Oglasi - Advertisement

Soda bikarbona, često zaboravljena u kuhinjskim ormarima, predstavlja pravo prirodno blago koje može unaprijediti vašu baštu na mnogo načina. Ovaj bijeli prah poznat je po svojoj svestranosti, bilo da se koristi u čišćenju, njezi tijela ili kao prirodni lijek. U bašti, soda bikarbona djeluje kao ekološka alternativa hemijskim sredstvima, a evo kako je možete iskoristiti:

Sadržaj se nastavlja nakon oglasa

1. Prirodni pesticid
Soda bikarbona može biti moćan saveznik u borbi protiv štetočina. Jednostavno napravite prirodni sprej koji štiti biljke od insekata poput paukovih grinja, a da pri tom ne ugrožava korisne insekte. Pomiješajte kašičicu sode bikarbone, trećinu šoljice maslinovog ulja i šoljicu vode, dobro promiješajte i sipajte u bočicu s raspršivačem. Sprej nanosite na biljke svakih nekoliko dana dok ne uočite poboljšanje. Posebno je koristan za ruže, vinovu lozu i druge osjetljive biljke.

Za zaštitu od insekata, možete napraviti i blažu verziju spreja. Pomiješajte kašiku maslinovog ulja, kašiku sode bikarbone, nekoliko kapi tečnog sapuna i razblažite u 5 litara vode. Ovim rastvorom prskajte biljke svaka tri dana kako biste spriječili napade štetočina.

2. Testiranje pH vrijednosti zemljišta
Određene biljke preferiraju kiselo, dok druge rastu bolje u alkalnom zemljištu. Brzo testiranje pH vrijednosti možete obaviti uz pomoć sode bikarbone i sirćeta. Uzmite nekoliko uzoraka zemlje iz bašte i sipajte sirće u jedan od njih. Ako se pojavi pjena, zemljište je alkalno. U drugom uzorku, dodajte sodu bikarbonu i malo vode – pjenušanje ukazuje na kiselo zemljište.

3. Podsticanje cvjetanja
Biljke koje bolje uspijevaju u alkalnom zemljištu, poput hortenzija, begonija i geranijuma, možete dodatno potaknuti sodom bikarbonom. Jednostavno rastvorite malo sode bikarbone u vodi prije zalijevanja, i vaše cvijeće će cvjetati još ljepše. Sodu bikarbonu možete dodati i vodi u vazi s hortenzijama kako bi duže ostale svježe.

4. Prirodna zaštita od puževa
Umjesto hemikalija, sodu bikarbonu možete koristiti za uklanjanje puževa. Pospite je direktno na puževe ili oko biljaka koje želite zaštititi. Soda bikarbona efikasno dehidrira puževe, čineći ih manje štetnim za vašu baštu.

5. Slađi paradajz
Soda bikarbona može smanjiti kiselost zemljišta oko paradajza, čime doprinosi slađem ukusu plodova. Dovoljno je povremeno posuti malo sode oko biljaka.

6. Obnavljanje biljaka
Ako želite podstaknuti bujanje biljaka, pripremite hranjiv rastvor od vode, sode bikarbone i morske soli. Pomiješajte kašiku sode bikarbone i kašiku morske soli u pet litara vode i koristite ovu kombinaciju za zalijevanje. Ovaj tretman podmlađuje biljke, čineći ih bujnijima i otpornijima.

7. Uklanjanje korova
Soda bikarbona može pomoći u eliminaciji neželjenog korova oko kuće. Obilno nanesite sodu na mokri korov kako biste ga osušili i spriječili njegovo širenje. Pazite da sodu ne posipate direktno na biljke koje želite sačuvati.

8. Suzbijanje crva na povrću
Da biste zaštitili kupus, karfiol i brokoli od crva, jednostavno pospite biljke mješavinom sode bikarbone i brašna. Ova kombinacija brzo uklanja crve, čuvajući povrće zdravo i sigurno za konzumaciju.

9. Čišćenje ruku nakon rada u bašti
Rad u bašti često ostavlja ruke prljave i pune zemlje. Soda bikarbona pomaže u uklanjanju tvrdokornih mrlja. Na mokre ruke nanesite sodu bikarbonu i trljajte – prljavština iz pora nestaje brzo i efikasno.

Koristite sodu bikarbonu kao prirodno, ekološki prihvatljivo rješenje za bolju i ljepšu baštu.

Oglasi

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here