U nastavku našeg današnjega članka, govorićemo o cvijeću, koje se uveliko već sada sadi, kako u baštama, tako i na balkonima….

Među najlepšim i najvoljenijim biljkama na balkonima i terasama u Srbiji, muškatle zauzimaju posebno mesto. Zbog svoje sposobnosti da opstanu čak i do kasne jeseni i minimalne potrebe za pažnjom, postale su omiljeni izbor mnogih ljubitelja biljaka. Međutim, kako bi ove biljke ostale zdrave i pružile bogatstvo boja tokom celog leta, važno je obratiti pažnju na nekoliko saveta za pravilnu negu.
Da bi muškatle tokom leta bile zaista lepe i bujne, ključno je obratiti pažnju na ishranu. Jedan od najboljih načina da im obezbedite potrebne nutrijente je uz pomoć joda. Ovaj element ima moć da, doslovno, preko noći obnovi biljku, nahrani je dubinski, čime se omogućava snažan rast i bogato cvetanje. Savetuje se da u litar vode dodate samo jednu kap farmaceutskog joda. Ovom tečnošću, u količini od oko 50 ml po saksiji, zalijte biljku uz unutrašnje ivice, pazite da ne preterate, jer previše joda može oštetiti koren.
Kada je reč o zdravlju muškatli, ne smemo zaboraviti na fosfor, koji je ključan za obezbeđivanje intenzivnog cvetanja. Kako bi vaša biljka zaista zasijala, preporučuje se prihrana na bazi fosfora dva puta mesečno, od proleća do jeseni. Ovaj korak garantuje eksploziju cvetova koja neće proći nezapaženo, čak ni od vaših komšija.
Jedan od možda najneobičnijih saveta koji mnogi baštovani primenjuju je korišćenje mleka kao prirodne prihrane za biljke. Mleko sadrži kalijum, kalcijum, fosfor i magnezijum – sve što muškatle trebaju za zdrav rast. Razblažite mleko sa vodom i jednom nedeljno zalijte biljku. Ubrzo ćete primetiti da vaša biljka postaje zdravija, sa snažnijim korenom i intenzivnijim bojama.
Osim muškatli, postoji još mnogo biljaka koje cvetaju tokom letnjih meseci i ne smetaju im ni jake sunčeve zrake ni senovita mesta. Ovo su biljke koje ne samo da oplemenjuju vaš prostor, već se savršeno uklapaju u sve vrste dvorišta i terasa.
Monarda, poznata i kao “balzamična biljka”, poreklom je iz Amerike. Njeni cvetovi nisu samo lepi, već i mirisni, a dolaze u različitim bojama poput crvene, ružičaste, bele, lavande i ljubičaste. Cveće monarde, koje se pojavljuje u junu i julu, cveta u glavicama koje mogu biti široke od 2 do 7,5 cm. Njena atraktivnost leži i u mirisnom lišću, koje još više doprinosi celokupnoj dekorativnosti ove biljke.
Petunije su možda najpopularniji izbor kada su u pitanju cvetovi na balkonima. Zbog svoje svestranosti i dugog cvetanja, od ranog proleća do kasne jeseni, petunije su pravi izbor za svakog ljubitelja cveća. Odlikuju se raznolikim bojama i mirisima, a često se koriste i za cvetne leje, velike baštenske saksije, pa čak i viseće saksije. Petunije su jednostavne za negu, a njihovi cvetovi pružaju bogatstvo boja i mirisa, posebno plavi tonovi koji su izuzetno mirisni.
Hortenzije su biljke koje se odlikuju velikim, loptastim cvetovima i snažnim rastom. Cveće hortenzije najčešće dolazi u belim, roze, ljubičastim i plavim nijansama, a cvetovi mogu biti okrugli, kupasti ili pločasti, zavisno od vrste. Iako hortenzija najlepše cveta tokom leta, čak i bez cvetova, njihovi veliki, tamno zeleni listovi služe kao odlična dekoracija, pa se često koriste kao pozadina za niže biljke sa svetlijim cvetovima.
Kadife su biljke koje donose pravi vizuelni spektakl u svakom dvorištu. Sa visinom koja varira od 20 cm do pola metra, kadife rastu uspravno i imaju različite boje cvetova. Najpopularniji su oni sa jednobojnim cvetovima, koji su niskog rasta. Njihovi živahni cvetovi, u kombinaciji sa gustim rastom, čine ih savršenim izborom za letnje bašte.
Bilo da se radi o muškatlama, petunijama ili hortenzijama, ove biljke pružaju ne samo estetski užitak već i osećaj postignuća svakog baštovana. Uz pravilnu negu, prihranu i pažnju, vaš vrt ili terasa postat će pravo cveće oaza, privlačeći poglede i divljenje.