Vjerujemo da svi kršćani jedva čekaju nedjelju, i najveći blagdan Uskrs. Kada se kuvaju jaja, svako od nas ponekad ima problem sa jajima koja puknu, a evo i par ideja kako da se to spriječi….

Nema drugog doma na Balkanu u kojem Uskrs ne miriše na kuhana jaja i ocat, pomiješan s radošću obiteljskog okupljanja. I dok ruke djece i baka mogu biti obojane crvenom, žutom i zelenom bojom, svi žele isti krajnji rezultat: nerazbijena jaja, uredno obojana, spremna da krase svečani stol. Naravno, da bi vaša košara za uskršnja jaja bila savršena, morat ćete naučiti i jednu vještinu. Evo što trebate učiniti kako vaša uskrsna jaja ne bi popucala pod pritiskom vremena ili težine sjenila.
Možda će ovo zvučati smiješno, ali što su jaja svježija, to su manje poželjna za bojanje. Najbolje bi bilo raditi sa jajima starim 7-10 dana. Kako jaje stari, opna ispod ljuske malo popusti, pa pritisak iznutra nije toliko velik kada se jaje kuha; stoga je manja mogućnost pucanja ljuske. 2. Ostavite jaja na sobnoj temperaturi prije kuhanja Dodajte sol ili ocat u vodu Još jedan pogrešan korak je stavljanje hladnih jaja izravno iz hladnjaka u vruću vodu. To obično dovodi do pucanja ljuske zbog temperaturnog šoka. Zato ih je preporučljivo izvaditi van barem sat vremena prije kako bi same dobile sobnu temperaturu. Od pamtivijeka su se bake služile jednim od najstarijih trikova u knjizi: dodajte žlicu soli u vodu kad kuhate jaja. Sol će brzo zatvoriti sve pukotine, a ocat će, osim što će ojačati ljusku, pomoći da se jaje pravilno oboji.
Savršen trik za duboke nijanse i zategnutu kožu. 4. U hladnu vodu prvo dodajte jaja, pa postupno kuhajte Ne bacajte jaja u kipuću vodu. Umjesto toga, stavite ih u hladnu vodu i polako povećavajte temperaturu. Temperatura će postupno rasti, a jaja će se polako aklimatizirati, čime se uvelike smanjuje mogućnost pucanja. Smanjite vatru – ne žurite Nema potrebe za prisilnim kuhanjem. Kuhajte jaja na laganoj vatri, na laganoj vatri, 10 do 12 minuta. Snažno kuhanje može uzrokovati njihovo uvijanje, kolabiranje i lomljenje. Umjerena toplina i strpljenje daju najbolje rezultate. Greška koju mnogi ljudi čine je prskanje jaja hladnom vodom odmah nakon kuhanja.
Time se jaje razbija jer ponovno dolazi do temperaturnog šoka. Umjesto toga, ostavite jaja u toploj vodi još samo nekoliko minuta, a zatim ih prebacite u mlaku, a ne u ledenu vodu. Polako će gubiti toplinu, a ljuska će ostati cijela Rezultat: ovih nekoliko pravila, kada se slijede, daju “savršen rezultat”: cijela, sjajna, ravnomjerno obojena jaja spremna za košaru ili natjecanje u tucanju ili samo za ukrašavanje stola i zabavu publike. Boje će se još bolje primiti ako se jaja dobro očiste i pomiješaju s prirodnom bojom, poput ljuske luka, cikle, kupusa ili kurkume, koja se doda u obojeni ocat.
Ocat također poboljšava intenzitet i postojanost boje. Namakanje jaja nije samo nešto što rade obitelji; postao je ritual, vrijeme za dijeljenje s voljenima, sjećanje. A kada ta jaja nisu napuknuta i lijepa, sjajna i prave boje, ne možete kupiti najljepši ukras koji će vam dati isti osjećaj ponosa. Stoga iskoristite ovo, pustite svoju blagdansku glazbu, okupajte svoja jaja u boji i stvorite svoju blagdansku čaroliju bez pucanja ijedne ljuske.