Oglasi - Advertisement

90 godine prošloga vijeka, definitivno su bile paklene za sve građane na Balkanku. Onaj ko je ostao u tadašnjoj državi, proživio je pravi pakao od rata….

Sadržaj se nastavlja nakon oglasa

U današnjem članku dijelimo priču novinara koji je imao značajan utjecaj na vlastiti život. Na zadatku u Bosni i Hercegovini 1992. godine, izvještavajući o ratu za talijansku državnu televiziju, naišao je na ostatke sirotišta. Usred razbijenih zidova i plača male djece naišao je na djevojčicu od svega godinu i pol dana. Kasnije je primijetio da je taj trenutak duboko promijenio tijek njegova života. Franco Di Mare, talijanski novinar i ratni izvjestitelj, duboko je utjecao na živote mnogih pojedinaca, ali jedan poseban čin ga je izdvojio kao čovjeka velikog suosjećanja: spašavanje i kasnije usvajanje djevojčice iz ratnog Sarajeva.

U trenutku kad je bomba pala u sirotište, Franco je ugledao tu mladu djevojku. Između njih se stvorila neizgovorena veza — neposredna, duboka i emotivna. Iako je igrao ulogu reportera, tog se dana transformirao u nešto puno veće – oca. Uz pomoć Crvenog križa uspješno je prevladao brojne birokratske prepreke i procedure kako bi je posvojio, oslobodivši je užasa rata i omogućivši joj novi život u Italiji. Djevojka po imenu Stella postala je svjetionik njegovog postojanja. Kasnije će reći da ga je ona spasila u 35. godini života. Preko nje je otkrio vjeru i počeo vjerovati u postojanje Boga. Tijekom godina Franco je često govorio da mu Stella služi kao izvor podrške i snage, učeći ga da ljubav ne poznaje granice – ni krv ni lozu.

  • Unatoč konačnom raspadu njegovog braka s Alessandrom, oboje su ostali predani roditelji, zajedno brinući o svojoj kćeri. Danas je Stella, koja danas ima oko 35 godina, diplomirana ekonomistica i život je živjela potpuno povučeno, držeći se želje svojih roditelja da ne bude u središtu pozornosti medija. Franco je prenio priču o svom očinstvu i jedinstvenoj vezi koju dijeli sa svojom kćeri u knjizi “Ne pitaj zašto”. U ovom djelu prepričava svoja ratna iskustva i emocionalno putovanje koje ga je na kraju dovelo do posvojenja.

Ova knjiga nadilazi granice puke autobiografije; stoji kao dokaz humanosti, otpornosti volje i snage ljubavi u najizazovnijim vremenima. To pokazuje da ljubav nije uvijek vođena razumom i da joj često nedostaju konačni odgovori. Ponekad jednostavno biramo jedni druge bez opravdanja, vođeni sklonostima svoga srca. Franco se s dubokom ljubavlju osvrnuo na vrijeme koje je proveo u Sarajevu, ističući da su gradske ulice imale značajnu ulogu u njegovom osobnom razvoju. Iako nije bio porijeklom iz Sarajeva, tvrdio je da je njegovo podrijetlo podjednako vezano i za Napulj i za Sarajevo.

Opisao je svoj duhovni rast koji se dogodio upravo među stanovnicima toga grada obilježenog nedaćama. Saradžijina duboka ljubav prema domovini, svojim sugrađanima i duh međusobne solidarnosti koji je preovladavao uprkos nedaćama ostavili su na njega dubok utisak. Iako je njegov život doživio značajne promjene, sjećanja na njegove postupke ostala su netaknuta i nakon njegove smrti. Franco Di Mare je 17. podlegao mezoteliomu, teškoj bolesti o kojoj je rijetko javno govorio. svibnja 2024. u 68. godini života.

Za Stellu je ovaj gubitak bio posebno težak, jer je izgubila čovjeka koji joj je davao osjećaj doma, ljubavi i sigurnosti u životu. Potresan odlomak iz njegove knjige ističe trenutak kada su Talijani doveli u pitanje njegovu odluku da usvoji dijete iz Sarajeva. Iskreno je priznao da mu nedostaje konačan odgovor, rekavši da ljubav ne traži opravdanje; jednostavno zove. Iako bi mogao ponuditi bezbroj razloga, nijedan ne bi imao potrebnu dubinu. U tom trenutku je nedvosmisleno shvatio da dijete pripada njemu, da je suđeno da bude njegovo.

U jednom izvještaju o njegovom prvom susretu s kćeri, urednik ga je zamolio da pruži dodatne pojedinosti. On je to odbio, smatrajući da se emocije koje je u tom trenutku proživio ne mogu artikulirati – moraju se osjetiti. Naslov knjige “Ne pitaj zašto” izveden je iz njegovog odgovora uredniku: “Ne pitaj me zašto”. Ova priča nadilazi puke teme usvajanja ili rata; Zadire u bit nesebične ljubavi, ljudske povezanosti i sposobnosti pojedinca da odabere ljubav usprkos nedaćama. Franco Di Mare bio je više od novinara; Utjelovio je uloge oca, spasitelja i čovjeka koji je uvjeren da ljubav nadilazi granice, jezike i nacije.

POKLANJAMO TI BESPLATNU KNJIGU!

Upiši svoj e-mail i preuzmi BESPLATNU knjigu "Manje stresa, više sreće". Nauči jednostavne korake za smanjenje stresa, povećaj unutrašnji mir i živi sretnije!

Jedan klik do tvoje knjige i novih prilika!

Oglasi

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here