prhuti, smanjenju nelagode u mišićima i zglobovima i borbi protiv kožnih infekcija. Postoje dvije mogućnosti dobivanja lovora: svježeg ili osušenog, koji se može samljeti u fini prah.

    Prevladavajuća sorta lovora je turski tip. Jedinstvena aroma i okus koji se veže uz lovor može se pripisati eteričnom ulju prisutnom u biljci, koje čini otprilike dva posto njezine ukupne težine. Kada se koristi u kulinarstvu, uobičajeno je uključiti cijeli osušeni list; međutim, ključno je ukloniti ga prije posluživanja kako biste izbjegli potencijalne opasnosti od gušenja. Osim što poboljšava okus, lovorov list također pridonosi nutritivnoj vrijednosti vaše prehrane jer obiluje vitaminima i antioksidansima poput vitamina A i polifenola.

    Lovorov list nije samo niskokalorična opcija, već također pruža važne hranjive tvari. Samo 1,8 grama smrvljenog lovorovog lišća, što odgovara jednoj žlici, sadrži samo 5,5 kalorija. Osim toga, lovorov list nudi malu količinu masti (0,2 miligrama), vlakana (0,5 miligrama) i ugljikohidrata (1,5 miligrama). Kada je riječ o mineralima, ova izvanredna biljka može se pohvaliti natrijem (0,4 miligrama), manganom (0,1 miligrama) i željezom (0,8 miligrama).Sadrži više od 80 različitih spojeva, kao što su polifenoli, eukaliptol, cineol, sabinen i linalol, lovorov list nudi raznolik niz zdravstvenih prednosti.

I eterično ulje i list posjeduju izvanredna protuupalna, antimikrobna i antioksidativna svojstva, što ih čini izvrsnim uključivanjem u bilo koji režim prehrane. Nedavno ispitivanje koje su proveli znanstvenici s Poljoprivrednog i tehničkog državnog sveučilišta Sjeverne Karoline nastojalo je istražiti potencijalne antioksidativne i antimikrobne učinke određenih eteričnih ulja na svježe proizvode.

Učinkovitost bijelog pelina, ružinog geranija i ulja lovora u borbi protiv štetnih bakterija poput salmonele i Escherichie coli procijenjena je testiranjem esencijalna ulja. Vrijedno je spomenuti da su sva tri eterična ulja pokazala antioksidativna svojstva, pri čemu je eterično ulje lovora pokazalo najjače djelovanje. Štoviše, upotreba lovorovog lista znanstveno je potvrđena kao učinkovita mjera za sprječavanje rasta kandide i olakšavanje zacjeljivanja rana. Višestruka znanstvena istraživanja potvrdila su protugljivična svojstva koja posjeduje lovorov list.

 

 

Oglasi